wilmablogghund

Alla inlägg den 7 maj 2025

Av Wilma Border collie - Onsdag 7 maj 18:01

I morse kom Basse, han hoppade ur sin bil med ett tuggben i munnen. Tack tänkte jag som inte käkat frukost ännu utan drog det ur munnen på honom. Han fick ett nytt av sin husse och matte hade åsikter om att  jag inte alls ska stjäla ben från Basse. Ursäkta, men jag var hungrig och bensugen.

Gick in efter att ha käkat upp benen på gatan.

Jag åt frukost och Basse la sej och sov vidare.

Så skulle vi hitta på nåt. Matte var trött  och hade ingen inspiration. Känns som om vi gått precis överallt och "verkstan" den bara lovar och lovar. Inte har de ringt heller. Mattes humör är inte att leka med just nu.

 

Suck, denna väntan på att Basse ska bli klar typ vilket år som helst.

 

Detta eviga rullande, övberallt och länge. Enligt Basse perfekt morgongymnastik.

Matte hade hallucinationer om de djupfrysta huggormarna som blåste runt igen.

 

När Basse srod på benen igen skulle vi fortsätta.

 

Gick till hundbadet. Där blåste det faktiskt djupfrysta huggormar från sjön. Jag drack en del gott sjövatten och Basse badade hade han inte  varit kopplad så hade han antagligen gett sej ut och simmat.

 

Eftersom han inte käkade frukost ihop med mej så fick han den vid sjön. Snopdde åt mej en del.lika bra att passa på.

 

Skulle gå nån annanstans. Kom en sån där hundpolisbil så vi fick vänta medan den passerade. Fortsatte gå.

 

Vi hade koll på vägen mot skidbacken, matte tror att kanske var polishunden där och tränade. Så kollade vi Ekorrskogen. Inte en endast  ekorre synlig.

Enligt matte skulle vi kolla hur människorna som hade Inez mådde, men där var  det  inge hemma. I stället fick vi passa Apoteket igen medan matte hämtade tråkmedicin.

Hörde en massa fula ord från henne när nån telefonbedragare ringde. Så lättlurad är matte verkligen inte.

Gick hem, somnade.

Tråkrunda på eftermiddagen, inga vi känner ute.

Hoppas på nåt roligare i morgon.




Tidigare månad - Senare månad

Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19
20 21 22 23 24 25
26 27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards