wilmablogghund

Alla inlägg under september 2020

Av Wilma Border collie - 23 september 2020 18:02

Korkade mänskliga påhitt, matte bestämde att idag skulle det minsann vara en lugn dag. Nåt om att vi har haft tassarna fulla och snart väntar överraskningen och då blir det överfulla tassar i många dagar.

Hämtade i alla fall Basse som vanligt och ägnade oss åt våra morgonrutiner.

 

Så Flocken är samlad och nu ska vi roa oss i skogen ett tag.

 

Äntligen på fria tassar. Började med att leka en massa. Sånt har vi inte ägnat oss åt på många månader så det var bäst att passa på.

 

Jenna gjorde sitt bästa för att jaga livet ur Basse men hon lyckades aldrig. Han är väldigt snabb när han vill.

 

Matte hälsade på de där Svarta trumpetsvamparna som vi hittade förra gången. De mår inget bra eftersom det vägrar att falla svampvatten så håller de på och dör torkdöden. Elände nu borde det finnas massor av dom.

 

Gick ut på ängen istället. Förslog att vi skulle leka, det är superbra att springa mycket och fort där.

 

Jodå vi hade massor med skoj. Jaktlek bland annat där jag fångade Basse.

 

Vi samarbetar bra jag och Jenna för nu är bytet nerlagt, där kan han ligga och sprattal. Fast han var uppe lika fort igen och sen fortsatte vi med flockspring och annat skoj.

 

Kollade mer i skogen, kanske skulle det finnas några trevliga svampar eller annat skoj.

 

Fanns bara mängder med Röda flugsvampar. De är vackra men inga användbara svampar tyvärr.

 

Jenna och Basse de tog Pinnkampen till nya höjder genom att använda ett mindre träd. Det var nära, mycket nära att de lyckades slå omkull matte också. Hade varit riktigt underhållande om de lyckats.

 

Provade den bra godissten, jodå den gav godis, fast Basse fuksade och trodde att han skulle få fast han var på marken. Han fick hoppa upp när vi lämnat eftersom det inte får plats tre hundar på den.

 

Och varför blev vi fångar? Vi vet att det är nåt där och vi hade planer, de skulle vi enligt matte glömma.

 

Jaha långt där borta gick det en hund med sin människa. En hund vi inte sett förut, den kanske hade viljat leka med oss. Men vi skulle inte alls dit enligt matte.

Sen var det påhitt om att dags att åka hem. Nåt om att göra mänskligt tråk och en massa andra påhitt.

Lämnade Jenna och hemma så drabbades vi av passa huset.

 

Rottis Helga behövde hjälp att komma ut. När hon gjort vad hon skulle fick hon leka med vatten, Tydligen är hon dålig på att dricka men detta funkar bra.

Hämtade Jenna för eftermiddagsrunda, träffade inte några vi känner.

Nu ska jag snart hämta Jenna för en kvällsrunda,

I morgon väntar överraskningen, kanske blir bloggen lite senare beror på vad som händer.


Av Wilma Border collie - 22 september 2020 17:54

Vanliga rutinerna i morse med att hämta Basse och inleda dagen med lek. Hem till mej för att käka frukost och invänta att det skulle bli dags för skogsrunda.

Såg att matte höll på med mycket intressanta saker.

Sen blev det väldigt bra för när vi skulle åka så hämtade matte Jenna!! Hennes matte var tvungen att vara på sitt jobb så det blev en extradag för oss. perfekt, hennes matte kan alltid vara på sitt jobb så vi kan vara Flocken.

 

Varför står vi här? Vi ska faktiskt gå och om du inte vet det så finns det nåt otrevligt alldeles nära.

 

Där ligger ett sånt där hundätande monster. Ännu har det inte upptcäkt oss men det är nog baar en tidsfråga. Enligt matte skulle vi vänta, inte för att vi riktigt visste vad vi skulle vänta på.

 

Minuten senare. Tjoho!! Flockens hang arounds Moha och Troy ska hänga med oss! Tackade deras matte ordenligt för den stora vänligheten att skjutsa dom till oss.

 

Detta blir bra det, nu ska vi ut på den där ön där vi inte varit på evigheter. Kommer att ha en massa att göra.

 

Jo Moha och Troymatte du förstår att om vi ska orka med allt vi ska göra behöver vi energi. Kan vi få godis?? Vi hade tur och fick varsin bit, stillade värsta hungern som rev i våra magar.

 

Så nu ska vi kolla allt som hänt sen sist, leka och göra en massa annat viktigt.

 

Som sagt vi fick tassarna fulla, hade minsann rört sej andra hundar här och en massa andra intressanta dofter fanns det också.

 

Om man använder nosen går det att hitta hur mycket som helst.

 

Moha och Troy hade sin husse med sej. Han satt och beundrade utsikten över sjön medan mattarna pratade och höll på med nåt.

 

Elände Moha och Troymatte har hundnappat oss och matte tänker försvinna. Basse han ropade efter henne men hon bara gick den opålitliga människan.

 

Matte är tillbaka och förvandlades till hundnappare och där försvinner Moha och Troymatte. Det är ingen ordning på människor nu för tiden.

 

Någonstans där borta befinner vi oss. Matte hade varit ute och drällt blod så vi fick gå spår här. Vi hittade minsann ett trevligt spårslut med smarrig skinka. Städade mycket noga och länge.

 

Jag och Jenna är klara och kommer. Basse är pedant så han fortsatte att kolla så det inte fanns minsta lilla smula kvar.

Moha och Troy var i väg och gick sitt, men när de var klara så kollade de vårt också men vi hade städat så noga att det fanns inget kvar,

 

Lyckade spår firas bäst med en Pinnkamp. Basse vann mest beroende på att Troy tänkte lägga sej i och Jenna sa åt honom varvid hon tappade sitt grepp.

 

Ja, ja jag vet att jag är oemotståndlig och att Troy är dödligt förälskad i mej. Men Basse jag kan försvara mej själv!!

 

Så kampen om mej är över och vi ska vidare. Bara väntan på de där människorna som alltid tar sej fram i snigelfart.

 

Kollade Moha och Troys spår men de hade också pedantstädat sitt spårslut. Inte minsta lilla smula fanns det.

 

Basse han badade för enligt honom är det fortfarande badsäsong.

 

Jenna var av samma åsikt och Troy var också i fast det fasntade aldrig på bild. Jag nöjde mej med att dricka lite och inspektera bryggan.

 

Lekte en hel del, bäst att passa på för vem vet när vi träffas igen. Mohan och Troy kommer att vara en massa i deras andra hemma i Stockholm nu. Korkat.

 

Äsch! Slut på allt skoj och dags att gå till bilarna igen. Enligt människorna hade vi roat oss länge men vi vet att det bara var en kvart vad de än påstår.

 

Ön var alldeles tom på svamp, men matte fick syn på ett par såna här Stolta fjällskivlingar på väg hem. Inte för att det behövs fler, men de kan inte stå kvar i skogen heller.

Sov gott när vi kom hem.

Hämtade Jenna för eftermiddagsrunda. Träffade en av hundträffhundarnas matte, men Vicki var kavrglömd hemma tyvärr. Ja, ja vi träffar henne säkert framöver.

I morgon är vi Flocken igen och enligt matte kan vi ha en lite lugn dag för sen sker den där överraskningen och vi får tassarna överfulla i många dagar. Det där med lugn ska vi nog bli fler om.


Av Wilma Border collie - 21 september 2020 18:01

Mycket bra måndag detta.

Började som vanligt med att hämta Basse och en del trevligt morgonbus. Så ska alla dagar börja om jag får bestämma.

Var hemma ett tag sen var det dags för långrunda och matte hade den goda smaken att hämta Jenna.

Perfekt att äntligen vara hela Flocken igen, var alldeles för länge sen.

 

Vill du vara vänlig och befria oss från onödiga kopplen? Vi har faktiskt massor att göra och måste vara på fria tassar.

 

Basse undersökte vatten tillgången. Men nu har Vattentjuven hittat hit också, detta har varit det enda stället som varit blött och undgått den där opålitiga typens stjälande av allt vatten,

 

Vi är i det där kärret där det funnits en del Rödgul trumpetsvamp, alltså lika bra att kolla om det kommit några sen vi var här sist.

 

Jo det fanns en del, men inte alls mycket, dessutom börjar de vara torra eftersom det vägrar att falla svampvatten.

 

Sist vi var här så jagade Basse små grodor, fullkomligt framgångslöst. Men nu tänkte han lära Jenna sina bästa grodställen. Gick inget bra för inte en endast groda lyckades han hitta.

Det blev ett par liter Rödgul trumpetsvamp och matte bestämde att vi kunde kolla om det fanns andra trevliga svampar i skogen. För mer Rödgula skulle det nog inte bli.

 

Vissa ägnade sej åt viktiga pinnkamper. Vet att det blev oavgjort eftersom pinnen inte höll.

 

Kom igen vi tar och leker och struntar i pinnarna. Jodå Basse var med på det.

 

Alltså när vi flockarnas Flock röjer loss då går det vilt till och roligt har vi. Men här tror Basse att han ska drämma mej i backen.

 

Ha! Vi tikar vi samarbetade så den som åkte i backen var Basse. Mycket rolig lek.

 

Så körde vi med en massa flockspring också. Jättekul att göra sånt i skogen, runt träd och över stenar blir mer utmaning då.

 

Uselt med svamp uppe i skogen, bara den här familjen med Röd flugsvamp.

 

Gick tillbaka genom kärret. Jag och Jenna vi kollade om vi skulle hitta mer svamp.

 

Basse han var fortfarande på jakt efter sina grodor, men det fanns inga hur mycket han än letade.

 

Nu har jag hittat nåt, eller jag har hittat mycket. Väl dolt framför mina tassar sitter dom.

 

De är inte lätta att upptäcka för människor som inte kan använda sina nosar. Inga problem alls att känna doften av dom och markera.

  

Vissa hade käkat anabola eller nåt för de var enorma. Detta är garanterat årets största.

 

Matte plockade och plockade. Vi har hittat ännu mer, jag ligger och bevakar en del. Jenna sitter och bevakar sina och Basse har koll på ett gäng han också. Han glömde faktiskt grodorna när det blev så här mycket jobb.

 

Så där Svamphundsmaffian har jobbat och nu ska det vara skrytbild. Så uselt med svamp som det varit i år så har det inte blivit många skrytbilder. 

 

Posera för skrytbild kostar ost. Vi fick vår belöning. Skulle gå till bilen och faktiskt så hittade vi ett par liter till, men matte orkade inte ta nån ny skrytbild.

Mycket nöjda med jobbet och matte hade inte trott att dessa mängder skulle finnas så var det dags att åka hem.

Lämnade Jenna och åkte hem till mej. Käkade lite lunch och somnade. Tar på krafterna att jobba hårt och ha en massa skoj.

Hämtade Jenna för eftermiddagsrunda. Sån där trist och händelselös sån.

I morgon är Jenna ledig men vi ska göra saker. Enligt matte har vi en alldeles fullbokad vecka framför oss och om ett par dagar så väntar dessutom en mycket trevlig överraskning.


Av Wilma Border collie - 20 september 2020 18:06

Så var det dags för sista kursdagen för mina elever och dessutom sista för året.

Klarade av morgonrutinerna och kollade att matte kom ihåg mitt skogsfika och annat viktigt.

 

Så nu är vi på plats och ska till dagens skog. Skönt att vara på fria tassar då kan jag visa eleverna en massa annat viktigt också.

 

Så alla är samlade och matte pratar tråk, fullkomligt onödigt enligt mej. Men människor behöver tydligen instruktioner.

 

Så allvaret har börjat och tänk vad det går bra. Hitta och markera svampen är inga som helst problem. Jag har smarta elever.

 

Här tränas det på Karl Johan i stället går precis lika bra det och inga problem nu heller.

 

Lilla Bella hon hade bråttom att få köra igång sitt svampletande. Gillar motiverade elever.

 

Jo jag tänkte kvalitessäkra godiset, och om jag hjälper till att markera kan det knappast räknas som att jag tigger. Matte hade diverse åsikter men det är inget att bry sej om.

 

Ett gäng är längre bort bäst jag kollar så det går bra och att de inte går vilse.

 

Inga problem alla letade svamp som om de aldrig hade gjort annat. Mycket duktiga elever.

Sen var det dags för det viktiga skogsfikat så jag fick min välbehövliga macka och eleverna vilade en stund.

 

Så var det mera jobba. I går visste ingen av dom nåt om svamp och nu letar de som om de aldrig gjort annat.

  

Här går det väldigt bra, men hur är det med godiset är det tillräckligt gott?? Såg till att provsmaka och godkänna.

 

Jo jag vet att Fenris har en boll som belöning. Funderade på om jag skulle prova den, men enligt matte så har jag en massa bollar hemma och behövde inte alls bry mej om den.

 

Här kommer han med den där bollen som jag inte alls skulle ha.

Timmarna gick fort och helt plötsligt var alla trötta och det var dags att sluta för idag.

Gick till bilarna sa hej då till alla elever och önskade dom lycka til i skogarna. Alla kommer att klara detta hur bra som helst.

 

Titta så bra det blev! Jag hamnade hos Basse för matte skulle prata med hans husse om nåt. Vi har inte träffats sen i fredags vilket är alldeles för länge sen.

Basse berättade om hur otroligt ensam han har varit.

 

Han ljuger för jag råkar veta att han röjt runt med Fenris och hans kompisar massor. Så har det ju varit hundträff också, bilden har matte fått från Fenris matte.

 

Trött jag?? Inte alls jag hittade mer energi så jag och Basse lekte en stund. Sen belv det bra för hans husse skulle göra nåt tråk så Basse fick följa med hem till mej.

Mycket trevligt med sällskap ett par timmar.

Nu ska jag vila för i morgon då är vi Flocken och matte har lovat att skjutsa oss till en bra skog. Låter som om det blir en bra måndag.


Av Wilma Border collie - 19 september 2020 18:09

I går kväll när det var dags för min kvällsrunda så hamnade jag vid Basses stugor. Brukar inte alls vara där på kvällarna. Men när matte gick till stugan som Terra och hennes människor brukar bo i så blev jag jätteglad. Tänkte att det var nog så att Terra hade kommit. Stor besvikelse inte fanns det nån Terra inte, matte skulle bara tända i stugorna så människorna slapp treva runt i mörker.

Eleverna med människor kom och matte visade dom allt nödvändigt innan det var dags att åka hem och sova.

Sen blev det idag, ensam morgonrunda och sen plockade matte ihop en massa saker.

Åkte och mötte alla elever med människor.

 

Framme och det är många att hålla reda på denna helg.

 

En del av helgens elever, jag har sju stycken att hålla ordning på denna gång. Alla bekantade sej ordentligt med varandra.

 

Matte har ägnat sej åt det där vanliga tråkpratet och visat alla vad de ska göra. Nu ska de börja träna.

 

Som vanligt så var det en massa tränade överallt. Jag gick runt och kollade att det gick bra för alla. Verkade det göra.

 

Men livet är inte bara att träna på svampar, man måste koppla av mellan övningarna också så det blev en hel del lek.

 

Jag minglade runt och pratade med alla också. Finns alltid mycket att diskutera oss hundar emellan till skillnad från människornas tråkprat.

 

Bella Pudel brukar vara med på hundträffarna så vi känner varandra. Hon viksade i mitt öra och ville ha en del tips eftersom jag är van att leta svamp. Jodå jag delade med mej av en del av mina bästa tips.

 

Skogen är så torr så torr nu igen men soppar finns det. De här Rödbruna stensopparna har vaknat nu, en mycket god matsvamp.

 

Träna och träna ännu mer men det behövs pauser för både människor och hundar i balnd.

 

Nu så dags för det där viktiga kursavsnittet skogsfika.

 

Ge hit min macka jag är hungrig! Tar massor med energi att utbilda alla hundar.

 

Blev idiotförklarad av matte när jag städade hennes byxor. Vadå, det fanns faktiskt smulor där och ingenting för förfaras.

 

Inte alla som tränade på kantareller (som det är uselt med) går precis lika bra med Karl Johan. Faktiskt så var det Champinjoner som jag lärde mej som första svamp.

 

Så gäller det att hålla reda på var alla är så jag kan kolla hur det går. Blir mycket spring åt många olika håll.

 

Vad jag gör? Det behöver du faktiskt inte bry dej om men jag kvalitetssäkrade belöningsgodiset. Faktiskt ett viktigt uppdrag för tänk om nån hund inte skulle få tillräckligt gott godis, vore katastrof.

 

Alla var så duktiga, och markerade svampar som om de aldrig hade gjort annat.

 

Lite poserande tillsammans med elev också. Tycker att vi passar bra ihop.

 

Här är hela gänget som är med mej i helgen. Som ni förstår har jag tassarna fulla men väldigt skoj med alla hundar och människor.

 

Nu är det slut för idag, alla hundar är trötta och då är det ingen idé att hålla på mer. Hem och vila så de har nya krafter tills i morgon när de ska träna på andra moment i en annan skog.

Jag somnade gott hemma och tänker vila mej i form inför morgondagen.

Av Wilma Border collie - 18 september 2020 18:10

Fredag innebär tyvärr att det ofta blir en ensam tråkrunda på morgonen. Inträffade idag och så hade jag hört att Basse skulle vara hemma med sin husse. Verkade bli en bedrövlig dag.

 

Men tänk i bland är turen med mej! Matte skulle göra nåt hemma hos Basse så vi fick umgås. För övrigt ska vi alltid umgås.

 

Vi lekte självklart en massa, bäst att passa på för jag jobbar hela helgen.

 

Jodå Basse han kan. Det växer fortfarande enorma mängder med Champinjoner på hans gräsmatta och han markerade dom snyggt.

 

Klantiga människan hade glömt både ost och lammpaté idag också, men det gick lika bra med vanligt godis. Jag hade faktiskt också markerat svampar.

 

Matte tog fram en boll och en frisbee ur min bil. Jag snodde bollen och hade en massa skoj med den.

 

Basse roade sej med frisbeen och ibland så bytte vi. Hade massor med skoj.

 

Så skulle vi kolla vad det egentligen var matte skulle göra. Basse blev fånge för det var en massa människovalpar längre bort i skogen och till dom skulle han inte alls. Men kasta sej upp på den jättestora stenen gick alldeles utmärkt för att spana.

 

Matte kollade de där stugorna som Basse hyr ut eller om det möjligen är hans husse. Det kommer elever i kväll som ska bo i dom så matte skulle kolla så allt var okej. Vi roade oss med en massa annat under tiden.

 

Lekte mer, för som sagt nu är det bäst att passa på. Blir en lång skilsmässa i två dagar. Fullkomligt onödigt enligt oss.

 

Dags att gå tillbaka med Basse. Jag lyssnade när människorna pratade tråk, lät oroväckande det jag hörde.

Så skulle jag åka vidare.

 

Shopping i min allra bästa affär är alltid trevligt. Kollade av mycket och såg att matte hade den goda smaken att köpa en säck mat till mej. Var ju trevligt och ännu bättre om hon kommer ihåg att ge mej sån också.

 

Hm, undrar om jag inte behöver nya matskålar kanske? Finns ett stort bra urval och katterna kanske också behöver. Matte påstod att jag visade ett osunt intresse för sånt jag aldrig annars bryr mej om. Men jag visste minsann och tänkte att hon skulle bli tvärdement och glömma otrevligheter.

 

Shoppinggodis måste jag bara ha och tänk det verkar alldeles lugnt, hon har säkert glömt.

 

Nä! Jag ska ingenting! Jo jag ska åka hem, glöm att jag ska det där du sa för jag väger tio ton och är orubblig. Kan bara gå till min bil!

 

Detta är INTE okej! Var är Hundombudsmannen, Djurskyddet och andra viktiga organisationer? Sekunden efer denna bild tappade jag benen och försökte väga 15 ton , hjälpte inte.

Släpades in i Tortyrrummet, jag grät, jag ropade på hjälp men fick ingen hjälp. Tänk om Basse varit med eller Jenna de skulle minsann ha kommit och räddat mej. Utan bedövning så amputerades mina fyra tassar.

 

Titta här, ser ni de blodiga benstumparna som återstår när jag försöker släpa mej till bilen? Hur kunde det bli så fel? Hur ska jag nu kunna ha kurs i helgen när jag knappt kan gå? Och sen i nästa vecka kommer jag att behöva mina amputerade tassar för då kommer det att hända massor.

Åkte hem och deppade, tro inte att matte tröstade inte. Fick bara höra att jag är fjantig och har tassarna i behåll, det var bara klorna som klipptes. Hon ljuger!! Jag har inga tassar kvar.

Haltade runt på en trist eftermiddagsrunda, träffade inte några som kunde trösta mej heller.

Senare i kväll så ska jag åka till Basses stugor och ta emot tre av helgens elever, undrar vad de kommer att tro mej mej? Tassamputerad hund som lärare.

Men jag berättar i morgon om hur det gick.

Av Wilma Border collie - 17 september 2020 17:53

I dag skulle vi ha gjort nåt med Moha och Troy men så blev det inte. De stackarna drabbades av VAM (vård av matte) sånt som hundar ska slippa.

Det vi skulle göra ska visst ske nån dag i nästa vecka.

Jag och Basse skulle som vanligt till nån skog och matte bestämde att vi skulle till en där vi inte har varit på länge.

 

Så framme och bästa att börja kolla direkt. Kan ha hänt massor sen sist vilket var nån månad sen.

 

Nu ska vi in i skogen och kolla om det finns några svampar att jobba med. Enligt matte så verkade det inte så lovande för det var alldeles för torrt i den här skogen.

 

Här borde det finnas, jag har jobbat mycket här. Men det var alldels dött och övergivet inte en endaste lite svampusling.

 

Hm, Ekorrarna då? Har flera bra spanställen i den här skogen, men inte ens dom behagade vara på plats.

 

Basse hörde nåt och spanade in i skogen. Fast han spanade alldeles fel för det som hördes var Tranor som kom flygande.

 

Titta det fanns svamp!! Tre små Fjälliga taggsvampar är bättre än inget men de är kvar i skogen.

 

Kollade av mer men det var bara alldeles öde överallt och knastertorrt fast det fallit svampvatten här.

 

Nåt skulle vi göra så vi brottades, mycket skoj var ett tag sen vi gjorde det.

 

Fast sen kom vi på att vi skulle gosa istället. Syns inte men Basse tvättar mej, mycket skönt. Vi gör så här i bland eftersom vi tycker väldigt mycket om varandra..

 

Han är bra snygg min kompis, i alla fall när han ställer sej så här fint.

 

Sen hittade matte svamp. Detta är Koralltaggsvamp, den är inte så vanlig och växer på gamla fallna lövträd. Matte blev i alla fall väldigt glad över att hitta den i den ödsliga skogen.

 

Basse som verkligen börjar fatta detta med svamp var mycket intresserad. Självklart fick han en massa beröm och godis, den klantiga människan hade glömt både ost och patén hemma. Men det gick lika bra med vanligt godis.

 

Skulle till bilen men vi passade på att leka lite mera. Vem vet när vi får chansen igen.

Åkte och matte körde en annan väg hem. Märklig mänsklig sysselsättning att leta reda på en väg, stanna och ta ett par bilder, prata nåt om att ställa bil och lite annat. Tydligen gjorde hon detta åt nån som behövde bilder på området.

Fast det slutade med att när vi var hemma igen så satt matte med näsan i kartan och har hittat en alldeles perfekt runda för oss i ny och outforskad skog. Den rundan ska vi ta nån dag framöver för den verkar väldigt bra. Nya skogar och rundor det gillar vi.

Tråkrunda på eftermiddagen, höjdpunkten var väl att vi träffade Rottis Helgas hsse så vi fick lite umgänge.

Av Wilma Border collie - 16 september 2020 17:59

Hämtade som vanligt Basse i morse, ägnade oss åt en del morgonlek och lite andra viktiga hundsaker.

Så skulle vi åka hem, först var det stopp för matte såg en Kungschampinjon som inte alls skulle stå kvar.

 

Åkte en liten bit så var det stopp igen för nu var det Stolta fjällskivlingar. Tyckte att vi hörde i måndags att det inte ska vara fler såna. Hann bara en liten bit innan tre till skulle hämtas. Livsfarligt att åka med matte denna årstid. Jag och Basse behöver skaffa körkort så vi kan köra.

Var hemma ett tag så skulle Jenna hämtas.

  Varför har det tagit flera veckor att hämta henne? Vi har väntat alldeles för länge!!

 

Hon som påstår att vi drunknar i Stolta fjällskivlingar, hann inte ens till skogen innan det var stopp för att hämta upp fyra till. Blev alltså elva stycken idag.

 

Nu så äntligen framme och nu ska vi ha en massa skoj. Vi har inte sprungit på massor med månader, bäst att passa på.

 

Vidare in i skogen för att se om det hänt nåt sen sist. Självklart en massa lek där också. Fanns en hel del Strävsoppar men de vill inte matte ha.

 

Jenna hittade en liten Karl johan fast den bor kvar i skogen, full med hyresgäster var den.

 

Den där lammpatén den passade minsann Jenna som belöning. Hon tycket att den var lika utsökt god som jag och Basse redan konstaterat.

 

Grejade med en massa viktiga saker som dragkamper om skogens enda pinne. Hittade en del andra svampar och lite kantareller också.

 

Nu har jag hittat nåt som jag vet att matte kommer att bli väldigt glad över. bara att hon behagar komma sen så..

 

Hon blev glad och jag fick massor med beröm. Nu kommer de Svarta trumpetsvamparna igen. Väldigt små ännu, men om ett tag så.

 

Medan matte krälade runt och pratade med svamparna, hon är inte klok, så lekte jag den skoj leken att spela död och sen överfalla Basse.

 

Sen hade Jenna och Basse samarbete. Jenna hittade Föränderlig tofsskivling och Basse hjälpte till att markera.

Självklart en massa beröm och godis.

 

Här är en del, fanns massor på väldigt många stubbar. Det svampvatten som fallit har gjort nytta.

 

Suddig bild men Pinnkampen pågår igen. Nu kämpade jag mot Basse med Jenna som domare.

 

Blev oavgjort för pinneländet gick sönder. Men Jenna och Basse fortsatte med hans bit. Den gick också sönder, usel kvalitet på pinnarna numer.

 

Vi har haft fullt upp länge och behöver energi, Passerade där osten brukar blomma. Basse var väldigt tydlig med att det inte fanns några blommor.

 

Tänk matte kan trolla för helt plötsligt så fanns det blommor men inte ost. Det blommade sån där lammpaté, allra första gången som vi har hittat såna blommor. Finns självklart inte minsta spår kvar efter dom.

 

Ska till bilen men de där två och deras pinnar. Denna gick inte ens sönder så det var en lång kamp.

 

Jag tröttnade på att vänta så jag spelade död. Mycket effektivt för både Jenna och Basse skulle återuppliva mej.

 

Ha,ha,ha dom gick på det igen! Jag är minsann inte alls död nu ska ni få!!

  

Blev massor med skoj jaktlekar. Väldigt bra lek detta att spela död och sen kasta mej upp och jaga. Ännu bättre att det fungerar att luras varje gång.

 

Flämt! Skoj hade vi men sen tog orken slut var tvugna at vila innan vi gick till bilen.

Lämnade Jenna och hörde talas om korkade påhitt att det dröjer tills på måndag innan vi är Flocken igen. Det är många år till måndag elände.

Sov gott hemma ett tag.

Trist eftermiddagsrunda, träffade inga vi känner.

I morgon ska vi umgås med Moha och Troy säjs det, blir säkert väldigt bra för vi har minsann sett vad matte grejat med.



Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
<<< September 2020 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards