wilmablogghund

Alla inlägg den 12 mars 2025

Av Wilma Border collie - Onsdag 12 mars 18:03

När jag var ute på morgonrunda så kom Basse.

Tänk samma som igår, han skulle ha frukostinnan han fotsatte att sova.

Prognoserna hade sagt att det  skule snöa. Den höll sej borta frånsett några få förvirrade flingor.

 

Gick ut för att påbörja en planlös vandring. Jag kollade vilka snygga hanar som rört sej.  Spår efter flera.

 

Basse tog sina morgonrull i visset gräs i brist på snö.

 

Fortsatte vår planlösa vandring. Såg Mezzo på håll. Tänkte att honom skulle vi inte få träffa. Men han ville träffa oss. Jag satte mej demonstrativt ner för ännu vill jag inte ha hanar i baken. Nästa vecka tror jag att jag  ska ragga på allvar. Lyssnade på mänskligt tråkprat innan vi gick vidare åt varsitt håll.

 

Jodå, många hanar har det gått här. Planerade att här ska jag minsann gå nästa vecka.

 

In på en liten väg,  var ett tag sen sist.

 

Det här kärret tyckte Basse var väldigt intressant. Matte förbjöd honom att  bada i det.

 

Skulle gå en stig genom en skogsbacke. Liten sdan omgiven at ett par villaområden och spårvägens vagnhallar så i princip inne i Malmköping.Vi började spana och vädra.

 

Nånstans där uppe på höjden är den vargen vi kända av. Jag blev rädd, ville fortsätta.  Basse stoppade svansen mellan benen oc morrade.  Då är det allvar. Matte kan våra signaler när de är nära.

 

Inget snack vi lämnade området, men var vaksamma tills vi kommit ut bland  vagnhallarna vid spårvägen.  Då kunde vi koppla av igen. Kändes skönt att gå på vargbefriade gator tillbaka hem. Enligt matte får jag inte gå den rundan så länge jag sitter i fängelset för unga varghanar kan tro att jag är en vargtik som raggar.

Somnade gott.

Trist eftermiddagsrunda, träffade inga vi känner och det försökte snöa.

Nyss åkte Basse hem då började det bli lite vitt på marken.

Får se vad vi hittar på i morgon.

Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17
18
19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
<<< Mars 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards