Alla inlägg den 26 juli 2025
När jag skulle gå hem till Basse för ad och mingel var det moln och ingen ovädershetta.
Kaosområdet var lugnt, Ännu hade inte tingeltangelmarknaden öppnat.
Gick omvägar för att komma till rätt väg.
Nästan hemma hos Basse såg jag något mycket trevligt.
Syns inte på bilden men ute på Basses ägor satt det tre harar. Måste komma ihåg att kolla om de lämnat en massa godis till oss.
Basse sov när jag kom och matte ägande sej som svanligt åt tråk i tråkväxthsuet. Sen påstod hon att tråkgrönsakerna spökade för i grönsakslandet hade det dykt upp sånt som såddes för länge sen och helt plötsligt börjar växa.
Vi blev bara fem hundar idag, men till sjön för bad skulle vi. solen kom fram så då blev det genast ovädershett.
Basse stannade halvvägs till badplatsen. Han skulle jaga sork. Vi andra gick vidare och han märkte ingenting. Men lyckan var med honom för det blev en frukostsork. Inga bilder på det för det var för långt avstånd.
Efter sorkfrukosten skulle Basse bada och dricka vatten. Vattent är väldigt varmt nu.
Spännade att titta på fem badande hundar. Ja utom matte som höll sej i skuggan.
Blev en del mingel på land också.
De andra gick och jag och Basse skulle vänta för Moha och Troy skulle komma.
De kom, matte glömde ta bilder, hon är inte tillräknelig, alldeles för mycket i hennes överbelastade huvud just nu.
Så skulle vi ut och åka.
Hamnande i Flen, vi passade Moha och Troy plus deras matte medan matte tillbringade flrera veckor i nån tråkbutik. Funderade på om vi skulle shoppa men det skulle vi inte idag.. Var kris vårat käk var slut, och det säljer inte vår ästa butik så matte var i en annan affär och skaffade mer till oss.
Nu kan vi få mat ett tag igen.
Basse hängde med hem till mej. Sov gott ett tag.
Trist eftermiddagsrunda, såg inga vi känner och korsa genomfartsgatan mot tingeltangelmarknaden vägrade matte.
I morgon är det mingeldags igen, antar att det blir badmingel då också.
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
| 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
| 28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
| |||||||||