Alla inlägg den 18 juni 2025
När mina morgonrutiner var avklarade skulle jag gå hem till Moha och Troy.
Matte hade nån enligt henne nödvändig paus vid skidbacken.
Perfekt, Moha och Troys bil kom så vi fick lift.
Kollade om Basse ville ha lift, men de passade inte.
Två av fyra hundar fastnade på bild när vi kom ur bilen. Människorna skulle ägna sej åt tråk.
Tråkväxthuset har blivit av med gropen inne och alla diken utanför. Nu fungerar vattnet som det ska.
Tråktomater på gång, fullständigt ointressant.
Jag låg i skuggan.
Kul enligt matte, tråk enligt mej. En massa tråkfrön som ska bli skärbönor framöver. Väntar fortfarande på frön till hundgodis. Nån som vet var det finns att köpa?
Moha och Troymatte klippte gräs åt Bassehusse. Moha tycket det var väldigt spännade att åka med.
Detta har matte döpt till sytrådar. Ska bli nåt tråk som heter purjolök Såna skulle också ner i jorden.
Varje gång matte skulle sitta på stolen vid sin privata skuggiga plats så höll Troy henne sällskap. Typ med tur kan det komma en eller annan godisbit.
Ny "vattenskål" eller om det är en hink. Enligt Moha och Basse utsökt gott vatten. Provade jag också och håller med dom.
Sen skulle vi hålla oss undan.
Bassehusse kom med en av sina grävmaskiner. Nu skulle en stor tung stolpe med vattenspridare flyttas för att vattnet ska nå alla bra ställen.
När den provades uppstod det lokala regnskurar höll emj på avstånd.
Sen till slut var människorna klara med sin väldigt effektiva förmiddag., fick skjuts hem med Moha och Troy. Basse fick hänga med mej hem, helt perfekt.
Hörde att matte pratade om att idag skulle hon inte titta på manuset.
Det höll fram till eftermiddagsrunda, trist sån träffade inga vi känner.
I går kväll var matte klar, mailade allt till förläggaren och på eftermiddagen kom detta. Manuset efter alla ändringar.
Tre timmar senare var hon klar. Typ världsrekord i snabbläsning av närmare trehundra sidor. Fast det var bara koll att allt stämde. Dötråkig var hon.
I morgon skulle vi ha gjort en sak men den blir nästa vecka. Finns en annan plan för i morgon, får se om den fungerar.
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | |||||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
| 30 | |||||||||
| |||||||||