Alla inlägg under april 2023
Gårdagen slutade bra för Hund och katthotellet var öppet i natt igen. Alldeles perfekt enligt oss. Är så mycket trevligare att vara flera även nattetid.
Vanliga morgonrutinerna med god frukost och tgrevlig morgonrunda, fast ute var det kallt och hade regnat.
Vi ska ut och göra nåt, men vi är minsann bevakade från fönstret. Kattvalps Nisse som har stenkoll på oss.
Eftersom det var kallt och regnet hängde i luften så blev det vår vanliga lekplats. Hörde nåt om att vi haft tassarna överfulla hela veckan också. Skoj var det att springa och leka i alla fall.
Jag vann bollen så jag snuttade på den medan Basse var upptagen med annat.
Hans vara upptagen dömde oss till fångenskap.
Alldeles för mycket spana och stirra mot skogen. När ingen vet vad som rör sej där då blir det fångenskap.
Men det var alldeles ödsligt, fast jag hjälpte också till att spana.
Vidare in i skogen för vi skulle kolla nåt. Basse funderade på trana till lunch. Kunde han glömma enligt matte och chansen att ens få tag på en sån är minimal.
Så dags för svamphundsjobb igen. Förra våren lärde vi oss en ny svamp som heter scharlakansröd vårskål. Så klart jag kom ihåg den, för nu hade en yttepytteliten vaknat.
Så här ser de ut, naturvårdsart, ganska sällsynt och växer på nedfallna grenar av lövträd. När de blir större så lyser de på långt håll.
Självklart smarrig ostbelöning för väl utfört jobb. Basse påstod att han behövde tröstost eftersom det inte blev nån tranlunch.
Isen har då inte dött i kärrdelen av sjön, tur att Basse var fånge så han inte ställde till nåt med svag is,
Matte hittade tråkblommor. Heter vätteros och är ganska sällsynta de också. Det blir nog vår framöver.
Skulle gå tillbaka, nåt om kallt och duggregn. Men Basse var lycklig för hans favoritdike var isfritt och badbart.
Hem, käkade lite och somnade.
Matte lånade min dator och höll på med tråk, mycket nu inför den engelska versionen av boken.
Skulle på eftermiddagsrunda, fortfarande kallt och försökte regna. Vi fick inte ens passera Vivecas magiska fönster, korkat nu missade vi gott godis. Fast vi träffade Beagel Mimmi en snabbis.
Gick hem och hade fredagsmys med varsitt ben istället. Skönt med fredagsmys på rätt dag för en gångs skull.
I morgon är det lördag igen, hoppas det kommer många lek och mingelsugna kompisar
Den perfekta dagen igår slutade ännu mer perfekt. Hund och katthotellet öppnade så Basse och Nisse sov kvar.
Väldigt trevligt med gemensam middag och kvällsrunda. Som vanligt sov vi väldigt gott tillsammans under natten.
I morse började vi med frukost och sen gemensam morgonrunda.
Så skulle vi göra nåt.
Åkte och insåg att det väntade jobb på Sörmlandsleden.
Framme och nu skulle vi prova nåt nytt. Matte satte på sej ett bälte och vi hade andra koppel.
Gick alldeles perfekt att gå med expanderkoppel som satt fast i det där midjebältet. Vi kan inte vara lösa överallt nu och det händer att matte behöver två händer för jobb på leden. Vi kunde minsann kolla alla spännade dofter och annat viktigt. Hörde att matte hade vissa bekymmer. Hon är van att ha ena handen upptagen av våra koppel så det blev konstigt för henne.
Vår enligt matte, tråkblommor enligt oss.
Ja du Basse, detta är inte alls bra. Massor med fallna träd och dessa hindrar vandrande hundar.
Så här såg det ut från ett annat håll. Matte försökte räkna minst tio till tolv stycken. Vet att hon skickade bilder på eländet till den hårt prövade Chefen som rycker ut med motorsågen. När han varit där så kommer vandrande hundar fram igen.
Basse om vi jobbar och kollar så kanske.
Årets första rökpipsvampar hade visat sej. Kändes så bra med svamphundsjobb igen.
Så här ser de ut. Ingen matsvamp men sällsynta och räknas som naturvårdsart. Växer i gammal hasselskog på fallna grenar av hassel och de finns på två ställen efter våran etapp.
Alla vet att svamphundar i arbete kräver ost. Vi fick alldeles utsökt var den. Må vi nu hitta fler vårsvampar framöver.
Gick en sväng till och kollade. Vi var inte ensamma i skogen. Både jag och Basse märket av närvaro och hade stenkoll. Men såg inget idag.
Kom till andra sjön, där levde fortfarande en del av isen. Men Basse försökte trots fångenskapen att bada. Blev bara tassdopp.
Så ansåg han att vi skulle fortsätta på andra sidan av den lilla ån. Visst där brukar det gå att jobba och hitta rökpipsvamp. Men det hade blivit väldigt besvärligt att ta sej tillbaka på grund av alla fallan träd, så den sidan tar vi antingen när träden är borta eller när vi åkt andra vägen.
Basse använde en sten för att spana, jag ansåg att det var en godissten.
Bra den gav ost, ska använda denna flera gånger.
Duktiga Basse, vi passerade rökpipsvamparna igen och han markerade så fint. Han är bra smart min kompis.
Vatten måste provas så det är okej för andra vattenintresserade vandrande hundar.
Det var väl det vi visste, hade minsann varit nån ute och vandrat på vår etapp. Krävde mycket undersökning.
Jodå en del lämnar minsann sina nummer två högar mitt på vägen. Var ett antal dagar sen den hamnade där.
Gick till bilen, åkte hem.
Käkade lite och sov .
Så var matte och lämnade nåt och kom tillbaka med en osttub till oss!! Perfekt byte, nu kan vi käka ännu mer sån.
När det var dags för eftermiddagsrunda hamnade vi i bilen och åkte till Sparreholm.
Innaför de här stora portarna jobbar bästa bilmeken. Egentligen tillhör de den där jätteaffären där matte kan gå rejält vilse.
Men nu körde vi in bilen. Lämnade den och gick en runda.
Hämtade upp den och nu hade den fått sommarskor. Var tyst och skönt att åka hem och slippa höra dubbarna.
I morgon har vi annat att göra igen.
Blev en helt perfekt dag.
I morse kom både Basse och Nisse, alltså precis som det ska vara.
Cooper blev överlycklig, Nisse rusade genast iväg för att kolla att hans marsvin var ordentligt omskötta. Sen började kattvalpsröjet. Jag och Basse käkade en utsökt god frukost, alltså egentligen det vanliga torrfodret men är man två då är det extra smarrigt.
Gick på en trevlig gemensam morgonrunda, träffade en människa vid hembygdsgården som bjöd oss på torkad blodpudding.
Hem igen.
Detta är Nisse och matte tänkte döpa bilden till den som gapar över mycket. Man blir hungrig av röj med brorsan.
Jag och Basse hade en hel del att diskutera efter gårdagens ofrivilliga skilsmässa.
Så skulle vi ut och åka.
Perfekt vår lekplats vid hembydsgården i Sparreholm. Sist var det fångenskap i koppel eftersom isen inte hade dött.
Men titta nu ingen is nånstans bara glittrande vaten.
Så skönt att kunna vara på fria tassar och springa som vi ville.
Någon slängde sej självklart i sjön. Isfritt alltså badsäsong enligt Basse, fast enligt honom är det sån även om det finns isflak.
Lekte en massa, vi hade massor att ta igen.
Självklart så inspekterade jag bryggan, den var i utmärkt skick. Långt bort så var det fullt slagsmål mellan ett gäng svanar. Mycket spännande.
Alltså den där bruna saken ska vara min allra bästa kompis. Men han försökte faktiskt knuffa ner mej i det blöta kalla vattnet. Som tur var lyckades han inte denna gång. Att han lyckats ett par gånger tidigare behöver vi inte prata så mycket om.
Hörru vår bästa godisek är väldigt tom, går det möjligen att åtgärda?
Det ordande sej, Basse hittade i eken och jag trodde att jag skulle få ha ostblommorna för mej själv.
Äsch! Blev upptäckt, bara att dela med mej. Men vi delar på allt.
Den där Basse är galen!! Vaddå stå i vattnet det är fortfarande iskallt!!
Simmade förbi ett par vackra fridfulla svanar.
Detta är ingen fjäderhög. Det är en mycket ilsken svan som upptäckt de andra.
Det blev rejäla slagsmål ute i sjön. Lät gjorde de också, mycket och högt.
Basse dömde sej till fångenskap i koppel eftersom han såg ut som om han planerade att simma ut och vara domare i svanslagsmålet. Synnerligen korkad idé enligt matte.
När svanarna var långt bort återfick han friheten igen. Vi lekte mera.
Men så kom det människor som skulle greja med nåt som ska bli en elda framöver. Alltså skulle vi lämna och åka.
Hamande hemma hos Inez för henes matte hade ringt och frågat om Basse skulle kunna ägna sej åt råttjakt där. Tydligen bor det nån önskad brunråtta under deras altan. Men Basse lyckades aldrig få upp nåt spår efter den så han får göra ett nytt försök framöver. Han är expert på att fånga och döda såna.
Hem, käkade lite och somnade väldigt gott.
Cooper och Nisse hade troligen röjt rejält för de sov djupt när vi kom hem.
Skulle på eftermiddagsrunda, träffade Tilly på torget. Men hon ville inte pratade med oss hon bara stirrade på affären där hennes husse var.
I morgon ska vi nånstans där vi inte varit på länge, det är hårda tider för oss nu.
Tråkdag detta.
Fick höra i morse att Basse skulle hänga med sin husse idag, alltså väntade en bedrövlig ensam tråkdag.
Gillar inte såna, jag vill ha hundsällskap!!
Enligt matte skulle vi greja lite på Sörmlandsleden. Vårpremiär för jobb där. Tog en annan väg över en äng dit och där försöker minsann vintern fortfarande leva.
Så där på leden och det är trevligt snöfritt alltså precis som det ska vara.
Så många spännade dofter som dykt upp. Tämk om jag hade haft en annan hund med mej att diskutera allt spännande med. Matte med sion usla nov begriper ingenting av sånt viktigt.
Hennes stora intresse var att motionera sekatören efter vintern. Skulle klippas en massa sly. Bra så vandrande hundar kommer fram ordenligt. Människor är av underordnad betydelse i min värld.
Hallå Hare!! Du vet jag är extremt ensam idag, du kan väl stanna och snacka med mej en stund? Hare vägrade, dessutom sprang den fram och tillbaka många gånger. Inte behagade den lämna tröstgodis till mej heller.
Människor är korkade. De har både cyklat och kört med cross. Att Sörmlandsleden är dragen för vandring har de tydligen förträngt. Lerigt och halt bler det dessutom.
Detta är min speciella markeringsstolpe. När jag sitter vid den ska jag serveras ost, typ lön för mitt jobb som fyrbent etappledare.
Tack det var vänligt, gjorde denna bedrövliga dag lite bättre i alla fall.
Eländiga vilda grisar!! De har bökat precis där vandrande hundar ska gå och dessutom försökt lägga en stor sten mitt på stigen.
Så var det vinter igen. På den här lilla nästansjön där ligger minsann isen, fast den är borta på stora hemmasjön. Hade Basse varit med så hade han blivit rejält besviken, vet att han gillar att bada här.
Kollade spängerna helt okej skick på dom också.
Äsch! Skulle titta efter de sällsynta och fridlysta bombmurklorna. Fanns inga och inte gick det att spana ekorre heller.
Matte satt på ett fallet träd och stirrade på skogen. Märklig mänsklig sysselsättning. Men nåt om att det var skönt med en tyst och folktom skog.
Jaha dags att gå tillbaka igen. Såg den asociala haren en gång till och inte hade den lämnat nåt godis nu heller. Värdelös hare.
Myrorna jobbar hårt nu med att laga stacken efter vintern och fåglarnas härjningar. Men de är precis lika asociala som hare och ekorrar.
Hem käkade lite och somnade av ren leda, fast det var skönt med lite jobb på Sörmlandsleden.
Vakande till och hörde att matte pratade med Chefen i telefonen. Nåt om att hämta mer färg framöver. Bra blir alltså mer jobb där. Fast vi ska visst klippa mer sly på andra ställen också, mycket att fixa så här på våren.
Ut påe eftermiddagsrunda. Placerade mej under Vivecas magiska fönster och såg ledsen ut. Hade tur det öppnades. Fick tröstgodis och hon förstod hur oändligt synd det är om mej, alldeles ensam och övergiven.
Hoppas på en bättre dag i morgon.
Idag var det dags för sista hundträffen. Begriper inte det där med sista, vi kan väl ha såna varje dag eller? Men enligt tråkiga mänskliga påhitt så återgår det til bara lördag och söndag nu
Titta här då. Nu har Basse insett att det går att lifta igen. Matte körde fra och kollade och där väntade han.
Extremt nöjd Liftare, så här ska det vara få skjuts hela långa vägen hem.
Kom en ny hund idag också. En liten mops som heter Mimmi. Senatse veckorna har det kommit massor med nya kompisar vilket vi verkligen uppskattar. Desto fler desto roligare blir det.
Dessutom hade hon en människovalp med sej, såna är alltid skoj och människovalpen Mimmi och Basse hade en massa skoj.
Vi blev inte lika många som i går men ett trevligt gäng blev det, vi har alltid massor med skoj på våra träffar.
Valparna Kajsa och Ozzy hade som vanligt en massa skoj och Mimmi gillade att hänga med dom.
Jag hittade Bassehusse och bad om magkli och lite skön massage. Fick självklart båda delarna noga övervakad av Basse,
Eftersom jag är en mycket artig hund så tackade jag ordentligt för väl utförd magkli och massage och gosade mera.
Sigge han verkar längta efter att våran plaskdamm fylls på. Men ännu dröjer det, måste bli varmare innan vattnet fungerar där så den kan fyllas.
Kajsa är en smart valp. Hon såg att jag fick massage och magkli av Bassehusse så hon hoppade upp på bordet och tog ett snack med Bassehuuse om att anmäla intresse. Bra när valpar lär sej av oss äldre.
Äsch då, slut för idag. Det är nåt fel på tiden på våra hundträffar, de tar slut för snabbt.. Enligt matte hade vi mer att göra också.
Säkert vårtecken på väg hem. De sopar grus, eller i alla fall vid macken.
Hem käkade och hann sova en stund, sen skulle jag iväg igen,
Så i Eskilstuna och ska till min privata köttbullerestaurang så nu är det bråttom.
Detta är mattes mamma som blir alldeles väldigt gammal idag. Jag övervakade när hon packade upp presenterna som vi hade med oss.
Grattis på 90 årsdagen. Men du är väl inte så gammal nu att du inte orkar ge mej köttbullar? Bevisligen inte.
Hm, bara ett par stycken? Tog åldern ut sin rätt? Ska jag ligga här och svälta nu?
Så kom det flera och nu skulle det skålas i nåt. Alkoholfritt eftersom de allra flesta körde bil. Annika som häller upp har en trevlig hund som heter Knutte, tyvärr hade hon glömt honom hemma.
Så där skål för 90 åringen.
Äntligen fika. Gissa vilket fika som är mitt och vilket som är vegetariska mattes. Förstår att det är svårt.
Om man håller till under bordet så blir det många alldeles utsöka köttbullar.
Så var det dags att åka hem, jag var mätt och belåten.
I morgon ska jag och Basse hitta på nåt. Matte pratar om lugn i folktom skog för vi har haft tassarna överfulla i många dagar nu.
Tror jag vill ha vardag igen, börjar kännas tjatigt med mina trista morgonrutiner. Ensam frukost och ensam morgonrunda följt att passa dörren i evigheter.
Till slut kom jag i alla fall iväg.
När jag kom så hade det redan kommit en ny hund, en liten collievalp på sitt första besök. Både jag och Basse hälsade artigt på honom och berättade en del om hur skoj vi brukar ha.
Sen efter en stund såg det ut så här. Det vällde in kompisar. Hundar och människor överallt. Matte försökte räkna, men matte har aldrig varit hennes starka sida. Minst 18 hundar sammanlagt idag, kanske flera. nåt om att vi är aldrig stilla så svårt att räkna.
Så mycket mingel så många trevliga hundsamtal blev det.
Eftersom vi var så många och hade tassarna så fulla så bad vi Bassehusse om lite extra energi. Hade tur och fick.
Den lille taxen kom igen. mycket modigare idag igen. Hade några trvliga diskussioner med honom.
Till höger om Alice är våran kompis Grej. Han stackarn var med om rena mardrömmen för ett par veckor sen. Han sprang efter en hare när hans människa tappade linan. Sen var han borta i värsta snöstormen och i många, många timmar. Det var ett jättepådrag där han bor och människor ställde verkligen upp och letade och letade. Matte var alldeles förtvivlad när hon läste om pådraget. Men som tur var slutade det lyckligt. Han hade fastnat och nån hittade honom så han kom hem till sina människor igen. Stackarn många timmar ute i snöoväder och snöstorm.
En massa bus för valparna också. Tänk vad vi alltid har skoj.
Poppie gjorde sej bekant med en av hundarna från campingen. Hon var inte med igår så det blev ny bekantskap idag.
Av och till så intog Basse sin låda på husses fyrhjuling.
Mer trevligt mingel med bra hundsamtal. Som ni vet har vi alltid massor att prata om, viktiga saker till skillnad från människornas tråkprat.
Rottis Kajsa är en mycket läraktig valp. Berätta för Bassehusse att hon är väldigt. väldigt ensam och behövde umgänge. Väldigt bra och användbar hundkunskap detta.
Sen till slut var det baar jag och Fido kvar. Vi delade på lite godis. det är påsk och då ska även vi hundar få påskgodis.
Så var det dags att åka hem igen.
Käkade lite och somnade.
Så ar det dags för eftermiddagsrunda.
Blev en annorlunda sån. Matte skulle kolla nåt.
Gick enligt henne alldeles utmärkt. Detta är kategorin tråksaker. men nåt som heter Ramslök har visat sej, alltså blir det vår. Sist vi kollade var det en decimeter snö här.
Plötsligt händer det!! Jag har ÄNTLIGEN ekorrkontakt. Social var den pratade massor med mej, alltså hängde jag på medan den kastade sej mellan träden. Matte hade diverse märkliga åsikter , inget att bry sej om. Eller det slutade med fångenskap i koppel för mej.
Vet ni, det blir hundträff i morgon också. tror jag gillar påsk om det innebär en massa trevligt med kompisar.
Sen ska jag åka till mattes mamma som blir väldigt urgammal i morgon. Hon fyller visst 90 år. Kanske kan det finnas en eller annan köttbulle där.
Klarade av tråkrutinerna i morse och passade dörr i evigheter innan vi skulle iväg.
Så framme och direkt kom det en ny hund. Portugisk vattenhund (som den förvirrade självklart glömt namnet på. Kanske vore lämpligt att nya hundar tar med sej en slägga och bultar in sina namn i skallen på matte.
Flatten kom förbi och de blev snabbt kompisar. såg att de hade en massa skoj.
Kom ytterligare ett par nya hundar som bor på campingen. Mycket trevligt med nya kompisar.
Sigge kom och massor med gamla kompisar också. Det var strålande vårväder så alla ville tydligen vara ute.
Massor med lek och mingel blev det, precis som det ska vara.
Nu händer det. Matte hade berättat för mej och Basse att det väntade en hemlig överraskning i helgen.
Där kommer minsann Moha sprinagde. Tänk äntligen har hon sluppit från fängelset i det där Stockholm. Jag och Basse hade planer på att ta åget och befria henne och Troy, men så var det den där trasiga bilen som ställde till våra planer.
Tack snälla Moha och troymatte för att du äntligen släppte ut våra kompisar. Du förstår vi behöver vara skogsröjargänget. Det var många hundliv sen vi var det. Troy han rusade runt och hälsade på alla saknade kompisar.
Vi firade att skogsröjargänget äntligen är samlat igen genom att leta godis. Behövde faktiskt mer energi.
Titta vad deras matte har en jacka med Moha på och bådas namn. Skitsnygg enligt matte, vi var faktiskt mest intresserade av att äntligen vara samlade igem
Siggehusse hade märkliga saker med sej. Visade sej att det var grejer till våran lekplats som de inte hade behov av. Lite mer vår sen ska vi övervaka människornas bygge av den igen.
Människor kan faktiskt vara användbara till mycket. Bassehusses hand fungerar till exempel alldeles utmärkt som hakstöd.
Nog för att det var vårvarmt idag, men Sigge kanske överdrev lite när han skulle gräva ner sej under däcket. Det är helt okej på sommaren när det är ovädershett.
Troy han bestämde sej för att Rottis Kajsa det var en väldigt vacker tik, Han gillar dom med långa ben.
Så gick tiden alldeles för fort. Alla skulle hem och Basse med husse skulle åka en sväng. Moha hon älskar fyrhjulingen och såg till att få åka med. Jag och Troy skulle kolla våra mattars tråk.
Suck! Nu börjas det igen. Tråkväxthuset och en massa panerande. Ni skulle ha hört dom jord och göding och plantor, tråkgrönsaker osv i all oändlighet. När ska de begripa att de ska odla revben, buskar med godis och annat nyttigt??
Som om det inte räckte med tråkväxthuset så skulle det kollas utanför också. Detta ska bli rabarber, ointressant vi äter inte sån. Glo på buskar med tråkkrusbär och planeras en massa annat tråk.
Moha kom tillbaka ihop med Basse och hans husse.
Lyssnade på en massa tråkprat varav en grej lät väldigt lovande.
Äsch! Nu ska både jag, Moha och Troy hem igen.
Men i morgon ses vi igen. Bra att människorna begriper att vi har massor att ta igen.
Åkte hem somnade, det tar på krafterna att ha en massa skoj.
Ut på eftermiddagsrunda, träffade inte några jag känner. Typisk tråkrunda.
Ska vila mej i form för i morgon väntar kompisar igen plus förhoppningsvis en annan bra grej.
Röd dag, alltså smaklös tråkfrukost och ensam morgonrunda.
Passade dörren i flera veckor innan det enligt den långsamma var dags att åka.
Äntligen framme, Basse har inte insett ännu att han kan återgå till att leka liftare. I stället låg han i den där kojan som hans husse byggde till Ossy en oväderssommar för länge sen när det var vidrigt hett och torrt i evigheter.
Han blev i alla fall väldigt glad när jag kom.
Nu kommer det nån, bäst att möta.
Hej Schäfervalps Ozzy, Trevligt att ses igen.
Nästan samtidigt kom Rottis Kajsa, de hälsade på varandra.
Två jämngamla valpar och de fann varandra direkt. Gissa om de röjde ihop.
Hej Poppie, trevligt att vi blir flera.
Tack snälla Bassehusse. Tänk han vet minsann att vi behöver extra påskgodis.
Valparna de röjde så där som bara valpar kan ordentligt övervakade av Poppie.
Lika bra att ha lite koll på vad de där valparna pysslar med. De är så unga så lite tillsyn skadar aldrig. Delade med mej av en del viktiga tips och råd till dom.
Lika bra att ha koll på Bassehusse, han kanske inser att vi svälter.
Väldigt hålligång med de där valparna. Undrar om de sover bort påsken nu?
Poppie hon gjorde allt för att få igång Selma som var måttligt intresserad. Hon vill hellre mingla runt och prata om viktiga hundsaker.
Trevligt ett godisregn. Nu gäller det att städa upp allt. Godis har extremt kort hållbarhet och det vore tråkigt om det låg och blev gammalt och oätligt.
Bara det att strax efter denna bild så ansåg människorna att det räckte för idag. Otroligt korkat. Det heter visst att det är långfredag idag, alltså borde det ha varit en lång hundträff. Vi får nog ta ett snack om detta inför nästa påsk att människorna som vanligt missuppfattat allt.
Hemma poch matte funderade på vad jag hade i pälsen bit i min päls vid regnet. Eftersom det är så usel tilldelning på allt här hemma var det lika bra att att med en hem. Vem vet jag kanske inte hade fått mer att äta än den den idag. Lika bra att spara.
Fick faktiskt min dentastix och somnade medan matte höll på med tråk.
Gick på eftermiddagsrunda. Hade tur och Vivecas magiska fönster öppnade sej. Bra eftersom jag käkat upp den sparade godisen.
I morgon är det mingel och kompisar igen, ser jag fram emot.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
|