wilmablogghund

Alla inlägg den 29 juli 2025

Av Wilma Border collie - Tisdag 29 juli 17:59

Blev bra igår för Basse fick sova kvar hos mej, perfekt för vi sover som bäst då.

Under natten föll det massor med svampvatten och i morse fick vi vänta lite med morgonrundan för att slippa gå ut i nåt skyfall.

  

Svampvatten i massor för det vra översvämmat på en del av min gata.

 

Underbart enligt Basse som plaskade runt överallt. Jag undvek vattenpölarna.

Gick hem och käkade frukost, föll ännu mer svampvatten ute.

Så skulle vi göra nåt just då hade svampvattennedfallet kafferast för det föll ingenting. Nån långrunda var inte att tänka på ifall det skulle börja om igen.

 

På Heden är det nästan precis som vanligt igen, när v passerade så höll tivoliet på och åkte där ifrån.

 

Brukar bli enorma sjöar där när det faller mycket svampvatten, men marken har varit så torr att alt sugs upp snabbt. Tror Basse var ganska besviken över att det inte fanns mer vatten till behövande hund.

 

Gick en sväng inne i gtallskogen, vi hade planer på att hälsa på vikarierande frysstädaren, vilket matte inte hade..

Men vi träffade Mezzo med matte, ute i samma ärende gå en sväng innan svampvattnet återkom. Människorna babblade en massa tråk om kommnde boksläpp och sånt så matte glömde att fota.

Gick hem, var bara hemma en liten stund så började det falla mer svampvatten. Bra för inom ett par veckor kan vi nog jobba ordentligt.

Eftermiddagsrundan bestod av att passa biblioteket, fick inte besöka magiska fönstret, matte påstod att det inte öppnas vid nedfall.

Nu har nedfallet upphört och det har kommit väldigt stora mängder, bra för det behöver jorden efter all ovädershetta.

Om mattes plan håller, alla vet hur det brukar gå med såna, så ska vi göra nåt trevligt i morgon.

Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
<<< Juli 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards