wilmablogghund

Alla inlägg den 31 juli 2025

Av Wilma Border collie - Torsdag 31 juli 17:48

Tur jag hade skoj igår för idag blev det mest tråk.

Försökte falla svampvatten när jag var ute på morgonrunda.

Sen skulle jag ut igen, följde med matte och slängde återvinningssopor.

 Trodde jag skulle fortsätta hem till Basse. Skulle jag inte.

 

Heden var stendöd, bara jag ute.

 

Vad ska jag göra här på baksidan av stadshuset? Kändes helt ointressant.

 

Tänk Förläggar Rudolf kom. Mycket trevligt för vi har inte setts på flera hundliv.. Fast han trodde att vi skulle tillverka valpar. Skulle vi inte för jag tänker inte bli Hrmonhäxa på ett bra tag. Lyssnade på en massa mäsnkligt tråkprat.

 

Matte skulle ha fler av de här böckerna, bra att ha hemma om nån vill köpa. För övrigt har matte mest bara böcker i skallen nu. När som helst kommer det massor av den nya boken. Så hon är inte riktigt kontaktbar.

Skildes från Förläggar Rudolf och skulle gå en sväng.

 

Passerade hos Vikarierande frysstädaren. Jag gick in alldeles oinbjuden enligt matte, fast jag vet att jag alltid är välkommen.Käkade upp katten Luddes mat och drack upp hans mjölk. Mycket gott. Matte skämdes. Ingen fara för Ludde fick ny mat.

 

Ludde smörade för matte och verkade inte bry sej om att jag tog hans käk.

 

Bra med vikarierande frysstädare, när den ordinarie fortfarande är på rymmen i Lappland för jag fick en utsökt korv. Precis vad jag behövde. Människorna pratade en massa tråk i flera veckor.

 

Så kom corgie Majken och sa hej. Trevligt för det var ett tag sen vi träffades sist. Hade viktiga hundsaker att diskutera.

Gick hem till tråkhemma och hade tråkigt.


 


Eftermiddagsrunda. Magiska fönstret var öppet och jag serverades utsökt tröstgodis i min ensamhet.Sen var jag på Magiska fönstrets gård. Träffade en hund jag inte känner. Trevlig typ så vi snackade en del. Matte pratade tråk så hon glömde att fota. Det är ingen ordning alls på henne nu. Hon bör förses med koppeltvång och inte lämnas utan uppsikt.

I morgon ska jag hem till Basse, tydligen växthustråk på gång. Fast jag slipper i alla fall vara ensam.

Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
<<< Juli 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards