Alla inlägg den 23 juli 2023
Blev så där alldeles perfekt igår.
Jag och Basse käkade gemensam middag, hade lördagsmys med varsitt ben och gick på en gemensam kvällskiss.
Så fick vi höra att Basse skulle sova kvar. Ännu bättre, det var minsann flera hundliv sen det hände.
Vi sov väldigt gott tätt tillsammans hela natten.
I morse var det gemensam morgonrunda följt av god frukost. Precis så här ska hundlivet vara.
Sen åkte vi hem till Basse.
Fick vänta en stund på Basse som skulle ta nån inspektionsrunda efter sin frånvaro, det gäller att ha koll på reviret.
Span efter kompisar utförs bäst från boret, ger väldigt bra utsikt.
Nu är det någon eller några på gång.
Alice och hennes kompis Bessie kom. Hörde att Bessie varit väldigt trött igår efter att ha roat sej en massa med oss.
Så där människorna hjälptes åt med Plaskdammen och Basse kontrollerade som den vattenexpert han är. Alice sa att vatten var fullt drickbart och gott. Bra att människor kan göra rätt ibland.
Basse berättade försin husse om vad som hänt i går och under natten. Människor måste hållas informerade.
Bessie jagade Alice runt en leksak för människovalpar och Gunhild agerade domare.
Tilly gillar att springa så hon och Bessie hade massor med skoj.
Fido trivdes bäst i mattens knä han.
Jag och Alice kollade när Basse och Bessie hade nån kapplöpning. Tyvärr missade vi vem som vann.
Fort gick det och roligt hade de. Tänk Bessie som knappt träffat andra hundar stortrivs med oss, sånt är roligt.
Bassehusse vill nåt, bäst att vara uppmärksam. Kanske lite energitillskott på gång?
Nähä handlade om att människorna skulle plocka en massa körsbär. Vi hundar äter inte såna heller, men tydligen gör människorna det. Märklig kosthållning de har.
Bessie hon hade span på nåt. Visade sej att Basse tagit med sej Alice och dragit på äventyr längre bort. Tydligen skulle han visa nåt viktigt på reviret.
De kom tillbaka och Bassehusse hade hittat en boll. Den snodde jag.
Nå tänker du kasta den eller? Var en massa lura hundar innan den blev kastad.
Ja, ja Bessie låna den då, men tro inte att det ska bli en vana. Du får låna den bara för att du är ny, sen kommer den att tillhöra mej.
Så skulle vi åka hem igen.
Titta vad vi hittade på Heden!! Moha och Troy som rastade sin matte. De behövde energi för att orka släpa runt på sin matte så de fick av matte.
Hörde mycket lovande saker om morgondagen.
Åkte hem käkade lite och sov middag.
Gick på eftermiddagsrunda, hade tur och Vivecas magiska fönster öppnade sej. Bra fick smarrigt godis.
I morgon verkar det som om det blir en bra dag.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
31 | |||||||||
|