Alla inlägg den 15 november 2023
I dag levererades inte Basse, jag åkte och hämtade honom.
Där ligger han och väntar på sin taxi. Snöat hade det gjort i natt och kallt var det. Lyssnade på mänskligt tråkprat i många evigheter innan vi kom iväg.
Så perfekt vår bra lekplats i Sparreholm. Var en människa där som grejade med nåt, men han sa att det var helt okej att vi lekte ute på udden. Såna människor gillar vi. Dessutom var det mer snö där än hemma.
Varför rulla i natursnö? Jag som snörullningsproffs tänker minsann invänta den perfekta konstsnön innan jag ens tänker tanken.
Bra matte har den bortglömda pipfågeln med sej. Nu tänker jag ha skoj innan Basse upptäcker vad jag fyndat.
Gick flera sekunder, sen var jag upptäckt. Blev en del skoj jaktlekar eftersom Basse alltid ska ha mina tillhörigheter.
Väldigt skönt att kunna vara på fria tassar och springa på säkert ställe.
Jag har precis återtagit den från Basse och nu ska den vaktas. Ganska skoj blir det när Basse försöker ta den.
Inspektera min favoritbrygga. Nä tack den ser hal ut och risken hade varit överhängade att Basse sett till att jag halkat i sjön.
Så var det han som aldrig kan hålla sej borta från iskallt vatten. Fast idag blev det bara tassdopp, kanske att han inser att badsäsongen är över.
Plötsligt händer det!! Tänk i snön var det massor med bitar av alldeles utsökta pannkakor. Vi har inte fått pannkaka på många år. Städade mycket noga och njöt av varje bit vi hittade.
Tänkte inspektera den här bryggan men la ner planerna. Såg hal ut och jag litar inte på Basse och hans försök att knuffa mej i sjön.
Skulle kolla godiseken.
Eller nä det skulle vi inte alls. Kom ännu fler människor så vi belv fångar. Enligt matte var det iskallt och dags att lämna i alla fall.
Bron över sjön. Hörde att matte pratade om att det var en himla tur att bilen fick vinterskor igår för här var det halt.
Åkte hem. Käkade denatstix och somnade.
Matte rotade fram kängorna med dubbar. Inte nog med att bilen ska ha såna hon ska också ha.
Gick på eftermiddagsrunda.
Idag fyller Viveka som har magiska fönstret en massa år. Alltså placerade vi oss vid fönstret för att gratulera. Fönstret öppnades så vi kunde gratulera ordentligt och fick godis bara för att hon fyller.
Perfekt eftermiddagsrunda blev det.
Sen när Basse belv hämtad så fick jag ett utsökt tuggben av hans husse.
I morgon ska vi hitta på nåt, ännu okänt vad.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | ||||||
|