wilmablogghund

Alla inlägg den 19 juli 2025

Av Wilma Border collie - Lördag 19 juli 17:55

Ovädret bara fortsätter, var sånt redan när jag var ute på morgonrunda.

Sen skulle jag hem till Basse för mingel. Matte hade lånat Audin, skönt att slippa gå i skitvädret och matte har ordination från människoveterinären att inte anstränga sej när det är oväder.

 

Självklart så skulle hon göra saker i tråkväxthuset, typ vatna och gulla med tråkgrönsakerna.

Vi låg i skuggan och kollade efter kompisar. Lekplatsen var alldels för het.

 

Det där bigarråträdet har fortfarande ingen svavelticka, men enligt matte goda bigarråer, varken jag eller Basse äter såna.

 

Matte åkte bil ner till sjön, allt för att slippa den långa uppförsbacken i ovädershetten, gå i såna ska undvikas just nu.

 

Kom ett gäng idag, blev om nu matte med den kokta hjärnan räknat rätt, sex hundar. Mycket bad, det enda som går att göra just nu. När det inte var bad så var det skuggan som gällde.

 

Ser vackert ut, men eftersom det inte blåste så var det äckligt hett även vid sjön.

 Käkade min Dentastix och somnade  

Alla försvann och vi skulle åka hem. Basse blev erbjuden lift, men ville inte ha sån. Han sprang upp för backen.

Åkte hem, matte pratade om att bo i Audin eller åka runt med den så länge ovädret pågår, den har superkall och skön AC. Men vi lämnade tillbaka den. Gick de få metrarna hem, käkade min Dentastix och somnade.

Matte grejade med min nya dator, i går kom det en ny router som inte alls tänkte samarbeta med datorn.

 

Många hemska ord senare hade mtte fått ordning på den och nu fungerar allt. Matte som ska ta det lugnt i ovädret var fullt sysselsatt med att hämta saker på externa hårddisken som ska vara i datorn.

Nu återstår att hämta saker i lånedatorn som ska till denna, sen ska Bästa bilmeken få tillbaka den.''

 

Äckelhet eftermiddagsrunda, stirrade på Magiska fönstret till det öppnade sej. Var var orolig för att människan dött av värmeslag, Hon levde som tur var så jag fick mitt välbehövliga godis.

Nu är detta premiärbloggen på min nya dator och den är hur bra som helst att lägga tassarna på.

I morgon lär det bli badmingel igen

Presentation

Fråga mig

5 besvarade frågor

Omröstning

Nu har jag bloggat i 1 år. Tycker ni att jag ska fortsätta?
 Ja fortsätt
 Nej tråkiga byracka du skulle aldrig börjat
 Gör som du vill, jag tänker inte läsa här igen

Kalender

Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
<<< Juli 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards