Alla inlägg under november 2020
Ordning i tillvaron i morse, jag fick åka och hämta Basse. Alltså precis som det ska vara med en massa trevligt morgonbus. Dessutom fick vi leka lite längre än vanligt, enligt matte så skulle några göra nåt i mitt hemma medan vi var borta.
Kom hem, det var inte gjort. De som skulle kolla nån ventilation var försenade. Men kom starx efter att vi kommit hem. Alltså fick vi gå på ytterligare en morgonrunda, matte är nåt som heter riskgrupp och träffar inte människor inomhus för den där smittan.
Sen efter ett tag fick vi faktiskt gå hem igen, bra för vi behövde frukost.
Mätta och belåtna så ägnade vi en del tid åt morgonbrottning. Trevlig sysselsättning.
Sen skulle vi till skogen ett tag. Var en massa velande innan matte hade lyckats bestämma sej.
Blev en hemmaskog men det var ett tag sen vi var här sist.
Kallt var det för de fallna löven var alldeles frusna.
Lekte massor, det är alldeles för sällan som vi har tillfälle att leka ordentligt. Var minst ett par timmar sen sist.
Gick in i skogen. Den här delen var det riktigt länge sen vi var i så det var en hel del att kolla. Vi måste ha stenkoll på våra skogar.
Nere vid sjön hade Bäver jobbat hårt och mycket med att fälla träd.
Drack en del gott sjövatten och försökte få Basse att begripa att det inte alls är badsäsong längre. Men det var vi inte alls överens om.
Fast han glömde allt om bad när det visade sej att det blommade ett ostträd i skogen. Ett helt nytt ställe för såna blommor så detta måste vi komma ihåg att bevaka.
Kollade mer viktigt och lekte en hel del också. Bäst att passa på för vi litar inte alls på människor och deras påhitt.
Pinnkamp är skoj. Ingen av oss tänkte ge upp, men tyvärr var pinnen av det usla slaget en sån där som inte höll för vår styrka.
Fortsatte med en massa viktiga hundsaker. Finns alltid hur mycket som helst att göra i alla skogar om man är hund.
Vårt gamla pålitliga ställe för ostblommor hade nya blommor. Städade bort allt. För nära bor Räv och tänk om den skulle komma på att det blommar ost. Inte bra, för alla såna tillhör oss.
Kollade av mera, lekte en del hade alltså tassarna fulla hela tiden.
Jaha slut på det roliga. Dags att gå hem igen, men vi hade haft ett par roliga timmar. Hemma så sov vi middag och sen hade vi en del viktiga samtal. Men det är sånt som stannar mellan mej och Basse.
Gick ut på eftermiddagsrunda. Tänk vi hade sån tur att vi träffade Golden Mikko, umgicks med honom en stund medan människorna pratade tråk. Gick en händelselös runda.
I morgon ska vi hitta på nåt annat får se vad det blir. Matte har visst nån plan.
Morgonrunda i ensamhet och sen den där evighetsväntan och passandet av dörren innan matte ansåg att det var dags.
Tar alltid alldeles för lång tid innan jag får åka.
Hm, var är Basse. Han satt inte och väntade på lift och inte syntes han till nånstans.
Men nu kommer det en bil, alltså borde det vara nån kompis som kommer.
Var lille Fido som kom, men jag spande fortfarande efter den spårlöst försvunne Basse.
Alice kom också och borta i backen så är det nån mer hund på gång. Blir bra detta.
Titta! Matte lyckades för en gångs skull fatta ett bra beslut och gick och släppte ut Basse som var fånge i sitt hus.
Äntligen! Var tvungen att berätta hur mycket jag saknade honom.
Kom fram till att vi skulle spela fotboll med Siggehusse. Han är bra på att sparka bollen långt. Sigge, Alice, Mikko, Silla och så jag det blir ett bra lag.
Där flyger bollen och nu tänker jag vinna den.
Äsch, det blev nån miss i planeringen, men vad gör det. Jag hittade en annan skoj boll som jag roade mej med. Kan spela fotboll sen eller en annan dag.
Vi minglade runt en massa bland människorna också. Måste ha stenkoll på vilka som har välfyllda godisfickor. På grund av det där viruset så måste människor hålla avstånd. Måste säja att vi uppfostrat våra väldigt bra för de är duktiga på det. Bra för då kan vi fortsätta ha skoj på helgerna.
Gungun kom, hon kollade självklart om det möjligen skulle finnas lite frukost i mattes ficka. Det fanns så hon slapp svälta. Tur att vi kan gå runt bland människorna och hålla värsta svälten borta.
Spelade mer fotboll med Basse och Sigge. Nu lyckades jag komma över bollen, alltså precis som det ska vara.
Nu gäller det att vara med för Bassehusse har nåt lokalt godisregn. Var en intensiv störtskur så vi kom över en del allihopa.
Äsch, det där ser inget bra ut. Flera hundar släpas i väg av sina människor mot bilarna, är det verkligen så illa att den där kvarten har gått redan? Vi började ju nyss.
Spelade lite med Basse, men så skulle han in med sin husse och alla gick. Alltså bara att gå till bilen då och åka hem.
Slappade, kände mej ensam.
Gick på en vanligt trist eftermiddagsrunda.
Det är tur att jag har Kleptoman Leya när livet känns pest. Hon är en bra kompis, ja när hon inte stjäl det som är mitt. Vi hade ett långt viktigt samtal och jag tvättade henne en massa.
I morgon ska jag och Basse hitta på nåt, ännu okänt vad men det blir säkert nån av våra bra skogar.
Efter månader av väntan så blev det äntligen lördag igen. Fast som vanligt så fick jag vänta några veckor innan matte ansåg att det var dags att åka.
Inte klarar hon av att stanna och plocka upp liftare heller. Nädå hon körde bara förbi Ossys gamla dagis där Basse var. Alltså fick jag springa och hämta honom. Tänk om han trodde att jag övergett honom?
Så klart han kom. Jag förklarade att allt var mattes fel och detta ska absolut inte upprepas, dessutom har vi inte setts på typ två år eller nåt så det var massor att prata om. Matte påstår att det är två dagar men hon är så opålitlig så hennes åsikter bryr vi oss inte om.
Kom nu vi drar och hittar på nåt skoj i väntan på att det förhoppningsvis kommer fler kompisar.
Spela fotboll ansåg jag vara en bra idé. Vi ska bli stjärnor och tjäna massor med pengar.
Basse missuppfattade allt och rusade runt med en gammal flaska istället.
Hade en diskussion med honom om det. Vi behöver träna mera och Basse var med på det bara det att vår planerade träning blev avbruten.
Kom en ny hund så vi var tvugna att hälsa ordentligt på honom. En liten valp som behöver träffa nya kompisar.
Vädret var inte det bästa så vi trodde inte att vi skulle bli så många. Blåste och försökte falla svampvatten också. Men vi blev ett helt gäng. Corgisarna Fred och Junior kom, trevligt för det var länge sen vi träffades alltså en massa att prata om.
Massor med skoj lek blev det alltså preci som det ska vara. Den lilla nya valpen skaffade sej många vänner och hade skoj med oss alla. Precis som det ska vara.
Som vanligt en massa viktiga hundsamtal också. Dessa är minst lika viktiga som all lek.
Så kom Benito Corgie, han har inte heller varit med på väldigt länge. Han, Fred och Junior hade nåt viktigt oss Corgie emellan samtal.
Bäst att kolla för Mikko och Tilly tränar fotboll. De klarade det bra så vi kommer säkert att bli ett bra hundlag framöver.
Bara det att matte såg att Fred började vara intresserad av min bak. Hörde dumheter om att det nog inte dröjer innan jag sitter i fängelse. Ska inte alls sitta i nåt fängelse. Jag ska träffa alla kompisar precis när jag vill.
Blåste mer och började falla ännu mer svampvatten så många hundar åkte hem. Men Basse och Benito fann varnadra och hade en massa skoj.
Jag var med och lekte jag också, bäst att passa på med hotet som hänger över mej. Tror jag hoppar över det där med lukta gott har nog inte tid med det,
Äsch, jag har släppt in Basse i hans hus och ska hem. Men Benito han hade inga planer på att följa med sina människor. Han tänkte stanna kvar och roa sej. Men han följde med när jag kom.
Åkte hem och sov medan det föll ännu mer svampvatten ute.
Trist eftermiddagsrunda som vanligt.
Men i morgon är det dags för kompisar igen.
Dagen började som tråk, ingen Basse i dag ehller och Jenna fortfarande ledig. Alltså trist ensam morgonrunda och sen skulle jag hitta på nåt på egen tass.
Inte skulle jag åka nånstans heller när jag skulle på långrunda.
Jaha nånstans ska jag gå och har jag tur kanske jag kan lyckas träffa nån hund jag känner i alla fall.
Vägen genom Tråkskogen skulle det bli. Har faktiskt inte varit i den skogen på många evigheter. Kollade och en del hundar jag känner hade rört sej där. Bara för att jag har stenkoll på spår efter kompisar och kissar mer så fortsätter matte prata om det där med Hormonhäxa och väntande fängelse. Tycker att hon ska skaffa sej andra intressen.
I bland kunde jag vara på fria tassar, men lika ofta blev jag fånge för det var människor i närheten. Lite bökigt jag är van vi att vara fri i skogen.
Kallt var det och ovanför skidbacken så fanns det rester kvar av gårdagens snö.
Väldigt vad det var övergivet nu då. Inga människor inga hundar, bara jag som var sällskapssjuk. Visst jag hade en massa att kolla efterosm jag inte varit här på så länge.
Titta en hund! Han är bara en liten valp och bor hos Jennas mattes mamma- Lät honom nosa igenom mej i lugn och ro, brukar göra så här sätta mej och låtsas som om jag inget märker när hundar behöver få kolla i lugn och ro. Trevlig var han och jag fick beröm för att jag var så lugn och snäll.
Fortsatte att kolla vilka som rört sej här, borde nog ta och gå här i bland för det var spår efter många hundar jag känner. Kan nog vara bra raggställe när det blir så dags, men om det har matte andra åsikter.
Tjoho nästa hund! Vi har inte heller träffats förut fast matte känner visst hans matte. Hna behöver också träffa trygga hundar så det var perfekt att han mötte mej. Vi hade väldigt trevligt en stund.
Skildes åt och fortsatte min ensamma vandring. Hade i och för sej tassarna fulla i alla fall med att ha koll på allt som hänt.
Detta är ett av mina bra spanställen. Kanske emd tur att det skulle vara nån Ekorre hemma. Var det tyvärr inte, hade inte gjort nåt om jag fått lite sån kontakt ett tag.
Jaha här har minsann Basse lämnat spår. Jag lämnade en hälsning till honom, nu har vi inte setts på två dagar. Tänk om han glömmer bort mej?? Vore katastrof.
Som sagt det är kallt. Vattnet det hade frusit medan det rann i stupröret.
Men titta vad jag hittade. Både Ricki och Dalmatiner Tilly. De rastade sina människor och blev så glada när de träffade mej.
Vi lekte lite Hunden på täppan på en grushög och så flocksprang vi en del också. Mycket trevligt med mer sällskap och skoj lek.
Provade de gamla stockarna. De är kända för att ge ost och jodå det gjorde de i dag också. Mycket bra stockar det här.
Som sagt kallt var det för vattenpölarna hade is på sej. Men jag dödade isen på ett par och kunde dricka gott lervatten.
Så var det dags igen. Nu träffade jag Sheltie Truls var väldigt länge sen sist, mycket trevligt att träffas. När han var liten så fick han träffa mej en del eftersom han var rädd för andra hundar. Det har gått över.
Planen var att jag skulle ha godis när jag provade bordet, men jag tror jag ser nåt. Tog en godisbit och sen blev det bråttom.
Hej Labrador Alice!! Hon hade haft lika bråttom från sitt håll för hon förstod att jag var nära. Hade ett mycket trevligt umgänge med henne.
Snälla Alicematte har då nåt att bjuda på? Snålmatte gav oss bara varsin ynklig godisbit. Jodå vi fick som tur var. Sen skulle Alice vidare. Men hörde att vi kommer att träffas i morgon.
När Alice gick så kom Rocky. Också väldigt trevligt. Insåg att jag hade lyckats träffa sju hundar under den där rundan som jag trodde skulle bli dötrist.
På väg hem, men jag var tvungen att kolla av den där stenen där alla hanar kissar. Mycket intressant information.
Gick hem, käkade lunch och sov, var faktiskt nöjd eftersom jag träffat så många trevliga hundar.
Eftermiddagsrundan blev en ensam historia, men det brukar den ju ofta vara.
I morgon är det äntligen lördag. Hoppas det kommer massor med kompisar så vi kan leka, mingal och ha en massa skoj igen.
Eländes dag, tur att jag hade skoj i går.
I morse tänkte jag självklart hämta Basse och röja loss med morgonlek. Inte det inte. Fick veta att Basse var med sin husse idag och Jenna var ledig.
Alltså väntade en dag i ensamhet.
Det blåste så mycket att skogen var inte att tänka på, det är inte bra att få träd i skallen.
Har hamnat i Flen för matte skulle nåt tråk och jag skulle gå en runda. Här har jag inte varit på många evigheter. Alltså massor med dofter och annat att kolla.
Många hanar som rört sej här. Kom på att jag nog ska bli hormonhäxa ragga hanar om ett tag. Alltså så såg jag till att lämna hälsningar vid alla dofter.
Kungens grindstolpar var mycket intressanta. Många hanar som utnyttjat dom och matte började prata om att ha extra koll på mej. Ska hon inte alls för jag vet vilka korkade påhitt som väntar då. Inga trevliga hundträffar och begränsat umgänge.
Kollade men inte en enda hund fanns det nånstans. Jag som var sugen på sällskap ensam och övergiven som jag var.
Fortsatte att kolla hanarnas hälsningar. Gick inte att göra så mycket annat och i bland blåste det så jag höll på att blåsa bort.
Inte ens några fåglar syntes till Kanske hade alla blåst bort eller nåt.
Tröttnade på att dra runt hos kungen dessutom försökte det falla svampvatten. Ville till min bil. Fick gå till den.
Men nu blir det bra, jag ska få shoppa! Har inte shoppat på flera år så det var verkligen på tiden.
Den extremt viktiga kollen av lösgodiset. Tog en smakbit och det var som vanligt högsta kvalitet på det. Tror jag ska anställa mej som kontrollant av sånt.
Kollade av tuggbenen. Det brukar Basse sköta men eftersom han inte var med så gjorde jag det. Hittade några som verkade goda och de fick jag faktiskt köpa.
Passade på att dricka vatten också. Lika bra för hemma finns inget eller det gör det men det är godare i Grisöronaffären.
Så pratade människorna tråk under eoner av tid.
Om jag stal ett oxöra? Det vet jag verkligen ingenting om, det råkade sticka ut ur en korg så jag råkade ta det. Lika bra att äta upp det. Blev anklagad för stöld av matte och fick höra att jag brukar inte gilla såna. Kanske jag inte brukar, men detta var väldigt gott och shoppinggodiset dröjde alldeles för länge. Åt upp det medan det mäsnkliga tråkpratet fortsatte.
Äntligen shoppinggodis. Matte hade några åsikter om att hund som stjäl behöver inget godis. Hon ska hålla tyst. För övrigt så betalade hon oxörat så då kan det inte vara stöld.
Åkte hem, stormade ännu mer och i bland tog vinden tag i bilen.
Hade tråkigt ett par timmar för jag fick inte ens äta upp det jag handlat.
Ska på eftermiddagsrunda. Detta är baklyset på min bil och där har det landat snöflingor. Men de smälte direkt.
Korkade fråga. Ja jag vill ha min boll var snäll och kasta den nu!!
Jodå det var riktigt skoj att leka med en ett tag. Behövde röra mer på mej.
Tänk om det hade passerat nån annan hund,då kunde jag ha lekt med den. Men det var bara jag ute, inte en endate hund såg jag.
Började snöa igen så jag fick vita prickar i pälsen men de smälte direkt.
Gick en runda och träffade faktiskt en människa jag känner.
I morgon väntar ytterligare en trist ensam dag, men ska väl kunna fördriva den på nåt sätt.
Som vanligt en dag med tassarna fulla.
Hämtade Basse, morgonlekte och grejade med lite annat. Sen hem för frukost och väntan på att vi skulle till skogen.
När vi skulle åka så hämtade vi Jenna också, hela Flocken innebär att det blir en bra dag.
Blev Engelska skogen för vi skulle kolla att allt var okej med huset. Försökte falla svampvatten så vi fick åka bil genom skogen.
Så framme och matte har oskadliggjort staketet som slår oskyldiga hundar. Nu ska vi bara bestämma vad vi ska hitta på.
En massa lek naturligtvis, vi har inte lekt med varandra sen i måndags så det var akut.
Galna? Vi? Nä absolut inte vi hara bara så där fruktansvärt skoj som bara vi kan ha. För övrigt tur att matte oskadligtgjort staketet eftersom vi hamnade under det.
Hoppsan! Basse har slängt Jenna i backen vet inte om jag vill se fortsättningen. Men ingen fara hon var uppe lika fort och drämde Basse i backen.
Bestämde att jag skulle visa Basse och Jenna delar av skogen som de inte har varit i. De brukar alltid uppskatta nya ställen.
En gång var detta ett stort uthus. Men det var då det, markägraen struntar helt i det så det har blivit en brädhög. Vi blev förbjudna att vara i närheten i fall det skulle vara vassa spikar eller nåt.
Lekte en massa istället. Kan aldrig leka för mycket.
Kollade runt inne i skogen, mycket intressanta hundsaker fanns det så vi hade tassarna fulla.
Jenna blev så glad när hon hittade denna alldeles utsökta grop full med trevligt lervatten. Hörde nåt om att hon hade planer på att stanna där länge, men vi hade mer att göra.
Fortsatte att visa en massa viktigt. Jenna och Basse tycket att det var väldigt bra med en ny del av skogen.
Lekte ännu mer. Basse ser helt galen ut men han har bara roligt.
Undrar vem av dom som kommer att hamna på rygg först? Tänkte agera domare men på nåt konstigt sätt så klarde de sej och landade på alla fyra tassarna.
Blev en långdragen Pinnkamp istället. Ingen av dom vann eftersom pinnen höll och det slutade med att de inte orkade längre.
Tillbaka vid huset igen. Där var för övrigt allt precis som det skulle. Men hitta Basse den som kan, han letar sorkhål. Det händer ganska ofta att matte tänker kolla hans Skvallermaskin eftersom hon tror att han försvunnit. Sånt här som kallas att bli ett med naturen.
Jenna hon hittade ett mycket viktigt fynd. En borste som hon absolut skulle ha ensam äganderätt till. Att Basse lyckades sno den och gömma är en annan sak.
Engelsk ved är bra. Nu blommade det minsann en massa ost på den. Chris gör nog nåt special när han hugger den. Vi städade noga eftersom vi behövde energi.
Lämnade huset och gick till en annan del av skogen. Lika bra att kolla en massa viktigt här också, var ganska länge sen vi var här.
Ingen uthållighet på de där två. Nu har de svimmat igen.
Jenna vaknade av sej själv men jag gav Basse lite hjärt lungräddning. Kan inte ha avsvimmade Flockmedlemmar i skogen.
Titta så tacksam han blev över min insats. Eller så försöker han bita huvudet av mej.
När den här bilden togs så tyckta matte bara att Jenna och Basse var så fina på stenen. Men det var nog så att de redan då märkte av nåt.
Sista rycket för nu är vi alldeles bredvid min bil. Blev koppelfångar och när vi skulle ha våra bilselar då började det. Vi stirrade mot huset. Jag vädrade och småmorrade, Jenna morrade mycket och Basse var väldigt arg,
Med möda fick matte in mej och Jenna i bilen.
Basse han skulle ingenting. Eller det skulle han helst tillbaka till huset. Han var riktigt upprörd morrade från svanstippen, reste ragg och visade tänder. För det som fanns där skulle inte alls vara där enligt honom.
Han blev med möda placerad i bilen, matte stod och spanade men såg ingenting men hörde hur bilen lät illa av tre hundar som morrade i kapp. Om hon hade använt sin usla nos så skulle hon ha känt samma doft som vi gjorde. Detta nåt hade inte alls i våran skog att göra.
Vi vet vad det var och matte hon kan fundera hur mycket hon vill eller gå på kurs och lära sej att använda nosen.
Åkte hem, käkade lunch och sov.
Hämtade Jenna för eftermiddagsrunda. Matte ägande sej åt märkliga saker, knacka på ett fönster, lämna in en massa böcker och få tillbaka andra. Biblioteket är stängt på grund av det där eländiga viruset, men det går visst att lösa genom att använda ett fönster. Tur att människor kan hitta lösningar på saker.
Om en stund ska jag hämta Jenna och gå en kvällsrunda med henne.
I morgon har visst jag och Basse en del att pyssla med.
Ännu en bra hunddag.
Började som vanligt med att hämta Basse och morgonbus. Var hemma ett tag och hörde att vi skulle få göra nåt skoj idag.
Såg minsann vad matte grejade med och eftersom vi är smarta så förstod vi vad som var på gång.
Men hej Moha och Troyhusse, det var väldigt länge sen. Hoppas att Moha och Troy inte är kvarglömda i det där Stockholm.
Ingen fara de var självklart med. Perfekt kommer att bli bra detta eftersom vi gillar att vara flera.
Vi skulle till den lilla ön. Bråttom hade vi så människorna struntade vi i. Deras takt skulle kunna få en snigel att framstå som sprinterlöpare.
Kollade av en massa viktiga saker, men det hade inte hänt nåt av värde sen sist.
Vi är faktiskt här inne även om vi inte syns.
Våran koskalle. Mycket viktigt att få gnaga på den en stund. Trog försökte få smakbitar i andra änden av den. Men just då var den min, bara min.
Basse hade inte heller riktigt tålamod att vänta på att jag skulle bli klar. Vadå, gammal koskalle ska avnjutas länge. Vem vet när jag har möjlighet att gnaga på denna igen?
Gick vidare och enligt människorna var det ovanligt fint idag eftersom solen sken. Ointressant enligt oss vi visste vad som var på gång och bara väntade.
Moha hade nåt snack med sin husse. Hörde att hon bad honom att han skulle se till att matte skulle snabba på med vad hon skulle göra.
Äntligen! Vi är hundnappade av Moha och Troymatte och matte tänker försvinna. Basse började gråta och ropa på en gång, jag tramapade på stället, Moha pep och Troy bad Basse hålla tyst.
Spåret är lagt och detta är slutet. På marken är det fullt med skink och rostbiffbitar. Väl utspritt över ett stort område så vi skulle ha att göra en stund.
Matte behagade komma tillbaka efter ett par veckor.
Vi blev släppta och försvann snabbt. Nu gällde det att hitta spåret och hinna först till slutet.
Så klart vi hittade det. Människorna kom efter några evigheter men vi var fortfarande fullt upptagna med att hitta allt smarrigt. Tar sin tid balnd löv, ris och en massa annat. Men när vi var klara fanns inte minsta lilla spår av nåt kvar.
Tillbaka där Moha och Troyhusse väntade så bestämde sej Moha och Troy för att kolla om det möjligen skulle finnas ett nytt spår där det fanns förra gången. Fanns naturligtvis inget.
Jag föreslog att vi skulle leka i stället. Blev extra energi av det där spårslutet.
Kom igen! Nu kör vi lite jaktlekar, det var de självklart med på. Ingen brukar tacka nej till skoj inte.
Hade massor med skoj ett tag. Mer lek till alla hundar.
Skulle vidare, men för säkerhets skulle så gjorde vi en avvikelse och kollade så det inte hade uppenbarat sej ett nytt spårslut. Hade det tyvärr inte gjort.
Den mycket viktiga bryggkollen. Bryggan var i perfekt skick som vanligt.
Jag drack vatten men Troy tillhör de hundar som inte förstått att badsäsongen är över. Han skyllde på att han var törstig men det går minsann att dricka från land. Kanske ska ha kurs i det ämnet, fast tyvärr tror jag inte att de kommer att lyssna på mej.
Ja, ja vi kommer. Vi hade bara nåt viktigt att kolla och vi vet att det närmare sej slut på allt skoj nu.
Jaha så var det slut på allt skoj. Bara att gå till våra bilar då.
Sa hej då till Moha och Troy med människor, men hörde att så länge det inte blir vinteroväder så kommer de och hänger med oss nån gång i veckan. Mycket bra.
Somnade när vi kom hem.
Gick på trist eftermiddagsrunda och det försökte falla svampvatten.
Men i morgon då är vi Flocken igen. Får se var vi ska röja loss då, matte har visst ett par olika planer.
Bra dag. Hämtade Basse i morse alltså en perfekt början på dagen med en massa lek och umgänge.
Sen när det var dags för skogen så hämtade vi Jenna också. Perfekt vi ska alltid vara Flocken då är livet som allra bäst.
Så framme där vi ska vara, jag kollade nån intressant doft och de andra två sprang som om de inte fått springa på många år.
Strunt i dofter nu ska vi leka så där som bara vi kan.
Om vi är galna? Nä absolut inte vi bara har väldigt, väldigt skoj.
Jaha, där damp Basse i backen, men han var uppe lika snabbt igen och vi fortsatte att röja loss.
Fortsatte med alla skoj lekar och till slut var vi nere vid sjön. Jag dracka vatten, man blir törstig av att ha en massa skoj. Vissa andra anser att det fortfarande är badsäsong.
Tänk nu stiger vattnet i sjön. Förra veckan var det alldeles torrt runt de här träden men nu finns det vatten.
Undrar om de är klara snart? Vi har faktiskt massor med annat viktigt att göra också.
Där står Basse och bara väntar, han och Jenna hade nämligen nån jaktlek i vattnet. Hon är gömd bakom de märkliga trädrötterna och snart blir det jakt.
Äntligen var de klara och de där blå plastprylarna fanns kvar. Mycket skoj med dom.
Lämpligt nog fanns det tre delar i dag så vi hade varsin att leka med. Hade massor med skoj. Matte var upptagen med annat.
Vad gör du? Är det nån svamp jag ska lära mej? Den som tittar noga ser en liten brun prick precis vid grenklykan.
Enligt matte får jag lära mej dom om jag vill men de är ganska svåra att nå.
En till sån där Trollhand var det.
Toh med Jenna till ställen där hon inte varit för nu skulle vi till den där stenen som vi hittade förra veckan.
Lekte mer och visade Jenna en massa viktiga hundsaker.
Sen var vi här vid stenen. Matte har fått veta massor om denna av någon hon känt sedan senaste istiden eller nåt. Hur som helst så är inte detta vilket stenblock som helst. Den ligger på tre mindre stenar och den har kommit dit med människors hjälp.
Vi hundar, eller djur överlag, är känsliga för sånt och vi undersökte den noga, noga.
Här syns de tre mindre stenarna som den ligger på.
Matte höll på med en massa vid stenen och sen stod hon lutad mot den länge. Alltså när till och med vi stannar och är alldeles stilla länge då är det riktiga krafter igång.
På mattes Facebooksida finns ett inlägg idag med den och bland kommentarerna massor med information från den som vet så mycket om hur en sån här kraftsten fungerar. Ligger offentligt så alla kan läsa.
Lämnade stenen och sen hade vi en diskussion om vad vi skulle hitta på.
Enades om att vi ska leka mera. Basse var och hämtade en pinne för det var visst dags för Pinnkamp.
Äsch pinnar! Jag försökte ta en hel stubbe, men jag överskattade visst mina krafter för jag fick inte loss den.
Fortsatte med en massa skoj för vi hade hört talas om att det började vara dags att gå till bilen igen.
Ja, jag fick jag inte loss stubbem så kan jag alltid slänga både Jenna och Basse i backen. Fast de var uppe lika snabbt och sen fick jag springa för att inte bli slängd i backen av dom.
De tränade på nån kombinerad dans och flygtur i stället. Vi är allra bästa Flocken och så här skoj ska det alltid vara.
Godisstenen och matte hade idéer om en ny headerbild till bloggen. Nä varför då? Vi har inte tid att se normala ut. Sån kan du ta nån annan gång.
Men sen blev vi fångar och det var bara att gå till bilen som återstod.
Somnade gott hemma efter flera timmars skoj.
Hämtade Jenna för eftermiddagsrunda, trist sån för vi träffade inga vi känner.
I morgon är det bara jag och Basse men vi ska visst få roa oss säjer matte.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|