wilmablogghund

Alla inlägg under juni 2024

Av Wilma Border collie - 14 juni 2024 17:58

Klarade av morgonrutinerna,

  Matte odlar inte bara en massa tråkgrönsaker. Nu är det sällsynta krukväxter också. Kattus amleliljus heter denna, en köttätande växt som dessutom rymmer från krukan.

Kollade noga vad matte gjorde, såg lovande ut och jag lämnade våta pölar på köksgolvet.

Så skulle Basse hämtas, inget växthustråk idag, det blir i morgon.


  

Perfekt skopgsröjargänget samlat igen.

 

Våran bra lekplats och ni ser väl de fyra hundarna som faktiskt finns här. Gräset är långt.

 

Ibland var vi synliga, typ korta stunder.

 

Gick till skogen, allt var som det skulle.

 

Den store skogsägaren kollade av sina inbillade ägor helt enligt rutin och allt var som det skulle..

 

Nu är det på gång, bara det att Moha och Troymatte hade FEL godis, inte alls det goda supergodiset. Ja, ja det fick väl duga men var en besviklese. Matte försvann.

 

Nu kommer både jag och Troy, Moha hann springa ur bild och tätt bakom oss finns Basse.

 

Underbart spårslut. Pannkaksbitar blandat med utsökt kött från en frysstädningspåse. Detta är fredagsmys på hög nivå. Vi åt och åt, så gott. Borde finnas i alla våra skogar varje dag. Finns inte minsta lilla mikroskopiska smula kvar efter oss.

 

När vi var klara så kollade vi kantarellerna, hade kommit ännu fler sen sist, men millimetersmå ännu.

Troy kollade sin stubbe men där fanns inga föränderliga tofsskivlingar.

 

 Men en annan stubbe hade såna, de fanns inte sist jag och Basse var här. Fick beröm och utsökt ost för fyndet.

 

Inte så många, men all svamp är bra svamp i vår värld och vi ser fram emot en upptagen jobbarsäsong.

Försökte falla lite svanpvatten så vi gick till bilarna igen, ska inte få en massa svåra skador.

Somnade gott efter en mycket trevlig förmiddag.

Skulle på eftermiddagsrunda, föll svampvatten och ganska mycket. När vi kom hem så hjälpte vi varnadra att läka våra skador. Skönt att vara två och kunna hjälpas åt att se över skadorna.

I morgon är det lördag vilket innebär trevligt kompismingel igen, blir säkert en bra lördag.



Av Wilma Border collie - 13 juni 2024 18:03

Vaknade, gick ut för morgonrunda, försökte falla svampvatten.  Hörde att matte pratade om att nu går det väl inte med dagens plan heller.

Föll massor med svampvatten när jag kom in igen, hade alltså tur och undvek skador.

Sen skulle jag hämta Basse, svampvattennedfallet avtog. Hittade honom på vanliga liftarplatsen.

 

Perfekt för vi serverades välbehövligt godis.

Sen åkte vi vidare, matte stannade på ett bra ställe. Kunde det verkligen vara möjligt?

 

Hamande i en väldigt längesen skog. Har inte varit här sedan förra året, så tassarna fulla.

 

Titta!! Vi är inte ensamma Moha och Troy är befriade från fångenskapen så nu ska vi vara skogsröjargängert. Alldeles perfekt.

 

Degens enda svamp som inte ens är en svamp. Trollsmör, kallas ofta för slemsvamp, men det är en myxocymet. Det är varken, svamp, växt eller djur utan ett alldeles eget rike. Kommer på ved när det är fuktigt ute.

   

Detta var en gång en bra kursskog. Många hundar har tränat på svampsökets hemligheter här, men nu är det slut för skogen är borta. De har tagit alla granar, troligen på grund av granbarkborren. Tur att vi har andra skogar att vara i.

 

Den store skogsägaren studerade sina inbillade ägor.

 

Så tog han Troy till hjälp för att få överblick över förödelsen i den före detta skogen.

 

Moha och Troy kollade alla blåbärskart. Blir massor med blåbär i år och dera matte hittade två som höll på att bli blå också.

 

Tro inte att tre hundar kan titta åt samma håll samtidigt. Jag hade inget behov av att hoppa upp på den stenen.

 

Samma med denna, borde ha varit fyra hundar, men två rymde snabbt.

 

På väg tillbaka. Passerade vattenpölar med gott lervatten, vissa badade, jag nöjde mej med att dricka.

Åkte hem, käkade lite och somnade gott. Hade haft en väldigt bra förmiddag.

Fler såna till oss.

  Eftermiddagsrunda, perfekt för matte behövde prata med Magiska fönstret. Allltså fick vi smarrigt godis, hon borde alltid behöva prata med det helst flera gånger per dag.

I morgon blir det en bra dag igen. Vi hörde vad människorna pratade om när vi lämnade före detta kursskogen.


Av Wilma Border collie - 12 juni 2024 18:07

Klarade av de tråkiga ensamma morgonrutinerna.

Matte hade flera olika planer idag.

Åkte och hämtade Basse, väntade medan allt tråk i växthuset vattnades,

Sen skulle vi hitta på nåt. Matte hade en plan som vanligt.

 

Campingen, nu kanske Moha och Troy är befriade från fångenskapen så vi får sällskap. Fanns inga spår av dom och enligt matte var de fortfarande fångar.

 

Där är slutet på vår Sörmlandsledsetapp och den där grenen ska inte alls försöka dölja pilen. Då kan vandrande hundar gå fel.

 

Så nu syns den tydligt igen efter att matte hade motionerat sekatören. Tydligen skulle det görass sånt idag och det fanns en plan på hur långt vi skulle.

 

Kollade noga spåren av vandrande hundar, sånt är viktigt att ha stenkoll på.

 

Är du nöjligen klar snart? Detta är trist, men sen sist hade det växt ut en massa igen.

 

Bra det blommar ost till oss. Det finns en hundlig lag om att här ska det alltid blomma ost till de fyrbenta etappansvariga. Finns inga spår kvar av några blommor.

Skulle fortsätta och ta det som vi missade den gången matte halkade i en backe och blev våt och rejält lerig.

 

Jodå solen skiner, men Åskar hörs och han kom allt närmare och hade massor med högljudda åsikter. Matte pratade om att det gått troll i den här delen och längre bort dräller vargarna runt. Inte alldeles enkelt att få nåt gjort inte.

 

Vi vände för Åskar hade väldigt mycket åsikter, nån app i mattes telefon pep hela tiden om blixtnedslag och visade att svampvattnet närmade sej.

 

Moln som innehåller Åskar är vackra, men som sagt han hade mycket att berätta.

 

Ute på vägen igen. Åt ena hållet sol och blå himmel. åt det andra Åskar och svarta molnen.

 

Basse ville till hundbadet så det blev ett snabbt besök där.. Han badade.

 

Jag nöjde mej med att blöta tassarna och dricka.

 

Basse ansåg att det var en utmärkt idé att torka sej i sanden efter badet.

Gick till bilen.

 

Åskar tystnade men då kom svampvattnet istället. Skönt att vi slapp skadas av det.

Åkte hem, det föll fortfarande en del svampvatten.

Sov och skulle på eftermiddagsrunda. Just då inget svampvatten.

 

Gick en runda vid hembygdsgården eftersom det började droppa en del. Skönt att rulla på gräsmattan där.

 

Basse provade och kom fram till samma sak, perfekt att rulla där.

Runt Malmköping så föll det svampvatten men vi klarade oss utan skador som tur var.

I morgon finns en annan plan. Får väl se hur det blir med den.


Av Wilma Border collie - 11 juni 2024 17:57

Klarade av mina trista morgonrutiner, ensam tråkrunda följt att smaklös frukost.

Sen efter några evigheter var det dags att åka och hämta Basse. Idag varken det stormade eller föll en massa svampvatten så vi skulle till en skog, vargbefriad sån.

 

Gick en bit på spårvägen, var länge sen så en hel del att undersöka.

 

De hårda vindarna har fällt många träd, som den här aspen.

 

Vi gickl till skogen, tyst, stilla och bara fågelkvitter. Precis som det ska vara.  

Så där dagens första svamphundsjobb. En stor fjällticka. Ingen matsvamp, men vi fick självklart beröm och god ost för väl  utfört arbete. Trevligt att fler arter kommer nu, innebär mer jobb till oss.

 

Ute på ängen är gräset så högt att vi nästan försvann. Hade resten av skogsröjargänget varit med hade de troligen gått vilse. Men de är fångar i det där fullkomligt onödiga Stockholm igen.

 

Han den store skogägaren inspekterade sina inbillade ägor. Allt var lugnt och stilla precis som det ska vara.

 

Gick ner till sjön, jag drack gott sjövatten.

 

Nån annan gav sej självklart ut och badade.

 

Delade på Basses frukost, smakar utsökt i skogen. Skillnad mot tråket jag serverades hemma i min ensamhet.

Gick vidare och kollade viktiga saker.

Jo jag har hittat något, ska du kanske kolla?

 

Titta på den vita pricken framför min tass, det är en blek kantarell och dessutom syns det en ännu mindre. Sist fanns det inga. Men nu var de många och överallt.

 

Yttepyttar ännu så det dröjer innan de blivit så stora att de går att plocka. Men svampvattnet gör verkligen nytta.

 

Ja tack vi ska ha mycket ost för väl utfört arbete. Fortsätter det så här kommer det att bli massor med smarrig ost till oss.

 

Kollade efter föränderliga tofsskivlingar, men det fanns inga idag. Kommer fler tillfällen att kolla.

Åkte hem. käkade lite och somnade.

Gick på eftermiddagsrunda, först mnötte vi en människa vi känner och sen fick vi gå till magiska fönstret också.

Alltså en perfekt runda.

När vi kom hem så kom det en liten skvätt svampvatten också.

I morgon har matte två olika planer, får se vad det blir, kanske nåt  helt annat än vad hon tänkt.


Av Wilma Border collie - 10 juni 2024 18:09

Basse blev levererad i morse, perfekt för vi fick gemensam frukost.

Så skulle vi hitta på något, enligt matte var det chans till mer svampvatten.

 

Gå ut? Är du dum i huvudet? Det faller en massa svampvatten, vi kan gå in och sova istället.

Släpades till bilen.

 

Tråkväxthuset skulle ha vetten, eller inte det men alla tråkgrönsakerna.

Vi satt kvar i bilen, tänkte inte alls gå ut och skadas.

 

Nisse blev så glad för han ville in, att han har massor med ställen att vara inne på det har han förträngt. Undrar om han förstod idag att det är matte som ser till att dörren öppnas och inte jag.

 

Tänk nedfallet upphörde och solen kom fram. Nu skulle vi gå en väg vi inte hade gått på länge, trodde matte.

 

Fanns massor med smultron efter den vägen. Goda var de, gick några meter till.

 

Så började Basse vädra och spanan vi var inte ensamma.

 

Kände av vargarna jag också, bara matte med sin usla nos som inget märkte.

 

Basse vände och ville tillbaka till bilen. Matte lyssnar på oss, så vi fick gå till bilen. Ska inte vara i skogen och vara rädda och oroliga.

Men vi behövde röra mer på oss.

 

En annnan liten skog, här är ibland knatarellerna tidiga så vi skulle titta efter såna. Dessutom var det väldigt länge sen vi gick här.

 

Massor med spännade dofter efter både kända och okända hundar.

 

Några kantareller hade inte vaknat, men Basse hittade enligt honom ett utsökt lerdike.

 

I det där trädet hade jag en gång en trevlig ekorrkontakt, men idag var det tomt.

 

Nä nu ska vi till bilen. Det har börjat falla svampvatten igen. Hade tur för när vi satt i bbilen kom det mängder med svampvatten. Vi slapp alltså de akuta skadorna av det.

Hem käkade och somnade. Ute föll det ännu mera svampvatten.

Så kom nästan solen så vi skulle på eftermiddagsrunda.

Passade biblioteket, planerade för lön vid magiska fönstret. Fick ingen för matte såg ett svart moln som närmade sig.

Hann inte hem innan svampvattnet började falla igen, fick diverse skador.

Men vi hjälpte varandra att läka dom. Sen kom solen tillbaka när vi inte skulle ut.

När Basse åkte hem så hörde jag hemska saker. Nu har hans husse semester så nu väntar ensamma morgonrundor och tråkfrukostar för mej. Ett sommarlov, det är väl flera hundliv tror jag. Men vi får i alla fall umgås som vanligt som tur är.

I morgon ska det inte falla svampvatten så då kan vi förhoppningsvis göra mera.

Av Wilma Border collie - 9 juni 2024 18:04

Hade kommit mer svampvatten i natt. Alldeles perfekt och svalt och skönt väder var det också.

Inget hämta Basse på morgonrundan så den fick jag klara av på egen tass.

Sen skulle vi åka.

 

Där ligger Liftaren och ser uttråkad ut, nån lift skulle han inte ha. Nä gnäll inte över att du missade taxin och fick gå hem då.

 

Tråkväxthuset som vanligt. Paprikan växer och nu kommer det flera små där.

 

Gurkplantorna måste snart börja bindas upp, de växer fort nu..

 

Bara för att jag var vid tråkväxthuset så hade Fido hunnit komma utan att jag kunde ta emot honom. Ska se till att de där tråkgrönsakerna kan matte gulla med efter hundträffarna så jag inte missar en massa viktigt.

 

Så kom Poppie, Alice och Cotton typ samtidigt. Bra för det gick utmärkt att tigga godis.

 

Basse berättade för sin husse hur oändligt synd det var om honom som fick gå hela långa vägenhem på grund av missad taxi.

 

Där kom Tilly och hennes husse har alltid smarrigt godis, bäst att hålla sej framme.

 

Gunhild också, mycket trevligt med ett helt gäng idag.

Golden Elsa kom och Cotton och hon hade nåt tokrace, fast bara Cotton fasnade på bild.

 

Plaskdammen skulle spolas rent, den blir snabbt smutsig.

 

Elsa tog på sej uppgiften att kolla så vattnet verkligen fylldes på rätt. Människor är ganska usla på såna saker.

 

Gunhild hade massor att berätta för Bassehusse. Jag hörde vad de pratade om, men det stannar hos mej, inget skvaller här inte.

Sen var det slut för idag tyvärr.

Skulle åka och matte lyckades komma ihåg att uppdraget är slutfört så hon åkte inte och försökte greja med höns och växthus idag.

Åkte hem, försökte falla svampvatten, men bara lite.

Skulle på eftermiddagsrunda, då föll det en massa mer, men slutade så jag kunde gå ut. Trist runda, blåste nästan storm och inga jag känner ute heller.

Kom hem. då hördes Åskar avlägset och det vräkte ner mera svampvatten. Skönt att vara inne då.

Imorgon är det vanlig Basse dag får se vad vi ska hitta på.


  



Av Wilma Border collie - 8 juni 2024 18:25

Började bra i morse för jag fick åka och hämta Basse när det var dags för min morgonrunda. Helt perfekt.

Klarade av morgonrutinerna där när Basse vaknat och Nisse gått ut.

Sen åkte vi hem till mej och käkade frukost. Borde vara så här alla lördagar och söndagar.

Så var det dags att åka hem till Basse igen för att umgås med kompisar.

 

Vi träffade en ny liten hund. En fransk bulldog, som den förvirrade tvåbeningen självklart glömt namnet på.

Först tycket hon att det var lite märkligt och läskigt, men det är det många som gör första gången.

Vi blev inte så många idag. Jag, Basse, Inez, Frallan, Frodo och Tilly. Det är tydligen mycket nu för alla tvåbenta med student och sånt säjs det.

 

Matte fyllde på plaskdammen och vattenexperten Basse kollade noga att hon verkligen klarade av jobbet. Blev godkänt.

 

Frodo har upptäckt att tikar kan vara väldigt intressanta, men han hade inte framgång hos nån. Ingen som planerar att sitta i Hormonhäxefängelset ännu.

 

Nä inte lilla Frallan heller. Men hon kom snabbt på att vi är ett trevligt gäng hundar som alltid är snaälla mot alla andra.

 

Titta! Hon kom på att det går utmärkt att leka, så roligt som hon och Frodo hade tillsammans. Massor med jaktlekar.

Precis som det ska vara.

Men så gick tiden för fort igen och alla skulle hem.


 

Suck, nu skulle alla  grönsaker i tråkväxthuset vattnas och det skulle gullas med de som växer ute också. Typiskt mänskligt tråk.

När det var avklarat så skulle uppdraget utföras.

 

Detta är en del av uppdraget.Kolla en massa höns, matte har nån idé om att höns är väldigt trevliga djur.

 

De lägger en massa ägg varje dag. Kolla det enorma i mitten av bilden. Fanns ett lika stort idag också.

 

Äggen bor i det här alldeles perfekta svala utrymmet. Passade på idag också för nu var det sista dagen för uppdraget.

   

Basse drog självklart och badade medan matte grejade med hönor och alla ägg. Sen skulle det kollas i nästa tråkväxthus också. Tror hon samlar på såna, för jag vet att ett till ska passas framöver.

Så åkte vi hem, tog igen det förlorade fredagsmyset genom att ha lördagsmys istället.

Somnade gott, så ringde Bassehusse för Basse skulle åka hem.

Jag fick gå på en ensam eftermiddagsrunda och det försökte falla mera svampvatten..

Hade tur och passerade magiska fönstret så jag fick tröstgodis i min ensamhet.

I morgon är det mingeldags igen. Så ska jag se till att matte kommer ihåg att hon inte alls ska utföra nåt uppdrag då.

Av Wilma Border collie - 7 juni 2024 17:59

Basse blev levererad i morse.

Käkade gemensam frukost, sen skulle vi göra nåt.

 

Började hemma hos Basse, matte skulle kolla tråkgrönsakerna igen, alla mådde fortfarande bra.

 

Vidare till skogen med miljarder med myggor. Nu skulle vi jobba.

 

Gick utmärkt för kantarellerna växer, det vackra vädret med svampvatten gör underverk.

 

Dessutom kommer det mycket mer. De flesta ännu millimetersmå, behövs mera svampvatten.

 

Här fanns det minsann föränderlig tofsskivling sist. Men idag var det tomt och öde.

 

Vi kollade Troys stubbe väldigt noga. Tänkte att  två svamphundar då borde vi hitta. Tyvärr lika tomt där.

 

Detta är en bra godissten. Behövde tröst efter de tomma stubbarna.

 

Bra sten, den gav ost. Mycket gott.

 

Ännu bättre en gammal fallen björk hade också ostblommor. Finns inga spår av några blommor på den längre.

Tröttnade på myggen och gick till bilen.

Fick passa den medan matte var hos förläggaren och hämtade böcker.


 

Vidare hem till Basse för nu skulle vi träffa en annan hund.

 

Matte lyckades få till en usel bild. Men en svart labrador som heter baltasar. Hon skyller på att hon var upptagen med att prata med hans husse. I augusti så behöver han sällskap när hans husse jobbar och Bassehusse hade tipsat om oss.

Trevlig hund så han ska få hänga med oss, fast vi ska träffas flera gånger innan dess.

Åkte hem, käkade lite och sov.

Sen skulle vi göra mera.

Hamnade vid campingen, för matte skulle lämna de hämtade böckerna där, nu ska den säljas där. Bior många med hund på campingen. Tyvärr missade vi Moha och Troy.

 

Vidare för att sköta uppdraget. Jag passade på att ligga på mitt favoritställe medan matte gjorde nåt tråk. Basse drog och badade.

Det var nästan sista chansen att utnyttja det för i morgon är sista dagen på uppdraget.

 

Det där persikoträdet, det ger massor med såna som växer mycket och fort nu.

Åkte hemåt. Passade bilen medan matte handlade. Då ringde Bassehusse och skulle hämta honom. Alltså missade vi fredagsmyset. När jag var tillbaka i bilen då kom Moha och Troymatte utan dom!

I morgon är det mingel igen och förhoppningsvis många kompisar. Dessutom ska Basse vara med mej under dagen eftersom hans husse har student på skolan där han jobbar. Blir säkert en bra dag och vi tänker köra lördagsmys istället.

Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<<< Juni 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards