Alla inlägg under mars 2025
Dagen kunde ha börjat bättre.
Gick ut för morgonrunda, fortfarande orkanvindar. Så tog matte fram den där eländiga pappersbiten. Förbjud omgående såna! Viftade triumferande med den. Jaha, nu är du dömd till fängelse, begränsat umgänge och inga hundträffar. Elände väntar! Jag ska minsann träffa precis vilka hundar jag vill och inga ensamma helger utan kompisar!
Så skulle vi rasta frysstädaren och väcka Basse. Han släpade sej ut yrvaken som vanligt.
Bästa frysstädaren brukar vara i nåt som heter Hovrätten som nämndeman. Hörde hur de pratade om att jag kanske planerade att överklaga fängelsedomen. Precis de planer jag hade. Men så korta fängelsestraff tar inte den där Hovrätten upp. Hade trott att Bästa frysstädaren skulle ha rösta för frikännande. Elände!!
Hamnade på ett nytt ställe. Här har varken jag eller Basse varit. Skulle gå en bra runda.
Läskigt! Det fanns hundätande hästmonster i en hage. De närmade sej och klapprade med sina monstertänder trodde säkert de skulle ha hundar till frukost. Men de kom aldrig åt oss.
Basse provad en sten, bra det var en godissten. Jag som hade alla fyra på backen fick också godis,
Nu dör isen både av orkanvindarna och värmen. Basse planerade för bad, vilket han inte alls fick ägna sej åt.
Bästa frysstädaren har misann tagit fram en påse. Nu blir det nåt gott.
Njuta av frysstädning i slottsmiljö, det passar oss utmärkt. Utsökt som alltid.
Städade väldigt noga, finns inga spår kvar.
Hittaade en enorm ihålig stubbe. Måste ha varit ett jätteträd en gång i tiden.
Så lite svamphundsjobb också, var länge sen sist.
Gamla stendöda vinterskivlingar. Är nog vår nu när de dör. Fick självklart beröm och godis.
Basse provade varenda vattenpöl han hittade, noga och länge. Han är galen!
Varför gå på vägen när man kan gå i ett dike med vatten?
Jag letade hanar, fanns spår av många så detta borde vara en perfekt raggningsplats framöver.
Åkte hem,
Käkade lite och somnade gott, nytt ställe tar på krafterna.
Trist eftermiddagsrunda, träffade inga vi känner och inga snygga hanar synliga heller.
I morgon ska vi med tur få jobba som svamphundar. Ska rasta Bärsta frysstädaren igen. Mend tur kanske jag kanövertala henne till att den där Hovrätten omprövar min fängelsedom.
Den där förvirrade matte som slarvat bort sin hjärna var värre än nånsin i morse.
Kylskåpet är enligt henne en lämplig förvaringsplats för ett paket med toalettpapper. Den där ska jag alltså hålla reda på.
Inte belv det bättre när matte meddelade att Basse skulle hänga med sin husse idag, dessutom stomar det fortfarande.
Gick ut, sa hej till Golden Mikko, Fortsatte på en oplanerad runda. Blåste massor. Inga hundar eller människor ute, passerade campingen, matte såg att Moha och Troys husvagn inte har blåst bort. De är fortfarande Stockholmsfångar.
Träffade Torsten, fast jag ännu inte har hamnat i fängelse så ansåg han att jag var väldigt intressant, särskilt mina bakre delar. Hörde en massa tjat igen om det där fängelset som jag inte alls tänker sitta i.
Bestämde att jag skulle ta vägen genom Ekorrskogen, kanske skulel jag hitta en socialekorre att umgås med.
Fanns inga ekorrar i den som ville umgås världens ensammaste hund, dessutom började det blåsa ännu värre och stigen vi skulle gå var begravd under en massa bråte.
Gick ut på campingen istället. Dött och övergivet, enligt matte är det inte säsong ännu. Jag hade hoppet om att kanske träffa nån trevlig hund, men icke.
Gick hem till ensamhet och elände, käkade liteoch somnade av leda,
Ut på eftermiddagsrunda, tog mej in i enbutik och försåg mej med tröstgodis.
Fortsatte till magiska fönstret. Hade tur hon som har det var frisk igen så jag fick mer tröstgodis.
Har hört att i morgon blir det en bättre dag. Jag och Basse ska rasta frysstädaren nånstans där vi aldrig varit. Blir säkert bra.
Basse levererades som vanligt i morse. Hälsade gick in och fortsatte att sova.
Sen skulle vi hitta på något, Ute blåste det massor så gå i skogen gick bort, ska inte ha träd i huvudet.
Jaha var ska vi nu ta vägen när det blåser överallt?
Dåre! Vi närmar oss skidbacken och han rullar i gammalt gräs. Konstsnö är bättre.
Så äntligen konstsnön, fast den börjar vara dålig, alldeles mjuk eftersom det är så varmt.
Men underbara rull tror jag rullade flera tusen gånger eller nåt.
Sprang och lekte massor. Fast att Basse använder mej som hopphinder när jag rullar vet jag inte om jag uppskattar.
Brukar inte blåsa så mycket här, men idag kändes vindarna även här. Nätet höll på att blåsa bort.
Basse glömde att bada och matte frågade om han var sjuk. Fick ineget svar för vi upptäckte något annat.
Ricki och Tilly passerade. Snackade en del med dom och tiggde godis. De fortsatte och vi grejade med vårt.
Nu ser vi nåt bra igen. Mer kompisar på gång.
Fido och Inez kom. Perfekt med mer sällskap, dessutom bjöd vi oss på utsökt godis. Umgicks ett tag medan människrona hittade en bänk i solen och nästan utan blåst.
Hade sällskap med dom tillbaka. På Heden var det stormvindar. rena turen att lille Fidfo inte blåste bort.
Gick hem, käkade Dentastix och somnade.
Lika blåsig eftermiddagsrunda. Träffade Tillyhusse utan Tilly men fick i alla fall godis.
Ska vara samma väder imorgon, får se vad vi hittar på då. Nåt blir det.
I morse studerade matte noga papperet efteratt ha kränkt mitt privatliv genom att torka mej i baken. Nåt om misstänkt färgskiftning. Ska inte alls sitta i Hormonhäxefängelset och allt papper ska jag gömma noga så hon inte hittar dom.
Så kom Basse, vanliga rutinen hälsa och sen lägga sej och sova vidare.
Skulle ut och hitta på något. Blåste massor men matte trodde att hon hade en plan.
Dåre ligga och rulla i gammalt gräs, vet inte om jag känner honom.
Här har många hanar lämnat hälsningar. Tog tid att gå igenom dom, varvid matte började tjata om att det skulle vara bra om vi träffade Mezzo eller Torsten. Ja, gärna för båda är skitsnygga hanar.
Gick en bit till, en bil stannade och den som körde pratade med matte. Nu gick planen om intet. För den vägen vi skulle ha gått, där håller varguslingarna till. Ska inte utmana ödet och med tanke på att jag kan börja lukta oemotståndligt kan jag dra till mej dom. Vill inte ha en varg somska lukta mej i baken.
Basses älskade snödriva krymper, när han försökte rulla hamnade han på asfalten. Jag vägrade titta på eländet.
Då träffade vi Mezzo. Han utsåg mej omgående till den vackraste border collie han nånsin sett. Hörde hur matte pratade med hans matte om att nu ska vi inte träffas. Vadå, jag sitter inte alls i fängelse och för övrigt träffar jag precis vilka jag vill. Nu lever jag under bevakning och den där kränkningen av mitt privatliv inträffar numer tre gånger om dagen! Ska ringa hundombudsmannen!
Gick en sväng vid sjön där blåste det nnu mera, som tur var varma vindar. Basse försökte framgångslöst döda isen. Den var odödlig och isrejsens tid är över.
Fast vid hundbadet fanns det lite vatten till den beroende hunden.
Stå på godisbordet var ingen bra idé. Basse höll på att blåsa bort.
Gick spårvägen. Ödslig och övergiven som vanligt, fast jag lämnade hälsningar.
Tänkte hälsa på Inez. Hade inget för det för hon syntes inte till.
Vid affären hittade vi vårtecken. Nu har det kommit massor med jord och annat tråk. Alltså väntar snart tråkväxthuset och tråkgrönsakerna.
Gick hem, käkade lite och somnade.
Trist eftermiddagsrunda, blåste ännu mer och kallt var det.
I morgon hittar vi på nåt annat vad det nu blir.
