Alla inlägg under maj 2022
Som vnaligt väldigt trevligt med måndag eftersom jag slipper de ensamma morgonrutinerna.
Åkte och hämtade Basse, fick inte alls dra i väg och umgås med Hare tyvärr.
Vidare för att hämta Alice.
Hem till mej ett tag medan matte funderade på vad vi skulle göra. Val mellan plan A och B.
Slutade med plan A vår vanliga lekplats, den där plan B sparas till en annan dag. Basse började med att kolla vattnet i ett dike. Får vara glad för det som inte Vattentjuven hittat och stulit ännu.
Jag hade inget minne av nån frukost så jag käkade gräs. Väldigt gott sånt.
Men skärp dej Alice det är effektivare att beta av en hel tuva gräs på en gång än att bara ta ett strå i taget. Du vet vi har mer att göra också.
In i skogen kollade kantarellerna. De har växt och blivit ännu flera. Mer svampvatten så de kan växa och bli stora.
Matte kollade en massa stubbar också. Här brukar det växa såna där Föränderliga tofsskivlingar, men ännu hade inga vaknat fast de ibland finns denna tid.
Ut på en äng för en massa spring eller jag var kissnödig, Alice tappade benen och bara Basse sprang just då.
Fast sen blev det fart en stund, skönt att få sträcka ut ordentligt.
Nej jag har inte börjat leta sork, sånt överlåter jag till Basse. Men Hare var snäll och hade lämnat ett helt godisställe till mej.
Jaha bara att dela med mej då. De andra två upptäckte minsann min godisgömma.
Sprang mera, lika bra att passa på.
Basse och Alice försvann in i skogen. Blev tillsagd att leta upp de två döva.
Ja, ja jag vet att Basse ligger bakom svansen på mej med sitt gamla ben. Alice vete sjutton var hon är.
Jag hade hittat ett gammalt välmarinerat revben, alldeles utsökt var det.
Alice behagade komma, hon hade tydligen varit och badat på egen tass. Begriper inte detta med bada nu kallt, blött och går åt en massa energi för att torka sej.
Gick och provade. Blöta tassarna och dricka räcker så bra.
Hon är inte klok, det är för kallt!!
Nu gäller det att ha koll. Detta kan aldrig sluta väl.
Dåre ut och balansera på en gammal trädstam. Jag minns hur han faktiskt trillade i förra året. Men idag klarade Basse av det utan att trilla i. Övning ger färdighet sa han.
Jaha och där drog Basse till sin benskatt, nu är det bara att vänta igen.
Han syns inte men ligger där ute i vassen.
Matte sa åt mej att gå och hämta honom. Skulle inte tro det va! Blött och lerigt, hon kan hämta honom själv om det nu är så viktigt.
Efter en lång väntan så behagade han komma.
Jag och Alice blev fångar vid ett träd och nu blir det spännande.
Där ligger han med nån bendel han tagit med sej och Hundfångaren smyger sakta mot honom.
Matte är tydligen bra på att fånga oskyldiga hundar.. Basse blev lurad och benet fick han inte med sej. Sen behöver vi inte prata så mycket om att varken jag eller Alice slapp fångenskapen för vi skulle inte alls kolla vad Basse hade hämtat.
Gick tillbaka till bilen. Basse besökte diket och vattnet igen. Så var det dags att skjutsa hem Alice som skulle väcka sin matte.
Jag och Basse fortsatte hem till mej, käkaade lite och somnade. Matte lånade min dator och uppfann en massa nya ord. Nyss skrevs det ett helt manus, nu handlade det om några meningar som orsakade massor med otryckbara saker. Typ några få meningar som beskriver matte. Kan meddela att det är inte alls färdigt. Det säjs saker och raderas.
I morgon är det jag och Basse och nåt uppdrag väntar.
Klarade av mina trista morgonrutiner med ensam runda och lika ensam tråkfrukost. Passade dörren i evigheter innan det var dags att åka.
Hittade ingen liftare så nu gäller det att hitta Basse nån annanstans.
Detta är inte Basse, det är mänskligt tråk att ta bilder på äppelblom.
Släppte ut Basse. Hittade ett gäng med kompisar också. Fido,Alice, Sigge och en nygammalhund som vi inte träffat på länge. Gissa vilken förvirrad människa som glömt namnet på henne?
Så kom Viggo också. Trevligt, pratade en hel del med honom.
Matte lyckades göra en insats och gjorde rent och fyllde på våran plaskdamm med rent vatten. Fido åtog sej uppdraget att kolla att hon verkligen gjorde rätt. Så fort människor försöker göra nåt så behövs hundlig övervakning så det verkligen går rätt till.
Sigge hjälpte också till och godkände.
Basse vattenexperten kollade självklart också. Faktiskt hade matte lyckats även idag.
Dvärgschanuzer Charlit kom, trevligt för det var länge sen vi träffades. Alltså en massa att prata om.
Blev varmt så Sigge provade att svalka sej under däcket. Det är väldigt bra där, med sval sand och skugga.
Nädå Corgie Majken ligger inte alls så illa till som det ser ut. Bara en skoj lek, Skulle aldrig falla oss in att skada nån annan hund. Har bara väldigt roligt.
Ursäkta Bassehusse, det var inte min mening att nästan knuffa dej av gungbrädan, tänkte bara umgås en del. Fick höra att jag ska uppföra mej och inte försöka knuffa ner människor.
Lekte en del med de andra istället. Mycket trevligt.
Bjössi har tydligen varit på kurs hos Basse och lärt sej hur man hoppar upp på bord och sen försöker tvätta människor. Nu var det Majkenmatte som blev utsatt.
Vi andra kollade godistillgången.
Dalmatiner Tilly kom förbi en sväng. Trevligt för hon har suttit i Hormonhäxefängelset, men nu var hon frisläppt igen.
Majken gjorde sitt bästa för att lära Bjössi hur man bäst använder plaskdammen.. Det där rena vattnet det var bara ett minne, nu var det förvandlat till trevligt lervatten igen.
Sista röj för nu började människorna ha en massa åsikter och släpa i väg våra kompisar mot bilarna.
För min del så väntade tråkgrönsakerna.
I växthuset kommer det fler och fler tomater.
Nåt som ska bli gurkor växer visst massor. Fullkomligt ointressant enligt mej.
Löken växer visst också. Matte påstår att det är så bra så. Så petade hon ner ännu mer frön i jorden. Vidhåller att det vore bättre att odla revben, grisöron och annat gott.
Åkte hem somnade medan matte gjorde en massa tråk. Hon har många och långa listor på saker att fixa innan boken kommer ut. När en lista är klar så skapas det fler.
Gick på eftermiddagsrunda. Skulle passera Susannes affär. Matte försäkte säja att det var stängt. Jag slängde mej fram och försvann in genom en dörr som borde vara stängd. Det var öppet och jag var sugen både på umgänge och godis. Tur hade jag som fick både och.
Alltså en mycket bra eftermiddagsrunda. I morgon är vi Flocken får se vad vi ska hitta på då.
Nu verkar det fungera med att få in biler igen.
Efter min tråkiga morgonrunda så åkte jag mot hundträffen. Helt enligt rutin så satt liftaren och väntade.
Bara att plocka upp honom så han slapp gå ett par hundra meter hem.
Framme så kom det fler hundar. pudel Raska hade en terrierkompis med sej som den förvirrade omgående glömde namnet på.
Men roligast var att Bjössi kom tillbaka igen. Han stackarn blev biten av en huggorm och fick bo hos veterinären och få nåt serum för att bli frisk. Men nu mår han som tur är bra igen. Han var väldigt glad för att få umgås med oss igen. Vi förhördes oss noga om hans mående. Det äe viktigt att alla kompisar mår bra.
Vi minglade runt och hade en massa trevliga hundsamtal.
En del hade en massa flockspring och annat röj. Gäller att passa på när tillfälle ges.
Nej jag är ingen kossa! Men det växte alldeles utsökt gott gräs vid däcket. Bäst att äta för vem vet när jag får mat igen.
Hörru Basse, den där bollen är jag övertygad om att den egentligen tillhör mej.
Så det räcker med en blick så förstår Basse att han hade min boll. Att matte påstår att den är Basses det är verkligen ingenting att bry sej om.
Struntade i bollen, var inget skoj när jag vunnit. I stället pratade jag med Bjössihusse. Berättade om hur ensam jag är och förhörde mej noga om Bjössis äventyr med huggormen.
Bjössi och Basse hade hur skoj som helst under tiden. Han hade skanat oss medan han var sjukskriven.
Vissa röjde mer för männiksorna började prata om att sluta. Som vanligt ett väldigt korkat påhitt.
Till slut var det bara jag, Basse, Rozzo och Fido kvar. Letade godis medan människorna pratade tråk.
Sen åkte även de och matte skulle greja med tråkgrönsakerna. Fullkomligt ointressant i min värld.
Åkte hem, sov medan matt höll på med ännu mer tråk.
Lika trist eftermiddagsrunda.
Så skulle jag blogga och det gick inte att få upp en endaste bild.
Nu ska jag strax iväg och mingla med kompisar igen.
Håll en tumme eller tassa för att det funkar med bilderna i kväll när jag planerar att blogga om dagens händelser.
Har fallit en del svampvatten, mycket välbehövligt.
Hämtade Basse i morse.
Hem till mej för de vanliga rutinerna. Funderade på vad vi skulle göra alla skogar gick bort och det som matte behöver greja med på Sörmlandsleden får vänta tills en dag med bättre väder.
Hamnade i bilen, åkte till Flen fick passa den medan matte handlade tråk.
Sen hamnade vi vid kungens slott, kunde gå en sväng där. Föll fortfarande svampvatten.
Grått var det, men varenda droppe svampvatten är värdefull
Jaha nu är det dags. Komonster på fria klövar. Dessa var som tur var långt borta. Men vi skulle inte gå vår vanliga runda ifall det flyttat in såna där.
Basse funderade på att bada från en av broarna men blev som vanligt blåst.
Fast matte såg några tråkblommor som heter kabelleka och som hon påstår är fina. Ointressant.
Här har vi inte gått sen det var vinter och isgator överallt. Hade hänt en del, hittade många spår efter hundar men inga ute idag,
Den där kungen har usel service. Inga ostblommor på några träd fast vi letade ordentligt. Behöver nog klaga.
Stackars Basse medan vi var en bit från järnvägen hördes en massa tåg. Men tro inte att det kom nåt fast han tittade och väntade. Märkliga intressen han har titta på tåg.
Usch! Där går de komonstern som med förtjusning käkar border collie och MAS. Vi smög och blev som tur var aldrig upptäckta.
Går det inte ena gången så kanske det går den andra. Funkade inte nu heller, inget bad för stackars Basse.
Här förstår du Basse så fanns det godis en gång för länge sen. Hade tur det fanns godis idag, måste komma ihåg att hårdbevaka det här trädet.
Gick till bilen igen.
Nu så ska vi shoppa, men Basse sa att det minsann fanns massor med spår av andra hundar.
Nu är det bråttom, tänk om andra hundar shoppat upp det vi ska köpa. Men dörren stod öppen för shoppingproffsens ankomst.
Vi hade tur det var inte slåtsålt på de bra sakerna. Jag provade lite smarrigt löshgodis, plockade ut ett ar bitar till Basse också. Matte tittade på lösgodiset och pratade om sånt som såg bra ut. Har visst att göra med den där releasefesten. Måste kunna bjuda hundar på nåt gott.
Vad pysslar du med? Kattmat?? Vi har shoppat det vi behöver och kattmat lär vi inte serveras. Enligt Basse skulle han bara kolla.
Ja tack vi vill väldigt gärna ha det där goda shoppinggodiset. Verkligen shoppingens höjdpunkt detta.
Åkte hem sov en stund.
Sen skulle matte på träff med förläggaren. Vi fick passa bilen.
När hon behagade återkomma så sa hon att nu är allt som ska fixas med boken fixat. Manuset ska det inte petas mer i och alla bildtexter är rätt. Alldeles snart ska det till tryckeriet för att bli en bok. Så hade det varit en massa prat om den där releasefesten, matte har en lång lista på ställen att kontakta och en massa annat.
Hemma igen så hade vi fredagsmys med varsin puffade kycklingfot som vi shoppade. Utsökta var de.
I morgon är det lördag, alltså en massa mingel och lek med trevliga kompisar.
Åkte och hämtade Basse i morse.
