Direktlänk till inlägg 16 juni 2025
Dagen började inget bra för mej. De där köttbullarna jag blev bjuden på igår gillade inte min mage, den var på väldigt dåligt humör i morse.
Har fått mattes hopkok för att den ska lugna ner sej
När Basse hade kommiot och matte lyckades slita sej från det där manusjobbet.
Tänk vi kunde passera Heden utan att Basse skulle ta en massa morgonrull.
Mattes plan var att vi skulle gå och hälsa på kantarellerna, har inte sett dom på ganska länge.
Någon har glömt att ta bort snöpuinnarna efter vägen, kanske är dags nu?
Dessutom var vädret riktigt okej idag ingen äckelhetta. Bra bärde för oss och matte.
Basse ville inte ha frukost hemma så han fick i skogen. Käkade lite jag också och magen höll sej lugn.
Matte tittade på ett annat ställe som varit tomt, nu är det yttepyttar på gång. Må det komma massor med svampvatten.
På vanliga stället kollade jag och Basse.
Suddig bild, men några kantareller till midsommar blir det inte. Alldeles för små, får vänta ett par veckor till.
Funderade på om jag skulle titta efter svart trumpetsvamp, men det dröjer ett par månader till innan de kommer så inget jobb där.
Men på en stubbe hittade vi några små föränderliga tofsskivlingar. De är brunare, vet inte varför de blev så vita på bilden.
Gick ut på ängen, matte hade hoppats på att hare skulle ha lämnat godis till oss, fanns inte en endaste lite harplutt.
Fast vi fick varsitt smultron i alla fall.
På vägen hem så träffade vi Sickan. Trevligt att snacka med henne en stund.
Gick hem,somnade gott efter svamphundsjobbet.
Matte höll på med det där manuset. Slutade med att hon hittade en massa fel, men det ska hon och förläggaren förhoppningsvis lösa.
Trist eftermiddagsrunda och dessutom försöker ovädret återkomma.
Bosse är mycket bättre nu, tassen är normal och han haltar nästan ingenting, det går framåt.
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | |||||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
| 30 | |||||||||
| |||||||||