Ännu en dag utan att ha hamnat i fängelset.
Dessutom en massa plusgrader och varmt.
Skulle gå hem till Basse och matte hade den goda smaken att ta vägen förbi skidbacken.
Underbart! Nypistad konstsnö. Jag rullade massor, gick ett par steg och rullade ännu mer, var så skönt att jag tappade huvudet. Höre mutter om att det var tur att vi inte hade bråttom.Hon kunde prova att rulla så kanske hon skulle förstå hur skönt det är.
Nära Basse såg jag något intressant.
Basses rådjur var alldeles nära. Fortfarande har de klarat sej från vargarna.
Bråttom, tänk om det redan kommit kompisar? Hade tur ingen hade kommit och misat att jag välkomnar dom.
Sen började de komma.
Emmas människor hade med sej en mycket intressant kasse.
Den var full med alldeles utsökta ben med supergott kött på. Vi fick allihopa.
Ligga i solen och tugga på ben det är livet. Så här skulle det alltid vara.
Basse tog ett la sej och tuggade. Överallt låg det hundar och bara njöt. Människorna pratade om att en så här tystoch stillsam hundträff har nog aldrig inträffat förr. De skulle prova att gnaga på råa benm så kanske deras tråkprat skulle tystna. Vivarken lekte eller minglade. Alla hade fullt upp med benen. Ibland bytte ett par ben med varnadra.
Behov av nytt ben? Hoppa upp på bordet och hämta ett nytt i kassen. Sånt kallas service. Den där svarta klumpen till höger om däcket är Basse som njuter av sitt.
Inget tjafs eller bråk, alla bara tuggade, vi håller alltid sams.
Dags att avsluta, men jag, Hera och Emma var bara tvugna att tugga mer. Vem vet när det blir sån här fest igen? Kan dröja många hundliv.
Dags att åka hem. Fick lift med Emma idag igen.
Tror att Basse har ägnat en stor del av dagen åt alla ben som ligger kvar. Typ gömma eller gräva ner till kommande behov.
Jag somnade gott hemma.
Blev väckt när matte påstod att jag skulle på eftermiddagsrunda. Tråkig sån, träffade varken hundar eller människor.
I morgonär det vanlig Basse dag, får se vad vi hittar på.
Ännu har jag klarat mej från Hormonhäxefängelset trots mattes intrång i mitt privatliv två gner per dag torkar hon med papper i min bakdel i hopp om att låsa igen porten. Här ska ingen fängelsevistelse ske.
Hade bråttom på slutet. Tänk om det redan hade kommit kompisa. Var övergivet i typ två minuter.
Men Alice kom. Trevligt med sällskap direkt.
Basse däk upp från Liftarplatsen.
Sen började de komma. Om matte räknade rätt var vi åtta stycken idag. men eftersom matte inte är hennes specialintresse är det inte alls säkert att det stämmer. Har ingen betydelse huvudsaken är att vi är många och har trevligt..
Poppie har suttit i Hormonhäxefängelset, men nu var hon frisläppt.
Nu är Emma på gång också. Trevligt för hon var och ställde ut sej förra helgen och missade allt trevligt då.
Lek och mingel är energikrävande så vi kollade om Emmahusse hade nåtatt bjuda på. Vi fick gott godis.
Mycket lek och mingel, trevliga hundsamtal om vad som häntunder veckan och annat passade vi också på att avhandla. Bästa att passa på när tillfälle ges.
Hade de vanliga diskussionerna med Basse om MIN boll. Att han aldrig lär sej att den är min. Han kan få låna den korta stunder.
Självklart så såg jag till att bevaka den mycket noga.
När vi skulle hem så fick vi skjuts med Emma och hennes människor. Hörde nån plan om att när min bli blir frisk så ska jag få åka och hälsa på henne. Låter trevligt.
Hemma somnade jag.
Matte fortsatte med allt sitt tråk.
Eftermiddagsrunda, jag hypnotiserade magiska fönstret. Fick lite godis, men stackars Magiska fönstret är sjuk. Hoppas hon blir frisk snabbt.
Träffade en okänd hund och snackade lite med honom, trevlig men inget att ragga på eftersom han inget kan.
I morgon är det kompisar igen, hoppas vi blir många.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||
31 | |||||||||
|