Alla inlägg den 13 juni 2022
I morse skulle Basse komma till mej. Matte var visste inte riktigt uppmärksam på vad jag gjorde. Helt plötsligt var jag enligt matte totalt galen och skulle ut! Så klart jag skulle för Basse var på min gata, sånt får bara inte missas.
Vi käkade frukost tillsammans, gick på morgonrunda in en liten stund innan vi skulle ut igen. Fick passa bilen utanför människoveterinären medan matte lämnade nåt prov.
Hem igen en liten stund så skulle vi enligt matte åka och jobba.
Men titta så trevligt. Nu skulle den där vräkningen av getingar bli av, i fredags regnade ju den bort. Vi skulle få sällskap med Moha och Troy. Desto fler desto roligare.
Hittade en massa intressanta dofter. Måste ha stenkoll på vilka som rör sej på vår etapp.
Kolla skärmskyddet är viktigt. Tyväörr inga trevliga matrester lämnade åt oss. Vandrare borde tänka på oss fyrbenta etappansvariga som jobbar hårt.
Den här skylten sitter i skärmskyddet. Kom upp för ett par år sedan när matte höll på att bli galen på allt skräp varenda gång.
Någon "glömde" sin överfulla soppåse. Vad matte sa tänker jag inte upprepa, kan man bära ut en massa fulla förpackningar går det alldeles utmärkt att ta med de tomma också.
Detta är viktigt. Skriva i gästboken så matte kan räkna vandrare i vinter.
Sen var det vräkningar på gång. De hade förskt bygga på en undanskymd plast, men inget undgår matte på vräkningshumör.
Fortsatte, kollade vilka som rört sej sen sist. Moha och Troy som inte varit här sen förra hösten hade tassarna överfulla med att kolla allt.
Klippa, klippa och klippa ännu mer. Tyckte att matte sa för ett tag sen att nu var det färdigklippt men tydligen inte.
Passera den lilla ån utan att bada det går bara inte enligt vissa. Vi hade tänkt gå vår vanliga runda, men det blåste lite och det är fullt med döda granar som kan falla för minsta lilla. Så den får bli en annan gång. Kollade lite mer innan vi vände.
Basse och Troy var sugna på lunchsork och grävde tillsammans, men de misslyckades. Förstår inte varför de envisas med de där sorkjakterna.
Moha upplyste Troy om att man behöver inte alls bada hela tiden. Men han är som Basse, man måste alltid bada.
Nästan vid bilarna och en pöl med gott lervatten, lika bra att dricka.
Tur hade vi för helt plötsligt började svampvattnet att vräka ner. Skönt att vara i bilen och slippa skador.
Men hemma i Malmköping var det alldeles torrt.
Hamnade hemma hos Basse för nu skulle det grejas med tråkgrönsakerna igen. Basse kollade noga att Moha och Troymatte klarade av den avancerade uppgiften att vattna tråket i växthuset.
Matte blev så glad när hon hittade små, små gurkor i landet. Ointressant enligt mej.
Här blev det lite tokigt. Moha hängde på Troy ner i stinkande diket. Samtidigt kom Basse i 280 och kastade sej i, Han såg inte Moha utan snubblade på henne och slog en kullerbytta. Moha fick ett synnerligen ofrivilligt bad. De hemska människorna gapskrattade!!
Titta på stackars Moha! Alldeles dyngsur efter badet hon inte alls tänkte ta.
Gick till sjön och badade massor i stället.Vissa simmade, men vi tikar nöjde oss med att blöta tassarna och dricka.
Nu finns det minsann gott hundgodis, massor med mogna smultron.
Vi käkade och det gjorde människorna också. Gott var det. Sen var det dags att åka hem.
Vi käkade lite och somnade gott.
Ut på eftermiddagsrunda, försökte falla svampvatten igen. Men inga mängder så vi klarade oss från skador.
I morgon ska vi vara Flocken, får se vad vi hittar på då. Nåt blir det.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | ||||||
|