Direktlänk till inlägg 26 juni 2022
Samma elände i morse, tråkig ensam morgonrunda, smaklös frukost och så passa dörren i evigheter.
Framme och Basse kom och mötte mej. Mycket trevligt.
Jag och Basse väntade i skuggan på att det skulle komma fler kompisar. Var riktigt ovädershett redan då så matte skippade tråkgrönsakerna. Hörde nåt om bättre en tidig morgon när jag hämtar Basse.
Trevligt både Molly och Viggo.
Så nu har det kommit fler kompisar och vi ska till sjön och mingla i vattnet.
Matte hann inte riktigt med men ur det höga gräset kom Basse med en stor fet sork i munnen. Mycket stolt. Han var faktiskt värd det så många misslyckade jakter som jag har sett. Blev snabbt en läcker frukost för honom. Tur att inte Troy kom och såg det, han hade väl blivit galet avundsjuk på Basses fångst.
Ner till sjön för blött mingel. Det är faktiskt väldigt skönt att mingal i vattnet i ovädret.
Hade massor att prata om idag också.
Roligt hade vi som alltid. Går lika bra att vara här för uppe på lekplatsen så hade vi svimmat.
Basse visade Nelly sin öde ö. Hon var på sitt andra besök och har aldrig varit med och badat förut. Hon uppskattade ön mycket. Är minsann inte alla hundar som har en egen ö inte.
Människorna började också mingal i vattent, ja alla utom matte för de där människoätande vithajarna närmade sej direkt de kände doften av människor.
Jag och Bjössi hade intressanta samtal på bryggan. Så trevligt att prata med andra hundar.
Basse och Nelly lekte en massa på land, eller det var korta stunder, sen fortsatte de i sjön istället. Går inte att leka ordentligt i ovädret.
En del ger sej ut och simmar långt. Nä jag föredrar bryggan jag.
Detta räcker som bad, blöta tassarna och möjligen magen också.
I går hade Bassehusse grillat korv med kompisar. Basse hittade en kvarglömd korv, men förväntade sej att det skulle växa fram flera. Gjorde det inte.
Tiggde godis av Selmamatte istället. Mycket gott sånt.
Jaha slut på det roliga för idag då. Bara att gå och släppa in Basse i hans hus igen.
Åkte hem, käkade lite och somnade. Ovädret tar rejält på mej också.
Gick på eftermiddagsrunda, kort sån och kylhalsbandet satt inte i vägen.
I morgon är det måndag och ordning i tillvaron igen. Alltså ska jag hämta Basse och sen ska vi visst utsätta Troy för ett test. Låter som om det kommer att bli bra.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | ||||||
|