Direktlänk till inlägg 7 oktober 2021
Idag skulle det enligt matte vara svampledigt.. Korkade påhitt, vi kan minsann jobba jämt.
Men sen innan vi skulle till skogen såg vi hur matte grejade med mycket trevliga saker.
Blev en hemmaskog idag, för enligt matte hade vi mer att göra sen. Bäst att kolla vilka som passerat sen sist.
Ut och springa på ängen. Mycket trevligt har inte sprungit på väldigt länge Enligt matte total osanning.
Men Basse strunta i sorkarna. Du har käkat frukost och för övrigt får du sällan eller aldrig tag på några. Vi har annat att göra.
Fick honom att sluta leta efter sorkarna. I stället så sprang vi in och ut ur skogen och grejade med en massa viktigt.
Finns en massa spännande stigar som de vilda djuren gjort också. Basse hade fullt upp med att undersöka dom.
In i skogen och vi belv fångar vid ett träd. Matte valde ett stort i dag efter Basses övningar som Hulken i går.
Den försvann hon.
Är du medveten om att vi har suttit här i tre veckor? I mörker, kyla, svampvattennedfall, gassande sol och en massa andra umbäranden. Gick du vilse eller??
Äntligen på fria tassar. Vi hittade direkt bloddropparna som matte stänkt både här och där. Så trevligt att få spåra igen. Var många evigheter sen vi gjorde det senast.
Nu gäller det att leta först blodet och sen hitta slutet.
Vi hittade det. Alldeles utsökt var det. Fanns bitar av alldeles utsökt kycklingkorv överallt. Letade och åt, får inte finnas minsta lilla smula kvar. Ganska jobbigt att hitta allt bland alla löv.
Människor med sina usla nosar brukar påstå att det är svårt att hitta kantareller bland gula löv, De kan prova att leta här. Borde bli ganska underhållande, fast inte ens vi letade idag eftersom vi var lediga.
Vad sa du? Sa du verkligen att vi ska få åka och shoppa i vår allra bästa butik??
Jo vi fick åka men drabbades av passa bilen medan matte handlade tråk. Pratade en del om att det kanske inte skulle bli nån shopping för hon köpte säkert upp pengarna på mänsklig tråkmat.
Äntligen!! Vi shoppingproffsen har inte shoppat på många evigheter, inträffar alldeles för sällan.
Basses senaste påhitt. Han har hittat vad han anser vara rena paradiset med massor med smarriga saker.
Jag gjorde som jag brukade plockade ut ett par lösgodisbitar till oss. Det är inte alls snatteri, det är viktig provsmakning!!
Ja tack, tuggben med torkad anka passar oss alldeles ypperligt, de här ska vi köpa.
Basse kollade mer tuggben. Finns hur mycket gott som helst enligt honom.
Hemma finns det sällan eller aldrig vatten så vi passade på att dricka mycket. För övrigt är det utsökt vatten i den där vattenfontänen.
Jo vi behöver vårt utsökta shoppinggodis. Höjdpunkten efter avslutad shoppingrunda, tar faktiskt mycket energi att shoppa.
Åkte hem, käkade lite och somnade.
Gick på eftermiddagsrunda, träffade en människa vi känner.Väldigt trevligt i vår ensamma bedrövliga tillvaro.
I morgon ska jag göra något som jag aldrig har gjort, matte har inte heller gjort det och det är nog inte så många hundar som gjort detta.
Jag får tyvärr klara mej utan Basse, alltså väntar en ensam förmiddag innan jag ska åka och göra det där märkliga.
Ingår visst nåt mingel också, men inte sånt som på våra hundträffar utan ett helt annat mingel med speciella personer.
Berättar i morgon om vad det var för nånting.
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | |||||||
| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
| 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
| 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||
| |||||||||