Alla inlägg under mars 2022
Fanns visst flera planer för vad vi skulle göra idag. Nån sköts up för det behöver töa bort mer snö och is, nån annan blir en dag med bättre väder.
Slutade med att vi skulle till vår vanliga lekplats. Var alldeles dimmigt och ganska kallt.
Snön den vägrar att dö där i alla fall på vissa delar.
Passade på att springa en massa, alldeles för sällan som vi får göra sånt.
Hörru Basse vi tar och leker en del va.
Han var med på min idé så det blev en massa skoj lek.
Perfekt jag hittade Hares toalett. Lika bra att storstäda den så kan han fylla på till nästa gång jag kommer.
Drog in i skogen. Matte bar nämligen på en påse och vi vet precis vad som väntar.
Bra vi får passa träd och matte försvinner. Sånt här gillar vi.
Matte skvätte blod och avslutade med revben. men de där revbenen hade vi ingen aning om just då.
Jag spårade lugnt och metodiskt. Basse försvann i 280 eller så. Han skymtar faktiskt långt bort mitt i bilden.
Han hade hittat ena revbenet och låg och njöt av det.
Hittade mitt jag också. Alldeles utsökta var de.
Detta är fest. Ligga i skogen och tugga på varsitt utsökt revben. Borde inträdffa mycket oftare. Helst en gång per dag eller så.
Basse blir ett med naturen när det är en massa vissna löv, perfekt färg för att inte synas.
Så bytte vi ben med varandra. Lika utsökta båda två. Fler revben till alla hundar.
Klara med revbensfesten så skulle vi kolla mer i skogen. Hade inte hänt nåt av värde mer än att gammal snö hade förvandlats till hal is.
Matte letade blåsippor som inte fanns. Hörde nåt om alldeles för fruset och isigt ännu.
Provade min godissten. Den gav idag också. Gillar den här stenen.
Ut på ängen igen för mer lek och koll om Hare hade fler toaletter.
Lekte mer. Basse försöker inte bita huvudet av mej, han älskar där emot att tugga på min päls vid halsen.
Ja vi kommer, det var ett eländigt tjat. Skulle bara kolla om det möjligen fanns fler revben. Men snålmatte hade bara två med sej. Korkat vi vet att vi köpte många fler sist vi shoppade. Hon kunde ha tagit med allihopa.
Det som göms i snö............. den här bollen slarvade vi bort för ganska länge sen och så har den varit borta. Men nu hittade vi den igen. Där emot är den där trasiga fortfarande försvunnen.
Finns det inga blåsippor så kan man leta tussilago, Fanns inga såna heller. Fast jag och Basse så nåt väldigt spännande.
Fyra Rådjur. Fast bara två ville vara med på bild. Inte ville de umgås med oss och inte såg vi att nån tappade nåt ben till oss heller.
Hem igen. Vi käkade och somnade. Var trötta och nöjda efter våra skogstimmar med lek, spår och revbensfest.
Gick på eftermiddagsrunda, träffade en människa vi känner som ville prata med oss. Mycket trevligt eftersom vi är väldigt ensamma.
I morgon ska vi hitta på nåt annat. Okänt vad.
Vidhåller att måndagar är bra. Ingen ensam morgonrunda, jag får åka och hämta Basse sen blir det god frukost eftersom vi är två som äter.
I dag skulle vi göra nåt vi inte gjort på ganska länge.
Hamande vid Engelska skogen, var dags att kolla huset långt bort i skogen igen. Intresant att ställa bilen på en skridskobana. Fast matte hittade ett ställe med lite grus i alla fall, hörde nåt om lättare att komma iväg sen.
Jaha halt var det, men vi är ju vana efter denna eländiga istid.
Så blev det vinter, mycket vinter. Sist vi var här så var det mest skridskobanor men så kom stormen med en massa snö och den har glömt att dö.
Nån hade provat att köra bil, men det var bara en liten bit innan det var spår av hur den vänt. Jag kollade ett känt spanställe. Men ingen ekorre hemma. Undar var sjutton de håller hus egentligen.
Jaha bara att forsätta snövandringen då. Matte hade vissa åsikter som inte ska upprepas för detta är nåt som kallas Mördarbacken och under snön var det halt. Vi stod på benen alla tre.
Trevligt ovan för den där hemska backen var det trevlig barmark, Hittade många intressanta dofter där, men det var bara en liten bit sen blev det vinter igen.
Så framme vid huset nästan och vi är på fria tassar. Har absolut inte tid att vänta på den där långsamma tvåbeningen.
Titta så trevligt jag hittade lite mer barmark på vägen mot huset.
Vem snodde barmarken?? Vid huset var det full vinter igen.
Fast matte påstår att det kommer att bli vår för nära huset är några blommor som heter Löjtanshjärta på gång.
Ointressant i våran värld.
Vi har lekt en massa medan matte kollade att allt var okej med huset vilket det var. Basse spanade av skogen och pratade om sjön, men gå till den får bli när snön har dött.
De där blommorna som heter Snödroppar lever verkligen upp till sitt namn, växer nästan i snön. Inte hade våra engelska vänner kommit heller.Enligt matte dröjer det ett tag till, men sen om allt går som det ska. Tror inte på det har hört det där om snart och sen i många år nu utan att nåt har hänt.
Nåt är fel, det finns inga ostblommor på engelska veden. Det brukar alltid blomma här.
Så ordning i vär tillvaro, det slog ut blommor som vi noga städade bort.
Pedant Basse han städade några extra varv, får inte finnas några spår av att det nånsin har blommat nåt här.
Perfekt med den illa bäcken på tomten. Vatten behövdes efter städningen av alla blommor. Men kan nån förklara för Basse att det går alldeles utmärkt att ha tassarna på backen medan man dricker. Finns ingen anledning att stå i vattnet med ursäkten att han ska dricka.
Här har Basse sina perfekta jaktmarker för sork och ett par har fått sätta livet till. Men idag var det kört, massor med snö och djup tjäle då går det inte att hitta sorkar till hans enorma bevikelse.
Skulle gå tillbaka. Där det inte är snö och sol där är myrorna vakna och jobbar hårt med att fixa stacken efter vintern.
Jaha bara att börja halka tillbaka mot bilen igen då.
Jag hittade väldigt intressanta dofter som jag var tvungen att undersöka noga och länge. Basse han morrade från klosptsarna och var väldigt upprörd. Hörde att matte kallade honom för korkad.
Den här rotvältan var enligt honom livsfarlig,. Visst den har inte funnit förut utan troligen senaste stormens verk.
Han insåg sen att han nog hade överdrivit ganska mycket.
Trösten var nära, ett dike med vatten att gå i medan andra höll sej på vägen. Bäst att passa på eftersom det just nu är mer is än vatten enligt Basse.
Gick tillbaka till bilen. Vi hoppade in och matte kom loss utan problem, den där skridskobaneisen hade mjuknat under timmarna som vi var borta.
På väg hem så somnade Basse i bilen. Hemma så klev jag ur bilen och fick vänta medan Basse bestämde sej för om han skulle fortsätta sova i bilen eller följa med in.Matte spände loss honom och med viss övertalning följde han med.
Vi käkade lite och sen sov vi gott tillsammans. Tar på våra hundliga krafter att kolla alla nyheter när vi varit borta länge från en bra skog.
Gick på eftermiddagsrunda, träffade en människa vi känner. Passade biblioteket och Basse försökte hynotisera Vivecas magiska fönster att öppna sej. Han hade ingen framgång alls.
I morgon ska vi hitta på nåt annat får se vad det blir.
Vanliga morgonrutinen med en ensam morgonrunda. Gjorde min nummer två hög. Matte stirrade på den och bilnycklen, hörde nåt mutter om att något var väldigt fel. Typ gå in och lägga sej igen. Efter en stund begrep den extremt förvirrade vad som var fel, ner med bilnycklen i fickan och upp med en nummer tvåpåse. SUCK, den där ska jag alltså ha anvar för, mitt liv är då inte enkelt.
Hem käkade ensam tråkfrukost och passade dörren i veckor.
Otroligt den förvirrade lyckades hitta till Basses hemma utan att köra vilse. Nu ska jag bara hitta honom.
Kan du se till att öppna dörren och släppa ut Basse? Jag vet att han väntar på mej!
Så titta hon lyckades! Dessutom ser vi att det är kompisar på gång.
Hej Alice trevligt att träffas, har inte setts sen i går så det var länge sen.
Så kom Varghunds Alice och lilla Mjössi. Varg Alice hade växt massor sen sist, tror aldrig att Mjössi träfat en så stor hund förut.
Varg Alice hade sin kompis Bilbo med sej. Trevligt för det var länge sen jag träffade honom också.
Pratade en del med Varg Alice och Bilbos husse. Berättade om hur ensam jag är och aldrig får nåt att äta heller.
Bra samtal för jag fick en massa förståelse.
Så fler kompisar, alldeles perfekt. Vi blev inte lika många som igår, men vad gör det huvudsaken är att vi har trevligt.
Mjössi som börjar förstå det här med tikar. Han bestämde sej för att Labrador Alice var den allra vackraste tik han nånsin sett. Att Alice aldrig mer kommer att sitta i Hormonhäxefängelset det brydde han sej inte alls om.
Jag fortsatte ha viktiga samtal med Inezmatte, Mollymatte och Fidomatte. Lönade såna för de begrep att jag är väldigt ensam och dessutom aldrig får godis.
Hade ett långt och mycket viktigt samtal med Bassehusse också. Honom måste jag hålla mej väl med så jag och Basse kan fortsätta hänga på dagarna.
Minglade runt en del med de andra hundarna också. Det tar en vecka till nästa gång så nu gäller det att passa på.
Jo Fidomatte alla våra kompisar har åkt. Skulle vi kunna få lite tröstgodis för nu väntar en ensam tillvaro.
Äsch! Bara att hem till ensamheten igen då för inte skulle Basse hänga med mej idag inte.
Hörde hur människorna klagade över skitiga hundar. Detta ska föreställa mattes före detta rena byxor. Kan väl hända att det blev lite lera på dom när vi tassgripligen var tvugna att berätta att vi behövde nån godisbit.
Hem käkade och somnade.
Ut på eftermiddagsrunda. Hade sån tur att först träffade jag vår allra bästa godisutdelare.
Sen lyckades matte få Vivecas magiska fönster att öppna sej. Att hon skulle prata tråk det kan vi bortse från, jag fick gott godis och det är det som är viktigt.
I morgon skulle vi ha varit Flocken men Alice hon vårdar fortfarande sin sjuka matte. Fast enligt matte ska jag och Basse få göra nåt vi inte gjort på länge så det blir nog bra.
Klarade av min ensamma morgonrunda och tråkfrukosten
Passade dörren i några veckor helt enligt rutin. Sen skulle vi äntligen åka.
Så framme och fortfarande är det skridskobanor nära Basses hemma. Nu gäller det att hitta honom.
Han var strängt upptagen med att leta efter frukostsorken. Blev ingen sån för ännu är tjälen djup.
Perfekt nu kommer det nån.
Lilla Daisy kom, nästan så vi inte kände igen henne för hon hade varit och friserat sej och var så snygg. Så kom Fido också. Mycket trevligt att ses igen, var en vecka sen sist och en vecka är många år enligt vår tidsuppfattning.
Sen kom det fler och fler hundar. Så trevligt att ha många att umgås med, alltså precis som det ska vara.
Massor med lek och mingel och mycket intressanta hundsamtal. Vi pratar bara om viktiga saker medan människorna pratar en massa tråk.
Vissa ägnade sej åt flockspring. Fort gick det, vet inte vem som vann eftersom jag just då hade lite andra intressen.
Jag och Alice upptäckte att Selmamatte minsann hade godis och vi hade inte fått nån frukost.
Fler upptäckte att det verkade vara lönande att röra sej runt människorna. En hand i en ficka kan innebära trevlig utdelning.
Flera höll till i snön. Förstår inte varför människorna pratade om sktiga hundar eftersom vägen blev lerig. Vi blir aldrig skitiga, vi har bara väldigt skoj.
Var en massa mingel där också. Bäst att passa på och umgås när vi har tillfälle.
Du förstår Daisymatte vi har inte alls fått nåt godis. Det var hundar som såg ut som oss. Vi är hungriga, vi fick utsökt godis. Eftersom vi var 15 hundar i dag så antog vi att människorna inte hade nån koll på vem som fått eller inte.
Äsch då nu har tiden gått för fort igen, dags att sluta.
Hade ett intressant samtal med Fido, men vad vi pratade om stannar mellan oss.
Så insåg jag att jag tydligen var ouppmärksam ett tag.
Titta!! Basse skulle varken passa sitt hus eller hänga med sin husse. Han skulle minsann få hänga med hem till mej.
Alldeles perfekt, vi kan aldrig umgås för mycket.
Åkte hem, käkade och sen somnade vi gott väldigt belåtna med allt umgänge med alla trevliga kompisar.
Gick ut på eftermiddagsrunda.
Hade sån tur att vi träffade vår allra bästa godisutdelare, inte bara en gång utan TVÅ!! Alldeles perfekt i vår värld. Sånt som kallas mycket lönande eftermiddagsrunda.
Hemma igen så kom matte på att eftersom Basse åkte hem tidigt i går så missade vi vårt fredagsmys. Alltså hade vi lördagsmys med benen som Basse valde på senaste shoppingrundan. Mycket gott och trevligt.
I morgon så ska vi träffa ett gäng kompisar igen, hoppas vi blir lika många som idag.
Vanliga trevliga morgonrutinen med att hämta Basse. Hem för frukost och fundera på vad vi skulle hitta på för nåt.
Ingen skjuts nånstans idag, vi kunde hålla oss hemma enligt matte som påstod att vi haft fullt upp hela veckan.
Kollade vad som hänt sen sist, en hel del eftersom det var länge sen vi gick här.
Perfekt skidbacken, var länge sen sist.
Så denna ljuvliga konstsnö. Finns inget som slår rejäla rull i den, så skönt-. Skulle kunna ligga så här hela dagar.
Kollade om det gått några hundar vi känner under vår frånvaro, Jodå det fanns spår av dom.
Sprang och lekte massor också. Bäst att passa på när vi har chansen, vi har alltid så skoj tillsammans.
Matte tog fram en boll. Länge sen vi lekte med såna. Basse lyckades sno den fast den egentligen tillhör mej.
Jag fortsatte att rulla. Så skönt att jag låg och skrattade, fast egentligen så hade jag en plan.
När Basse passerade så kastade jag mej upp och började jaga honom.
Blev en lång och vild jakt, mycket skoj lek.
Men så glömde vi allt om bollen för Ricki dök upp. Trevligt var länge sen vi träffade honom sist. Han hade Tilly med sej också. Blev mer trevlig lek och umgänge.
Jaha slut på det roliga. De ska gå på sin vanliga runda och jag och Basse ska göra nåt annat.
Skulle gå en sväng och kolla lite annat. Blev fångar ifall det skulle komma människor. Trevlig barmark var det också.
Självklart hamnade vi på en isig stig också, de ingår numer i våra dagliga rutiner.
Kollade en brygga som inte var kontrollerad på väldigt länge. Den var i bästa skick.
Basse var väldigt intresserad av alla smällar från isen. Den för ett förskräckligt liv numer och är förbjudet område för oss.
Tror ha drömmer om att den ska försvinna så det blir badsäsong.
Tur att han missade detta vid en annan brygga. Då hade han väl slängt sej i och badat. Men det är för modiga människor som vinterbadar.
Provade ett bord. Vet av erfarenhet att detta är bra och ger godis.
Kalla nätter gör att även där det förut var isbefriat vid hundbadet fortfarande är fruset. Men det fanns gott vatten på isen. Perfekt eftersom vi var törstiga efter allt skoj i skidbacken.
Kollade om det hänt nåt spännande vid campingen, hade gått en och annan hund där. Men nu träffade vi inte nån.
Men titta där borta är nån vi känner. Sniff var ute och rastade sin matte.
Perfekt Sniffs matte bjöd oss på gott godis och Sniff tiggde av matte. Vi blev nöjad och belåtna alla tre.
För första gången på många månader så gick det att gå över Heden. Det har varit omöjlgt förut då det varit skridskobanor där. Till Basses stora lycka så var det vattenpölar istället och alla skulle provas. En del har märkliga intressen.
Gick hem käkade och somnade gott. Vi var trötta efter en massa skoj i några timmar ute.
Skulle gå på eftermiddagsrunda, men då kom Bassehusse och hämtade honom. Alltså fick jag gå på ensam sån. Hade i alla fall tur och träffade en människa jag känner.
I morgon är det lördag och dags för trevligt mingel och umgänge igen med en massa kompisar.
Vanliga morgonrutinen med hämta Basse, hem för gemensam frukost och planera dagen.
Enligt matte skulle vi få göra nåt vi inte gjort på väldigt länge idag, sånt uppskattas.
Hamnade i bilen och åkte.
Detta kallas spänning i tillvaron. Vi är på väg till början av våran Sörmlandsledsetapp, de senate två gångern har vi gått. Men det är två kilometer dötrist väg dit. Vägen så okej ut så matte körde med planen att ställa bilen på noga uttänkta ställen om det blev för halt. Gick bra, var halt på ett par ställen men inga problem. Tur att ingen hörde när hon berömde bilen på samma sätt som vi får beröm när vi gör nåt bra.
Fast sen slutade det med att matte parkerade där vi inte alls brukar stå. Nåt om en sista backe som kan vara väldigt hal.
Smart val för detta är backen och det är skridskobana. Matte gick i diket trots icebugs på fötterna.
Här brukar vi parkera, hade inte gått bra idag.
Så blev det vinter igen, den borde vara död nu.
Basse han sköter sej ypperligt som min assistent för han sprang och kollade dassen.
Matte kollade gästbok och annat tråk. Vi kollade om nån lämnat nåt till oss, fanns ingenting men det var inte många som vandrat heller.
Men bordet vid skärmskyddet är väldigt bra för det ger alltid godis.
Upplyste matte om att en dassdörr behövde stängas. Hon utförde uppdraget, tänk att jag alltid ska behöva hålla koll på människor.
Det blir vår, för matte hittade de första brännässlorna.
Gick vidare, fortfarande skridskobanor men vi hade mer att kolla.
Basse han drömde om bad i ån mellan sjöarna, enligt elaka matte kunde han glömma allt sånt.
Bäver jobbar hårt. Han hade fällt träd och dessutom åt rätt håll, detta ligger över ån så det hindrar inte vandrande hundar.
Detta är stormens verk och blir våran Chefs jobb att ta bort. Vandrande hundar kommer under och männiksor får klättra. Tur att det inte är så många ute just nu.
Så var det spännande igen. Nedförsbacke och skridskobana, tur att vi kan det där med gå försiktigt och inte drar i kopplen.
Vissa med förståndet i behåll använder den lilla bron över bäcken. Nån annan kastade sej i och skulle bada.
Kollade av en massa viktigt i skogen. Måste ha koll på vad som hänt under vår långa frånvaro. Många olika djur som hade rört sej där.
Skulle egentligen ha jobbat som svamphundar, men de där sällsynta Rökpipsvamparna hade inte vaknat. För övrigt var det fortfarande vinter där och det är inte alla år de visar sej heller.
Kollade en del mer medan matte pratade med Chefen i telefonen om fallna träd och annat tråk. Skulle gentligen ha gått och kollat andra sjön och bron över ån. Men det var så halt och isigt att det får vänta ett tag till. Blir så besvärligt om matte bryter ett ben eller arm.
Vände och halkade tillbaka på skridskobanorna.
Basse påstod att han visst behövde provsimma ån. Tänk om vandrande hundar vill bada? Han fick fortfarande inte ut och simma för matte.
Passerade skärmskyddet igen Jag satte mej och drömde om bättre tider, alltså såna utan en massa eländig is överallt. Tänk när jag kan gå precis osm jag vill i alla mina skogar.
Jaha tillbaka upp för skridskobanebacken mot bilen.
Gick utmärkt att köra tillbaka också bilen halkade inte ens på de hala ställena.
Tillbaka i Malmköping skulle matte in i affären.
Titta vad hon hittade på torget! Våran saknade flockmedlem Alice!! Tro nu inte att vi blev utsläppta för umgänge, nädå fångar i bilen. Men matte säjer att förhoppningsvis så är vi Flocken på måndag då ska Alice eländiga vård av sjuk matte vara över.
Hemma så käkade vi och somnade gott. Toh på krafterna att kolla allt i skogen.
Gick på eftermiddagsrunda och hade sån tur att det kom ingen Bassehusse och hundnappade Basse. Fast vi träffade tyvärr inga vi känner.
Blev väldigt bra i går.
Basse skulle sova kvar hos mej, sånt uppskattas alltid. Typ käka middag tillsammans, ha sällskap på sista kvällsrundan. Sen nattar vi matte och sover gott tillsammans under natten.
Vkanade i morse efter en god natts sömn, gick på morgonrunda, hem och käkade frukost.
Funderade på vad vi skulle hitta på idag.
Matte påstod att hon behövde göra tråk i Flen. Perfekt för vi vet vad som väntar när hon ska ägna sej åt sånt.
Skulle gå en sväng på kungens ägor. Länge sen sist så det var mycket dofter att kolla in. Rör sej många hundar där som vi inte känner.
Där hade isen dött så Basse han drömde om bad. Fick inte alls bada för matte. Nåt om alldeles för kallt i vattnet.
Går det inte att hoppa från bron så kanske det går att smyga sej i från land. Typ låtsas att det kliar i baken och hasa mot vattnet. Men de planerna blev genomskådade.
Jag provade en kunglig bänk istället. Perfekt för den ger alltid godis.
Basse han fortsatte drömma om en massa trevliga bad och funderade på att hoppa från nästa bro. Han misslyckades nu också. Den dagen det går att bada kommer han troligen att bo i vattnet.
Tittar man åt ena hållet så är det vår och barmark.
Åt andra hållet är det fortfarande en massa onödig vinter. Dags att den dör nu.
Fortsatte hitta en massa intressnata dofter. Så bra att vara två och kunna diskutera dom ordentligt.
Jaha så hamnade vi där det är vinter och skridskobanor. Känns väldigt tjatigt detta med att halka runt överallt.
Ibland är Basse korkad, som när han ska vinterbada, andra gånger är han väldigt smart. Här jobbar han som svamphund alldeles på egen tass.
Det växte faktiskt gamla Ostronmusslingar i trädet. Men de var sedan länge penisionerade så de sitter kvar.
Vintern den bara fortsatte.
Gick till bilen för nu skulle vi nåt väldigt viktigt.
ÄNTLIGEN!! Nu ska vi ägna oss åt välbehövlig shopping i vår allra bästa butik. Var många år sen vi shoppade loss senast.
Vi frångår inte våra rutiner. Basse kollade in diverse tugg fanns massor med smarrigt.
Jag stal provsmakade lösgodiset. Lika utsökt som vanligt.
Kollade av en del mer intressant, köpte ett par tuggben som Basse valde, han är expert på såna. Vet att matte såg nåt som vi ska få när vi fyller år.
Sällsynt korkad fråga. Så klart vi behöver revben, de är nästan slut och vi ska alltid ha ett lager i frysen. De där ser perfekta ut så de ska vi ha.
Har shoppat klart, som vanligt alldeles för lite tyvärr. Men trösten är det supergoda shoppinggodiset.
Åkte hem nöjda med både rundan och shoppingen.
Somnade och sov gott.
Gick ut på eftermiddagsrunda. Blev konstigt, stannade en bil och det var Bassehusse. Jo det var trevligt att träffa honom. Bara det att han hundnappade Basse! Hörde att jag ska hämta Basse alldeles som vanligt i morgonbitti. Kändes mycket märkligt att fortsätta ensam, jag är van vid sällskap jag.
Fick passa affären medan matte hämtade ett paket till mej. Hon hade köpt ett nytt tangentbord till mej för det gamla var utslitet många bokstäver som inte syns längre.
I morgon ska jag och Basse göra nåt vi inte gjort på länge, tror det blir en bra dag.