Vidare hem till mej för frukost och planera vad vi skulle göra. Enligt matte den ständigt närvarande tidsbristen men vi skulle jobba en del.
Hamnade i bilen och åkte.
Trevligt, början på våran Sörmlandsledsetapp. Var ett tag sen sist. kollade om dett hänt nåt av värde. Inga spår efter vandrande hundar.
Nån som heter Häggen blommar i massor just nu. Men matte som motionerade sekatören klippte bort massor som växte i vägen för vandrande människor. Tur att vi hundar inte besväras av sånt.
Vid skärmskyddet hade matte en hel del otryckbara åsikter. Nån hade eldat och dessutom lagt stockar utanför. Bara att hoppas att de var ordentligt släckte för så torrt som det är så är detta som att be om brand.
Basse han vägrar glömma sitt gamla pannkaksfynd. Kankse att det fanns ny nu. Men inte, det fanns inga fast han letade noga.
Så var det dags för årets första vräkning. Getingarna anser fortfarande att de ska bygga bo i skrämskyddet. Förs ett krig varje år som alltid slutar med att matte avgår med segern. Nu blir det alltså många besök där för att vräka getingar.
Fast detta får vara kvar. En fågel som heter Svala har byggt bo och såna får bo där för matte hyresvärd.
Vadå gästbok?? Jag står på bordet och här ska det alltid vara ost. Fick ost och matte kollade gästboken. Inga hälsnaingar till mej och Basse så den var ointressant.
De fyrbenta etappansvariga har stenkoll. Vi måste veta allt om vad som rör sej här. Fast just då hördes bara göken och inget mer. Men vi sköter vårt uppdrag.
Kollade dassen också. Slutade med vräkningar igen.
Ja du Basse det är bara att plocka fram tålamodet för detta tar tid. Klippa, klippa och klippa ännu mer sånt som växte fel.
Jo vi tänkte att vi skulle gå den här vägen det var länge sen. Fick inte hänvisning till tidsbrist och dessutom är det fullt av döda granar där inne som lätt faller så just nu förbjudet område.
Helt plötsligt blev det väldigt varmt. Vattentjuven härjar i ån, men det fanns vatten både att dricka och svalka tassarna i.
Vackert är det på ängen med alla gullvivor.
Blev varmare och varmare och dessutom så där äckligt kvavt som innan Åskar kommer på besök. Matte tog en paus i skuggan och Basse han vaktade etappen. Han har utvecklats till en perfekt fyrbent etappansvarig.
Ja det var det där med döda granar som lätt faller, nu hade nummer tre på samma ställe tröttnat på livet. Chefen får ut och jobba med motorsågen igen.
På väg tillbaka. Det var väldigt vad det plaskar i bäcken då. Både jag och Basse spanade länge.
Kanske var det Bäver som hade nåt för sej för den har byggt en stor fördämning bara en liten bit bort. Men visade sej aldrig.
Fler som ska plaska runt, jag avstod denna gång.
Basse skaffade sej nytt favoritgodis. Färska granskott var enligt honom alldeles utsökt.
Sen var vi tvungna att gå till bilen och åka hem.
Hemma käkade vi våra Dentastix. Matte försvann, plåga Rottis Helga en snabbis.
Hon återkom, gav oss var sitt revben och upplyste om att nu skulle hon vara upptagen en stund.
Vi käkade revben och smyglyssnade. Massa prat om svamp, svamphundar, svamphundskurser kommande bok och en hel del annat. Det var den där intervjun som gjordes. Matte har mailat mängder med bilder också.
I början av juli så kommer det en stor artikel på fyra sidor i Aftonbladets söndagsbilaga om allt detta. Meddelar när jag vet datum
Gick på eftermiddagsrunda, äckligt kvavt så ett besök av Åskar vore trevligt.
I morgon ska vi hitta på nåt annat ännu okänt vad. Vet bara att matte har möte med förläggaren i morgon eftermiddag allra sista kollen av manuset innan den går till tryck.
I morse skulle Basse levereras hem till mej. Jag började vanka i hallen och ett par minuter senare så skulle jag öppna dörren. Matte tror att jag vet precis när han lämnar sitt hemma för tiden stämmer ganske exakt från det att jag börjar bevakningen tills att jag ska öppna och ut. Får absolut inte missa hans ankomst. Med tanke på hur förvirrad matte är skulle hon säkert kunna glömma att öppna och släppa in honom.
Han kom, vi käkade frukost och gick ut en sväng. Sen åkte vi och hämtade Alice.
Hem till mej, funderade på vad vi skulle hitta på för matte tjatade som vanligt om tidsbrist.
Men så skulle vi prova om gårdagens plan A skulle fungera idag.
Det fungerade inte en massa bilar här idag. Perfekt så kan vi roa oss.
Hoppsan! Här ligger det en massa före detta bryggor. Isen gick hårt åt dom så nu har de tydligen gjort sitt. Vi fick vara fångar för det kan finnas rostiga speikar och annat som vi inte ska ha i tassarna.
Skulle ut och leka på udden, då fick vi vara på fria tassar. Jag och Basse tog landvägen men Akice ansåg att sjön var bättre.
Men vad är detta! En av mina bra bryggor är stulen!! De andra två ansåg att det gjorde ingenting för det gick utmärkt att bada.
Men kom upp från det där blöta och kalla. Jag känner för att röja loss ordentligt!
De kom, körde en massa skoj jaktlekar, hade väldigt skoj.
Kom igen nu Basse, vi tar några varv till, det orkar du.
Jag blev hungrig av allt springade och nån frukost vet jag inget om. Hittade en god pinne som mättade en stund.
Medan jag åt upp den så gjorde Basse nån hjärt lungräddning på Alice som envisades med att ligga på rygg istället för att röja med oss.
Han lyckades och fick fart på henne.
Kollade den kvarvarande bryggan. Perfekt var den och jag passade mej noga så idag trillade jag inte i sjön.
Nog för att den ihåliga godiseken är stor men den rymmer inte både Basse och Alice samtidigt. Han hade vissa problem med att ta sej ut.
Hörru, det blommar ingen ost på eken och jag är väldigt sugen.
Hade framgång blommor slog ut och vi städade ordentligt.
Vissa fortsatte med alla bad. Nä jag väntar allt.
Räcker så bra med att blöta tassarna och dricka. Behöver bli varmare för att jag ska bada mer.
Alice testade nåt nytt, stå i sjön och käka gräs på land. Hm, tror det är bättre att vara på land och käka gräs.
Ny variant av bryggkoll. Stå på en som ligger på land. Fångar eftersom vi var nära de farliga resterna.
Föredrar att kolla de som ligger i sjön istället.
Provade de lönande borden.
Lönande bord, gav ost och matte sprutade inte ost på nån av oss.
Alice som inte begriper det där med bord fick på backen. Vi har försökt lära henne men hon fattar inte vad hon missar.
Så var det dags att gå till bilen. Enligt matte fler saker som skulle hinnas med. Åkte en bit så ringde mattes telefon.
Nähä ingen intervju idag heller. Nån som skulle höra av sej om nåt bråskande kunde inte klockan eller hur det nu var. Nu ska den göras i morgon i stället. Typ tredje gången gillt.
Lämnade hem Alice och åkte hem till mej.
Innan vi åkte så toig matte fram ett par revben, de skulle jag och Basse få medan hon fixade intervjun.
I det här gapet tillhörande Kleptoman Leya försvinner mycket. Nu fanns det bara ett revben, det andra är spårlöst försvunnet. Troligen käkade hon upp det goda köttet och har gömt resten på nåt av alla sina hemliga ställen.
Matte tog fram ett nytt och har lagt dom i kylskåpet för det kan hon inte öppna ännu. Men det är nog bara en tidsfråga innan hon länsar det också.
Gick ut på eftermiddagsrunda efter ett par timmars god sömn.
Träffade Viveca som inte hade sitt magiska fönster med sej! Tycker faktiskt att hon alltid borde bära runt på det, nu blev det en runda utan gott godis.
I morgon har vi visst jobb att göra på Sörmlandsleden säjs det.
Dagen började väldigt bra. Åkte och hämtade Basse som vanligt, så vidare för att hämta Alice.
Hem till mej, hörde att matte hade en del planer och nåt om tid att passa.
Lastades in i bilen åkte.
