wilmablogghund

Alla inlägg den 9 september 2024

Av Wilma Border collie - 9 september 2024 18:01

När jag var  ute för morgonrunda så var det äntligen mycket svalare ute. Perfekt att ovädret verkar försvinna.

Sen skulle Basse väckas och hämtas.

 

Numer är det koppeltvång även hemma hos Basse. Matte uppskattade inte när vi stirrade mot skogen och Basse muttrade. Fick följa med och vattna djungeln i stället, men nu börjar den tiden gå mot slutet. Blir allt mindre tråkgrönsaker.

 

Basse utförde sitt obligatorkska morgonrull i gruset innan han kunde tänka sej att åka nånstans.

Blev ett stopp vid hans liftarplats. Nåt om att matte skulle prata med dom som bor där. Fördel vi fick gott godis. Deras katt är  sur för han får bara gå ut i koppel numer och rådjuren som gick hemma hos Basse verkar försvunna.

Skulle åka vidare, kom flera meter typ hundre eller  nåt så var det tvärnit,

 


Trots ökentorkan hade en kungschampinjon vaknat.  Stor och fin helt utan larvangrepp. Mycket nöjd matte.

Sen åkte vi vidare. skulle gå på något förhoppningsvis vargbefriat ställe.

 

Sparreholm har inga vargar som dräller runt inne i samhället. Nu hamnadevi vid hamnen, här har vi inte varit på väldigt länge. Massor med spännade dofter överallt. Alltid trevligt med såna här längesen ställen. Men enligt matte ett skit att vi måste åka iväg för att kunna ta våra rundor. Hon har  hört  att det synts varg vi våran bra lekplats så den går bort och ännu mer nu när jag inom snart kommer att dofta extra utsökt. Jag ska inte locka till mej varghanar,

 

Gick en runda i en ekbacke där vi inte hade gått tidigare. Dött och  övergivet men massor med  spännande dofter hittade vi.

 

Fanns en massa märkliga  metallkorgar i den där backen.  Har tydligen nåt att göra med nåt som heter frisbeegolf. Vadå golf? Frisbee är en trevlig leksak om man  är  hund.

 

Det  märks att det börjar bli höst massor med gula löv  överallt.

 

Delade på Basses frukost. Mycket godare  ute än hemma.

 

Fanns svamp på en gräsmatta. Väldigt torra rotsoppar. Ingen matsvamp men med denna torka så är det ett under att  det ens finns svamp

 

Mulet var det och blåste, men inget svampvatten tyvärr.

 

Jag behöver dricka mycket eftersom jag behlver lämna så mycket hälsningar till alla kända och okända hara.  Båven har gott vatten.

 

Nån annan ansåg att det var  perfekt badväder, vi hade helt skilda åsikter om det.

 

Började bli dags att åka hem igen. Men jag var tvungen  att kolla den här tallen extra noga. Många trevliga dofter från hanar. Lämnade hälsningar.

Åkte hem och sov gott medna matte grejade med tråk.

Mimmi har varit lite misstänksam mot Nisse, men nidag kom hon igång och lekte med honom och  Cooper. Går så bra med inneboende Nisse och inga  kattätande vargar rikserar han att  möta heller.

 

Den här bilden har matte snott av Moha och Troymatte. Troy agerar livvakt åt mej. Jag har minsann bra  kompisar jag.

Får  se var  vi ska ta vägen i morgon.


Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26
27
28 29
30
<<< September 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards