Alla inlägg under april 2025
Kallt när jag var ute på morgonrunda.
Gick in käkade frukost och väntade på att matte skulle bli klar med sitt tråk.
Tydigen så frös elskåpet på min gata.för det var invirat i något. Matte tror att det är nåt från vägbygget som blåst dit i natt.
Basse fanns som vanligt på sin liftarplats. Vi gjorde sällskap hem till honom.
Gå till lekplatsen? Nä glöm det! Jag ser minsann att Fido är på gång så jag ska vänta.
Så började det komma flera vi blev åtta stycken idag som hade en massa trevligt. Berättade för Bankis matte att jag varit så ensam sedan jag träffade henne senast. Tänk hon trodde på mej så jag fick välbehövligt umgänge.
Hittade grisen, den är min, bara min varken Alice eller Bankis hade en chans att få låna den.
Vi lekte en massa. Basse trodde att han skulle stjäla bollen, sånt kan han glömma.
Han kan inbilla sej att han äger den, tog en stund sen hade jag som vanligt lurat av homom den, vet precis hur jag ska göra. Fast matte missade bild på det.
Bankis berättade för Emmamatte att hon är precis lika ensam som jag är. Hon blev trodde. Hörde att människorna pratade om att vi manipulerar människorna. Gör vi absolut inte! Vi tillvara tar våra hundliga rättigheter och vi är extremt ensamma.
Insåg att Tillyhusses godisutdelning höll vi på att missa. Också en viktig hundlig rättighet, vi fick utsökt godis.
Minglade mera, snackade med Bassehusse om att vi alla svälte, Hade framgång.
Sen var det dags att åka hem igen, jag fick lifta med Emma i hennes bil. Höll på att somna av leda hemma på gatan medan människorna avhandlade oändliga mängder med tråk.
Sov gott när jag väl kom in igen.
Hade tur på eftermiddagsrundan, passerade Magiska fönstret som öppnades så jag fick gott godis.
I morgon ska jag och Basse hitta på något får se vad det blir. Vet bara att matte ska prata med verkstan om sjuka bilen för typ fyrahundrafemtioelfte gången eller nåt. Men det lär inte jag och Basse vara inblandade i.
Så här såg det ut igår. Moha anser att matte ska pussas på ofta och mycket. Nu har det gått många hundliv sen hon hade chansensist. Alltså dags att pussas mycket och länge.
Så blev det idag, blåste iskalla vindar men jag skulle hem till Basse och mingla.
Skidbacken har inte mycket konstsnö kvar och lika oanvädbar idag som i går. Bara att invänta ny konstsnö om några hundliv då.
Basse var vid sin Liftarplats, bra för han hängde med mej hem till sej.
Hann bara dit så kom första bilen. Som de artiga hundar vi är så väntade vi för att kunna ta emot. Var Fido som kom, mycket trevligt att träffas igen.
Ingen av oss hade fått nån frukost, egentligen hade vi faktiskt inte ätit sen förra helgen så nu gällde det att tigga godis. Hade som vanligt framgång. Skönt att för en gångs skull få nåt.
Trots de kalla nordvindarna så blev vi tio eller om det var elva hundar idag. Ni vet matte och försöka räkna är ingen bra kombination.
Lek och mingel, Hade många trevliga och viktiga hundsamtal också.
Snacka med Tillyhusse är viktigt för det brukar alltid ge gott godis.
Alltså bollar tillhör mej. Var tvungen att ta tilbaka en som Emma eller om det är Poopie försökte leka med.
Jag och Basse tog en runda runt hans byggnader. Hittade inget av intresse och matte hade stenkoll på min skavllermaskin. Lika bra att komma tillbaka.
Sen var det tyvärr dags att aluta. Fick lift hem med Fido och hans matte. Jag somnade gott efter en trevlig förmiddag.
Blåste lika kallt när jag var ute på eftermiddagsrunda, trist sån träffade inga jag känner.
Meni morgon ska jag mingla igen, hoppas det kommer många då också.
Jag var övertygad opm att det skulle bli en ensam tråkdag igen. Dessutom håller det på och blir kallt.
När morgonrutinerna var avklarade skulle jag göra nåt som enligt matte skulle bli bra, Trodde inte ett ögonblick på det.
Vägen mot Basse, emn idagär det fredag, alltså ingen hundträff. Skulle jag ha sån tur att han var hemma?
Jodå jag väckte honom och så skulle vi ut.
Blev uppmanade att titta mot sjön.
Matte missade att ta bild på oss när vi drog i raketfart.
WOW!! Moha och Troy släppta ur fångenskapen i Stockholm. Basse och Troy firade genom att kasta sej i stinkande diket, men ingen människa han fota när de tog sin livsnödvändiga dopp där.
Vid sjön så skulle både Basse och Troy bada ännu mera. Jag och Moha är mer sansade så vi badade inte, jag drack bara en del gott sjövatten.
Eftersom både jag och Basse fyllt år så blev det både fredagsmys och försenat kalas. Vi fick utsökta revben. Gnaga på såna ute är verkligen gott.
Alla nöjt och vi gnagade medan människorna pratade en massa tråk.
Basse tog en paus och funderade på att bada mera.
Fast han ångrade sej och tog hans om Trpys begagnde ben, Troy hade hittat nåt annat, vi gör ofta så, byter med varandra Detta borde införas ofta, helst flera gånger i veckan.
Så gick tiden för fort. Moha och Troy skulle med sina människor och fixa saker, hörde att de skulle shoppa i allra bästa butiken också. De har varit Stockholmsfångar så länge så de har inte varit där sen den flyttade och blev väldigt stor och fin.
Vi skulle gå hem och Basse fick hänga med mej. Perfekt.
Passerade skidbacken, , konstsnön är obrukbar enligt mej. Bara lös sörja, alltså inget att rulla i.
Basse ansåg att den var rullningsbar. Han borde lyssna på mej som är konstsnö expert. Kall och nypistad ska den vara för att duga.
Gick hem. somnade gott tillsammans.
Trist eftermiddagsrunda.
Men i morgon är det lördag och då ska vi mingla, leka och tigga godis, ser fram meot det.
Ingen Basse idag, alltså skulle jag vara ensam och övergiven. Innebär tråk.
Jaha ut och fördriva tid ensam. Matte hade nån plan.
Jaha besök på verkstan igen för att diskutera bilen som står där och är sjuk. Blev visst inget besked där och då. Livet är enklare när bilen fungerar så jag och Basse kan åka dit vi vill.
Skuile gå en sväng genom en skogsbacke där jag inte gått på många evigheter. Först var det inga problem alls. Ibalnd har jkag kunnat utföra svamphundsjobb här.
Provade stenar, bra såna för de gav godis.
Sen började eländet.
De har tagit bort en massa barkborredöda granar, stigen var begravd under en massa ris och högt gammalt gräs. Matte med sin tvåbensdrift hade en massa åsikter som jag inte tänker upprepa.
Men titta! Helt plötsligt fanns stigen igen. Blev betydligt lättare att ta sej fram. Enligt matte mycket osäkert om vi ska gå där igen.
Nästan ute ut den så fanns nästa vårtecken nu sopar de gatorna. Skönt att slippa en massa vasst grus under tassarna.
Passerade där Mezzo bor, som vanligt fick jag inte gå dit och hälsa på. Jag var faktiskt i behov av hundsällskap.
Gick hemåt, träffade inga jag känner varken två eller fyrbenta.
Käkade lite och somnadeav leda.
Matte pratade med Bästa bilmeken i telefonen, nåt om råd angående trasiga mojen i bilen.
Gick ut på eftermiddagsrunda, träffade ett par människor jag känner som ville prata med mej. Får vara glad för det lilla.
I morgon påstår matte att det väntar en överraskning, vet inte om jag tror på det ska säkert dra runt ensam och övergiven.
Idag är det Basses födelsedag.
Började med att matte fick besked från verkstan vad som är fel på bilen. Datorboxen har sagt upp sej från livet. Oklart när de kan fixa.
Väntar på dagens taxi som idag var Fido med matte. Vi åkte och hämtade morgontrötte Basse.
Perfekt vi skulle födelsedagsshoppa i allra bästa shoppingbutiken. Började med att styrka oss med deras utsökta vatten.
Suddig bild men Basse belv ordentligt gratulerad där också. Mycket bra affär. Vi valde ut revben, goda tuggben och godispåsar som preseneter.
Träffade en liten söt hundvalp som utsåg oss till sina nya bästa kompisar. Han har verkligen valt bästa shoppngstället.
Skulle vidare.
Jaha så var vi fångar i Fidos bil, matte befann sej på utsidan.
Detta är sjuka huset i Katrineholm, det där matte var fånge i en vecka i höstas. Men nu skulle bara Fidomatte lämna nåt där och matte hade vi stenkoll på.
Så äntligen utsläppta nu skulle vi gå en runda i det där Katrineholm som Fidomatte kände till. Nya rtundor är alltid trevliga.
Skönt att ha sällskap med Fido och nån att snacka med. För som vanligt pratade människorna tråk i mängder.
Massor med spännande dofter överallt.
Gå upp här? Kan det möjligen ge godis?
Bra ställe för det gav gott godis.
Fortsatte på olika vägar, varmt belv det men en bra runda. Kom till bilen och åkte hem igen.
Hemma så insåg matte att ho hade slarvat bort våra revben!! De låg kvar i Fidos bil! Klantmänniska, men resten hade hon fått med sej. Käkade andra ben för att fira Basse.
Somnade gott.
Trist eftermiddagsrunda.
Får se vad vi hittar på i morgon.
Dags för en sån där ensam dag. Gillar dom inte.
De där hundbäddarna som vi fick av Inezmänniskor, de får varken jag eller Basse nån chans att prova. I morse hade Mimmi snott den ena. Inga planer på att flytta på sej.
Skulle gå och göra det som inte blev gjort igår. Kollade Ekorrskogen, helt övergiven inte en endaste ekorre nånstans.
Hade varit trevligt med en social sådan.
Närmade mej dit vi skulle, bara jag och matte ute fast det var fint väder.
Aha, uppdraget. Vackert var det med spegelblank sjö, sol och fågelkvitter.
Matte skulle köpa mera ägg. Det där rummet där äggen finns var perfekt i somras när vi skötte uppdraget och det var ovädershett ute. Nu låg jag utanför och väntade medan matte hämtade sina ägg.
Så skulle hon snacka med de där hönsen. Sånt är väldigt viktigt i hennes värld.
Hade tur och träffade Sara med flock en stund också. Skönt att snacka med andra hundar ett tag. Skingrade ensamheten.
Gick hemåt mot ensamhet och elände. Somnade av ren leda.-
Nästa som nsott bäddarna. Alice Cooper identifierar sej ofta som hund och sova i bäddarna passar honom ypperligt. Nångång kanske vi får chansen att prova dom.
Tråkrunda på eftermiddagen.
I morgon så fyller Basse 6 år på nåt sätt ska vi fira det.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | |||||||
|