Direktlänk till inlägg 7 oktober 2024
Blev bra igår eftersom Basse fick sova kvar hos mej, sånt uppskattar vi alltid. Sov väldigt gott tillsammans.
Blev idag klarade av morgonrutinerna och hörde att vi skulle göra saker.
Hamnade i bilen och vidare till Flen. Matte skulle handla tråk, fullständigt onödigt om ni frågar oss.
Skulle gå en runda på kungens marker. Nu hade komonstren äntligen gått hem till sina monsterhus.så vi kunde ta vår favoritrunda.
Mycket att kolla som vanligt.Sedan komonstren flyttade så hade det rört sej en hel del hundar. Fast idag träffade vi inga.
Enligt matte var det vackert med spegelblank sjö och sol när dimman hade försvunnit.
Basse ska fortfarande inte ha frukost hemma. Nä sån ska åts utomhus har han fått för sej. Alltså fick han den enligt önskemål.
På onsdag ska matte prata svamp inför ett gäng människor. Alltså behövs det en del för att kunna visa. Inte alldeles eneklet i dessa svampbristens tider. Men en karl johan fanbs det. Troligen full med larver men det gör inget eftersom det inte sa användas till mat utan bara som visningesexemplar. Den fick följa med med tur klarar den sej svalt förvarad till onsdag.
Detta är årets första och troligen enda blodsopp som vi hittat. Denna var bortom räddning, halvrutten så den är kvar.
Sen skulle vi vidare.
Men öppna då! Vi behöver shoppa!
Jag följde mina rutiner och plockade ut ett par lösgodisbitar till mej och Basse. Lika utsökta som alltid. Så visade det sej att det inte alls var vi dsom skulle shoppa. Det går åt massor med leksaksmöss numer. Bosse älskar dom och de försvinner, så det behövdes fler för honom och gänget att leka med. Fast vi fick köpa varstitt utsökt ben till fredagsmyset.
Lyssande på en massa tråkprat, fick gott shoppinggodis och så träffade vi Stjärnhovs Sigge. Han kommer ibalnd och leker med oss på hundträffarna. Nu var han ute med sin daghusse för att shoppa och väga sej.. Mycket trevligt att snacka med honom en stund. Hoppas han kommer och minglar med oss snart.
Åkte hem. Kattgänget uppskattade mössen och lekte massor med dom.
Vi sov och matte bevakade saker via datorn. Idag skulle det komma besked om licensjkat på vearg. Hoppet var att reviret här skulle utses och skjutas bort så livet blir lugnt och normalt igen. Besked kom och tro nu inte att det blev jakt här inte, nädå, vi ska fortsätta leva med varguslingarna överallt. Minst sagt stor besvikelse.
Gick på eftermiddagsrunda, Hade tur och passerade magiska fönstret. Lyssnade på mera tråkprat.
I morgon ska vi föröska hitta lite användbara svampar trots älgjakt och vargar överallt.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 |
|||
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 | 20 | |||
21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|