Alla inlägg den 8 februari 2025
Kallt idag, eller inte så många minus men det blåste så det blev kallt.
Hade tur, Inez och hennes matte agerade taxi så jag fick skjuts till hundträffen.
Jaha vi var tydligen först, dött och övergivet var det.
Men bara nån minut senare så kom det bilar. Lika bra att vara artiga hundar och välkomna de som kom.
Basse behagade komma från Liftarplatsen och berner Emma som suttit i Hormonhäxefängelset var äntligen frisläppt. Överlycklig över att äntligen få träffa oss alla igen. Det där med fängelse för oss tikar borde vara förbjudet enligt nån hundlig lag.
Massor med spring och lek blev det, precis som det ska vara.
Sigge som inget kan planerade att göra valpar med Alice som inte heller kan nåt. Varvid matte skulle köpa valp efter två kastrerade hundar. Fast sen var det en dalmatinerhane som blev kär i Emma. Då skulle hon ha en bernertin eller vad nu den korsningen döptes till. Emma var mättligt road av uppvaktningen.
Sigges husse hade godis, nu gäller det att hålla sej framme. Som vanligt gott godis och energi behövde vi.
Jag snackade en del med Basse, vi har inte setts sen igår och det var väldigt länge sen.
Emma och Fido hade nåt umgänge på traktordäcket. Dagens största och minsta tillsammans. Tror de ägnade sej åt att komma över godis.
Alice människor har varit på rymmen i Långtbortistan så hon har inte heller varit på ett par veckor. Hom uppskattade också att vara tillbaka och ha skoj igen. Hundträffar är en hundlig rättighet.
Sen tog det som vanligt slut alldeles för fort.
Fick skjuts hem, somnade gott efter en bra hundträff.
Bild från min skvallermaskin. Så här ser det ut när jag minglar runt.
Ut på eftermiddagsrunda. Blsåte isbjörnar, pingviner och djupfrysta huggormar. Träffade en människa jag känner. Försökte gå till Magiska fönstret, men enligt matte öppnas det inte när det är kallt. Dumheter jag hade säkert kunnat hypnotisera det till att öppnas.
Nu ska jag vila mej i form, för i morgon tänker jag ha skoj igen.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||||
|