wilmablogghund

Alla inlägg den 26 mars 2025

Av Wilma Border collie - Onsdag 26 mars 17:55

Blev bra igår kväll. Jag var kallad till bästa frysstädaren.

 

Fanns minsann en påse med alldeles utsökt frysstädning till mej. Provsmakade några utsökta bitar för att hålla värsta svälten borta. Fick en välfylld påse med mej hem. Bara det att snålmatte stoppade den i frysen! Hörde nåt om att den ska med hem till Basse på söndag när det är en väldigt speciell dag. Jag fyller 11 år då och Basse fyller 6 år på onsdag så vi ska fira med kompisarna.

Vaknade i morse och var inställd på ännu en tråkdag.

Men så hände det, Basse kom!

Vi käkade gemensam frukost, sen sov han som vanligt vidare ett tag.

 

Skulle ut och röra på oss. Dött överallt varken hundar eller människor. Dessutom sa matte att vi skulle hålla oss i Malmköping för hon skulle ta emot nåt paket som Bästa bilmeken skulle få levererat. Okänt när det skulle dyka upp.

 

Passerade där Inez bor, hon var inte hemma.

 

Tog en sväng i Ekorrskogen, fast där är det besvärligt med alla träd som trillat. Basse jorde en instas, luktade på en träbit.

 

När matte vände på den så hade den alldeles fullt med svampar på undersidan. De är så små, så små heterbek grönskål och är ingen matsvamp.

 

När gamla grenar och träbitarfår denna färg så kan de finnas. Vi fick en  massa beröm.

 

Perfekt, vi hittade ett blommande ostträd också. Stäade det väldigt noga.

 

Pedant Basse fortsatte städa i flera veckor. Vet inte om han tror att det växer ut nya om man städar extra noga.

 

På väg tillbaka kollade vi en massa dofter. Så skönt att ha nån att diskutera såna med.

Gick hem, käkade lite och somnade. Matte försvann för det där paketet som var många och stora hade kommit och hon skulle låsa upp och greja.

 

Eftermiddagsrunda. Trevligt vi ska till Bästa bilmeken och Bästa frysstädaren. Matte låste upp, men stor besvikelse, ingen hemma. Matte skulle bara sätta igång nåt larm. Efter diverse märkliga ord fick hon igång det. Gick en vanlig tråksväng.

När Basse åkte hem hörde jag nåt otrevligt. Han ska hänga med sin husse i morgon. Men enligt matte väntaren hemlig övrraskning som ajg kommar att uppskatta mycket. Enligt henne så skulle jag gå nu om jag visste så hon tiger.



Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17
18
19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
<<< Mars 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards