Direktlänk till inlägg 20 december 2024
Har inte hänt så mycket av värde idag.
Åkte enligt rutin och hämtade morgontrötta Basse, då försökte det regna ocg blev självklart halt överallt.
Basse behagade vakna och vi skulle göra nåt.
Fanatsilös matte som skyllde på vädret, det blev en av våra vanliga vägar.
Då började det snöa istället, det där vädret verkar ha svårt att bestämma sej.
Basse hade som vanligt stenkoll på skogen. Han uppfattar dofter som han inte gillar. Matte med sin urusla nos fattar ingenting. Hörde mutter om att hon ville ha vårt luktsinne. Jaha, då får hon väl träna upp det då.
Skogen såg alldeles ödlig ut fast även jag började ha koll på den. Vi märkte nåt som inte matte fattade. Kanske ska skicka henne på kurs i nosvkvivering.
Så hittade Basse massor med vita fjädrar i ett dike. Mycket intressant enligt honom och matte blev orolig för uppdragshönsen. Men de lever och mår bra allihopa. som tur är. Det tog hon minsann snabbt reda på.
En bit bort så delade vi på Basses frukost. Han har sitt speciella ställe efter vägen där den ska serveras. Matte lyder och tar fram. Bra att hon lyssnar på oss ibland i alla fall.
Passerade där Sara med flock bor. De syntes inte till men artige Basse lämande en hälsning till dom.
Den där i diket vet jag inte om jag känner. Bada nu?? Han är galen!! Enligt matte svårt vattenberoende.och borde avvänjas från iskalla vinterbad.
Ungefär nu så övergick snön i regn igen så vi vände tillbaka. Ville inte få en massa svårläkta skador av regnet.
Vid de där fjädrarna ville Basse in i skogen, fick han inte. Gick till bilen och åkte hem. Käkade lite och somnade.
Skulle på eftermiddagsrunda.
Nä vi är inte i skogen bara på andra sidan Heden men på bara några minuter så blev det mörkt. Fort går det nu.
Hände ingenting av värde.
Hem, hade fredagsmys med vartsitt utsökt ben.
Så pratade matte om att troligen så får Basse sova kvar här i natt. Hoppas verkligen att det blir så och att hans husse käkar nåt som heter julbord länge.
I morgon då ska vi mingla, leka och tigga godis med förhoppningsvis många trevliga kompisar.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | 31 | ||||||||
|