Plan A blev det inget av med, stod en massa bilar där.
Plan B gick inte heller för där var det et gäng kossor på fria klövar.
Plan C blev vår vanliga lekplats, men först skulle vi ta en sväng i skogen och kolla viktiga saker.
Undrar om hon pratat klart snart, vi hade hört det där om tid att passa och vi tänkte hinna med en massa viktigt.
Visade sej att det handlade om den där tiden som helst plötsligt inte skulle passas för intervjun blir i morgon istället.
Så äntligen på fria tassar så vi kunde röra oss ordentligt.
Jag och Basse är visst utanför bild.
Kollade en massa vikigt, typ om, Hare hade behagat lämna godis till oss. Hade inte Hare behagat göra, usel service till svältande hundar.
Så skulle vi kolla kantarellerna.
Basse var superduktig och markerade så fint.
Lite svampvatten och de har växt flera millimeter.
Sen blev det riktigt tokigt.
Osttuben ville inte alls när jag skulle ha belöning för att Basse jobbat. Först kom ingenting och ingenting sen blev halva mitt huvud nersprutat med ost. Den där matte ska jag sälja, hon gapskrattade åt mej!!
Tur att jag har Basse som tar hand om mej. Han städade mej riktigt ordentligt och jag fick ett par slickar från osttuben.
Visst Basse städade ordentligt men jag behöver torka mej också.
Lika bra att torka hela mej, de andra två var fångar eftersom de försökte avvika hela tiden.
Ut på ena ängen. Sprang en massa och helt plösligt kom bollen flygande.
Jag hade massor med skoj med den. Basse och Alice var försvunna igen.
Alice behagade komma tillbaka.
Sen skulle hon visa var Basse var, fast matte påstod att hon visste vad han gjorde.
Basse glömmer ingenting. Självklart hade han dragit och hittat det där gamla benet från Rådjur. Nu tänkte han minsann ägna eoner av tid åt det.
Jag och Alice kollade sjön istället. Provbadade tassarna fortfarande väl kallt. Men drack en del.
Hm, en svamp undrar om denna ger belöning? Har aldrig hitta nån sån här tidigare.
Här är de. heter Sotägg. Ingen matsvamp men jag och Basse lär oss ju en massa andra svampar också.
Fick belöning, tänk matte kunde hantera osttuben. Påstod att när jag blev nersmetad hade nåt suttit fast som lossnade och orsakade att jag fick allt på mej.
Hittade ett gammalt kvarglömt revben så jag gjorde Basse sällskap ett tag. Helt okej att ligga bland alla vitsippor och gnaga.
Men så tröttnade matte på vårt evighetsgnagande. Nåt om dags att åka hem. Hon lurade Basse som belv koppelfånge. Fast han spanade länge och mycket mot benet.
Jaha fångar är vi allihopa. Nu ska vi åka hem enligt matte som påstod att hon var hungrig.
Passade på att dricka en del gott lervatten i ett dike som inte Vattentjuven hittat ännu.
Åkte hem.
Såg en polishund som var ute och spårade vid min gata. Men det var tydligen träning för såna så den skulle vi inte bry oss om.
Hörde massor med underliga ord. För elen var stulen, går inte att fixa mat då inte. Eftersom den var stulen så funkade internet väldigt långsamt och med en massa avbrott. Lika illa via både dator och mobil. Hörde fler otryckbara ord. Den kom tillbaka och försvann lika snabbt igen
Himla tur att den där intervjun är flyttad tills i morgon, för den hade inte funkat med det tjuriga nätet.
Allt berodde på kortslutning i en elledning som släckte hela Malmköping, Sparreholm , Flen och ett ställe till. Dessutom blev det gnistregn så det blev skogsbrand också. Mate påstår att hon har hört att det var en ekorre som kortslöt elen. Kan jag inte tänka mej, inte kan mina fina ekorrar göra sånt inte.
Den kom tillbaka till slut så allt började fungera igen.
Ut på eftermiddagsrunda, skjutsade hem Alice. Gick en sväng, träffade inga vi känner.
I morgon är vi Flocken igen då kanske dagens plan A fungerar för då ska det hinnas massor. Roa oss, plåga Rottis Helga och sen klara av den uppskjutna intervjun.
Gillar måndagar, ingen ensam tråkrunda. Fick åka och hämta Basse och kolla när matte satte några tråkpotatisar.
Hem till mej för frukost, mycket godare när vi är två.
Så skulle vi ut och åka. Enligt matte till en skog där vi inte varit på länge.
Anade något när matte gjorde en märklig grej, in vid macken och sen ut på vägen igen.
Tjoho!! Sällskap med Moha och Troy, kommer att bli toppen detta.
Tänk vilket alldeles utsökt gräs det växte där. Så gott, åt massor och blev kallad kossa.
In i skogen, så mycket vitsippor överallt.
Vi sprang massor och fort. Så skoj att vara en flock som springer.
Troy badade en massa i bäcken.
Basse badade också. Hade alla deras bad fotats så hade det nog varit minst tretusen badbilder. De är inte kloka, det är för kallt fortfarande!!
Enligt människorna vackert med alla ormbunkar som håller på att bli stora nu.
Hoppsan sen sist har en gammal asp trillat när det blåste. Vi tog oss under utan problem, sen var det bara att vänta på de långsamma tvåbeningarna.
När träd faller uppstår det rejäla krafter. En stor gren hade träffat en bäck och knäckt en tjock planka. Förstår varför matte vägrar vara i skogen när det blåser. Tur att ingen satt där då.
Om jag spanar? Nä absolut inte satte mej bara och funderade en stund. Skulle jag spana ekorrar? Nä inte jag inte.
Snälla Moha och Troymatte. Du förstår vår matte ljuger när hon påstår att vi fått frukost. Skulle behöva nåt att käka så vi orkar med allt skoj vi planerar.
Vi fick så vi höll värsta svälten borta.
Vidare till sjön. Bryggan måste kollas. Den var i perfekt skick.
Alltså nu har Vattentjuven gett sej på våra sjöar också. Jag kunde inte alls dricka vatten på mitt specialsätt. Dags att han återlämnar stöldgodset.
Försök inte Basse!
Jag vet hur det gick förra gången du skulle brottas på den här bryggan. Jag trillade i sjön och blev blöt och kall!!
Körde en massa flockspring och annat skoj på säkerhetsavstånd från vattnet. Jätteskoj hade vi.
Så var det de där två som tror att det är badsäsong. Var så skönt enligt som. Jag och Moha vi vet minsann annat vi.
En gång funderade jag på att bo under den här kanoten. Men kom fram till att det nog inte var så bra. Låg bara utanför den en stund.
Vådan av att bada. Troy han hade fullt upp med att försöka torka pälsen. Bättre att vara på land och slippa det jobbet.
Gick en annan väg tillbaka. Vi hade span på nåt som människorna inte fattade vad det var. Slutade med att vi blev fångar. Korkat vi skulle bara kolla.
Troy han hade fått för lite att äta så en lunchsork stod på hans önskelista. Tyvärr fick han fortsätta att svälta för nån sån lyckades han inte fånga.
Nära bilen. Passerade bäcken. Bäst att dricka ifall det inte finns vatten hemma.
Basse han krånglade till det. Gick ner på andra sidan bron och fortsatte under den trots fångenskapen i koppel. Tog en stund att reda ut det. Men vadå, människor behöver också hjärngympa.
Äppelträdet har börjat blomma. Så fint enligt människorna med märkliga intressen.
Vadå ta bilder på tråkblommor. Vore bättre att de tog bilder på oss istället.
Gick till bilarna. Hörde att nu blir tyvärr Moha och Troy fångar i det där Stockholm några dagar. Hoppas de slipper ifrån fångenskapen snabbt även denna gång.
Hem käkade och somnade.
Matte försvann.
Sadist är hon!! Detta är en djupt sovande Rottis Helga som inte alls behöver gå ut. Men sadisten påstod att det behövde hon visst. Släpade alltså brutalt ut henne, fast hon fick visst godis sen.
I morgon ska Hundtaxi köra, alltså är vi Flocken. Får se vad vi ska göra för matte har en tid att passa sen. Vi måste hålla oss vakna och lyssna noga så hon verkligen säjer rätt saker. Nån intervju på gång igen.Vore bättre att jag och Basse fick sköta den.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | 31 | ||||||||
|