Samma perfekta början på dagen igen. Fick åka och hämta Basse, precis som det ska vara. Sen vidare hem till mej för trevlig gemensam frukost, morgonbrottning och lite annat viktigt.
Matte hade två planer för idag, efter att hon tänkt en stund så var beslutet fattat.
Bra den här skogen har vi inte varit i på länge. Bäst att kolla vad som hänt sen sist.
Dessutom var det trevlig barmark. Perfekt för då kommer alla dofter fram igen.
Fast det där med barmark tog slut snabbt, sen var det vinter igen. Här brukar visst tussilago vara tidiga, men knappast idag.
Idiot!! Det är natursnö alltså inget att rulla i. Vore trevligt om han reste på sej så vi kan gå vidare, har faktiskt mycket att kolla.
Här brukar vi bli av med fångenskapen. Men Basse dömde oss till fortsatt sån. Nåt fanns det i skogen och detta nåt skulle skällas ut och det rejält. Sist vi var i den här skogen så var vi Flocken och det var ytterst nära att matte gett bort oss alla tre. Vi råkade dra på förbjudna äventyr och hade det kommit nån så hade matte tänkt ge bort kopplen och gå hem utan oss. Den gången kom ingen och vi kom tillbaka.
Jaha de där stormarna hade kastat träd omkring sej igen, fast detta var lätt att passera.
Till Basses enorma besvikelse så var vattnet dolt av is som inte gick att döda.
Jaha, nu ska vi jobba som bombhundar. Alltså kolla om de där sällsynta och fridlysta Bombmurklorna har vaknat.
Vi letade och letade. Jag kan dom sen länge och Basse lärde sej förra året. Men det fanns inte minsta lilla Bombmurkla nånstans. Hade de funnits så hade vi hittat dom.
Kom till vår Sörmlandsledsetapp. Här var det sån där trevlig barmark igen så vi skulle kolla en del. Typ att inga träd fallit och hindrar vandrande hundar.
Gick bra en bit sen såg det ut så här, snö och halt som attan var det. Nä sa matte vi skiter i detta, får fortsätta när det behagat töa ordentligt.
Lämnade leden och in i skogen. Där hade det fallit fler träd. Varför anstränga sej och hoppa över när det går lika bra att krypa under dom.
Hittade en del vatten, mycket gott var det. Var tröstig efter en massa grejande i skogen.
Den svårt vattenberoende Basse dödade en massa tunn is och påstod att det var så skönt att plaska runt i vattnet. Jag som bara drack råkar veta att det var iskallt, men sånt berör inte Basse.
Passade på att springa och leka en del också. Hade som vanligt en massa trevligt.
Så var det dags igen. Basse började spana och vädra. Vi blev fångar.
Fanns absolut ingenting att se, skogen var alldeles öde. Men Basse påstod att han visste att det var nåt där.
Vissa samlar på allt med hjälp av pälsen. Som detta grankvist med vidhängande kotte. Inte fick matte bort det heller.
På väg hemåt och har hamnat i vintern igen. Den hade inte försvunnit under de timmar vi var i skogen. Dåren han rullade och rullade. Ska det snörullas ska det vara konstsnö annars kan det vara.
Tillbaka hemma så käkade vi Dentastix så började matte med märkliga saker.
Klicka ut en massa ost på frysen och kalla på Basse.
Vadå Basse? Jga har aldrig hittat ostblommor hemma i köket så jag tänkte städa bort alla.
Fick inte alls städa bort allt. Basse han städade och matte klippte bort grankvistar, grankotten, diverse andra okända små kvistar, en tallkotte väl inlindad i pälsen och några löv. Basse var så inne i att städa frysdörren att han märkte ingenting av mattes klippande i hans bakre delar.
Numer är han befriad från allt skräp i pälsen och matte tänker återanvända metoden vid behov. Blev tyvärr inga bilder eftersom matte tydligen bara har två händer hade behövt ett par till
Somnade väldigt gott sen.
Gick på eftermiddagsrunda. Trist sån fick inte passera magiska fönstret och inte träffade vi några vi känner heller.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|